Luetteko tieteisromaaneja?

Tieteiskirjallisuudesta löytää mielenkiintoisia rinnakkaismaailmoja ja vaihtoehtomaailmoja. Onko tieteis- ja fantasiakirjallisuus "evoille" mieluisampaa luettavaa kuin "kreoille", kysyn, ja vastaan itse että se tuntuu ainakin mahdolliselta. Nimenomaan tässä mielessä kysyn täällä enkä kirjallisuus- ja taideosastolla.

Isaac Asimov, Ray Bradbury, Arthur C. Clarke, Robert A. Heinlein, Stanislaw Lem, siinä muutama nimi. Onko muilla muita suosikkeja tai inhokkeja? (Hiskin ja minun lempi-inhokki on Stephen King.)

17

663

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekka-

      Luen kaikkea mahdollista, Viimeiset lukemani kirjat ovat Martti Lutherin selitysteos 1. Mooseksen kirjaan ja alistair Raynoldsin "Jäänpuskijat". Sitä ennen oli Daniel Schakterin "Muistin Seitsemän Syntiä" ja Jung Changin elämänkertateos "MAO". Pöydällä odottaa "Puhdistus".

      Pyrin lukemaan kaikkea laidasta laitaan. WSciFi on aina kuulunut suosikkeihini.

    • Nykyään keskityn populaaritieteelliseen kirjallisuuteen, kun elämä on niin lyhyt ja tiedettävää olisi niin paljon.

    • uskusk

      Sen lisäksi, että tieteiskirjallisuudesta löytää mielenkiintoisia rinnakkaismaailmoja ja vaihtoehtomaailmoja, sieltä löytää myös mielenkiintoista yhteiskunnallista ja ihmisyyteen liittyvää pohdintaa, usein siirrettynä jonnekin kaukaiseen galaksiin outojen olioiden pariin, jolloin sitä voi tarkastella ikäänkuin ulkopuolelta.

      Tällä hetkellä on luettavana todellisuudesta kertova eräänlainen "tieteiskirja," Kari Enqvistin "Suhteellisuusteoriaa runoilijoille."

    • Oma suosikkini on Ursula LeGuin. Hänen kirjansa Maailma, vihreä metsä saattaisi olla tasa-arvosta vaahtoavalle SamiA:lle mieluista luettavaa...

    • asianharrastaja

      ..koskapa nuo kysymäsi olivat kaikki tuttuja (vähiten Bradbury, eniten Asimov ja Clarke) kuin myös alempana todetut Reynolds (suomennetut) ja LeGuin (kaikki). Lisäksi paljon lukemiani ovat Gibson, Banks (siis Ian M Banks, nimellä Ian Banks julkaistut ovat välivaltapornoa), May, Niven, Pohl, Bear, Vinge ja Hoyle (siis se tähtitieteilijä). Näistä olen keräillyt jonkinlaista kokoelmaa ja täydentänyt valikoimaa kirjastosta.

      En pidä pelkkää tappelua tai väkivaltaa scifinä, vaikka se olisikin sijoitettu avaruuteen (Tähtien sota, Burroughs tai vastaavat). Asimovin, Clarken ja erityisesti Heinleinin tuotannon heikoin osuus liukuu myös vähän genrestä ulos. Todellista ajatuksen venytystä antavat mielestäni vaikkapa Stalker (Strugatski), Solaris (Lem), Rama-sarja (Clarke), Eon-trilogia (Bear) ja Kulttuuri-sarja (Banks). Gibson on erinomainen futuristi ja May laajentaa hienosti, vaikka kovin pitkällä kaavalla psyykkisen kehityksen ideoita. Muutamia hyviä kotimaisiakin löytyy.

    • uskusk

      Tähän asti ei yhtään kreationistia ole vastannut lukevansa tieteiskirjallisuutta. Taitavat lukea pelkästään uskonnollista kirjallisuutta. Onhan tiukimmille lestadiolaisille ainakin "maailmallisten höpöromaanien" lukeminen syntiäkin.

    • Naapurin kissi ja minä emme juuri välitä nykyisestä scifistä emmekä varsinkaan nykyisistä scifielokuvista. On tylsää lukea tuhat sivua trilogiaa ja vielä tylsempää katsoa elokuvaa jonka pääosassa ovat lavasteet ja efektit. Oliko niin että Tähtien sota oli kuusiosainen trilogia, josta ensimmäiseksi ilmestyi neljäs osa?... (Yep, tiedämme että trilogiassa on kolme osaa, mutta kun se ei aina jää siihen kolmeen.)

      Minulla kiinnostus lähti osaksi siitä, että scifistä kiinnostunut isäni alkoi suomentaa scifiä kun olin 11-vuotias.

      • 16.

        Linnunradan käsikirja liftareillekin oli viisiosainen trilogia. Sen olen jaksanut lukea parikin kertaa. Elokuvaa en aio edes katsoa.


      • >>Minulla kiinnostus lähti osaksi siitä, että scifistä kiinnostunut isäni alkoi suomentaa scifiä kun olin 11-vuotias.


      • illuminatus kirjoitti:

        >>Minulla kiinnostus lähti osaksi siitä, että scifistä kiinnostunut isäni alkoi suomentaa scifiä kun olin 11-vuotias.

        6-vuotiaana Karilaan Pikku Jättiläinen, 7-vuotiaana C.S. Lewisin Velho ja leijona ja Andraden ja Huxleyn Jokamiehen luonnonkirja, 8-vuotiaana Salosen Kaksoisvirranmaa ja Kornerupin ja Wanscherin Värien kirja...

        Äitini isä lähetti 1940-luvulla maaseudulla kahdeksasta lapsestaan neljä tyttöä oppikouluun; vanhimmasta tuli sairaanhoitaja, nuoremmista kansakoulunopettaja, kätilö ja hammaslääkäri.

        Henkiseen sivistykseen on siis suvussa aina panostettu ja kannustettu.


      • hiski.k kirjoitti:

        6-vuotiaana Karilaan Pikku Jättiläinen, 7-vuotiaana C.S. Lewisin Velho ja leijona ja Andraden ja Huxleyn Jokamiehen luonnonkirja, 8-vuotiaana Salosen Kaksoisvirranmaa ja Kornerupin ja Wanscherin Värien kirja...

        Äitini isä lähetti 1940-luvulla maaseudulla kahdeksasta lapsestaan neljä tyttöä oppikouluun; vanhimmasta tuli sairaanhoitaja, nuoremmista kansakoulunopettaja, kätilö ja hammaslääkäri.

        Henkiseen sivistykseen on siis suvussa aina panostettu ja kannustettu.

        Se on oikein, sillä lukeminen kannattaa aina :-)

        Ostin aikanaan esikoisellekin Narnian hänen ollessaan suunnilleen tuossa samassa iässä.


      • (∂/∂x)u(x,y)
        illuminatus kirjoitti:

        Se on oikein, sillä lukeminen kannattaa aina :-)

        Ostin aikanaan esikoisellekin Narnian hänen ollessaan suunnilleen tuossa samassa iässä.

        ole kristillistä symboliikkaa? Tunnetustihan C.S. Lewis oli krisseli.


      • (∂/∂x)u(x,y) kirjoitti:

        ole kristillistä symboliikkaa? Tunnetustihan C.S. Lewis oli krisseli.

        sen voi halutessaan ohittaa. Lisäksi pitää muistaa että kirjat on kirjoitettu 1950-luvulla.


      • (∂/∂x)u(x,y) kirjoitti:

        ole kristillistä symboliikkaa? Tunnetustihan C.S. Lewis oli krisseli.

        Kyllä. Narniassa on kristillistä symboliikkaa, ja niin on Tolkieninkin kirjoissa - ja niihinkin lapseni ovat aikanaan perehtyneet.

        Entäs sitten? Pitäisikö nuo kirjat kieltää ateistien lapsilta? Tuntuisi minulle aika vieraalta ajatukselta. En olisi kieltänyt heitä lukemasta raamattuakaan.

        Ei lapsia kannata aliarvoida: he ymmärtävät asioita paljon enemmän kuin vanhemmat usein tajuavatkaan.


    • Harvemmin oikke lukemalla luen kirjaa, nyt on carl saganin contact lukutyön alla..

    • Sami∀

      Raamattu on ainoa kirja jota kannattaa lukea.

      • mussukka 1

        Etkä sinä ole tainnut paljon muuta lukeakaan: seuraukset näkyvät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      919
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      839
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      63
      708
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      682
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      674
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      644
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      45
      601
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      29
      552
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    10. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      516
    12. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      428
      502
    13. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      486
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      461
    16. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      29
      461
    17. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      41
      441
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      432
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      414
    Aihe