Onko kellään kokemusta ovatko 222/223 liian karkeita pyyn metsästykseen, nykyisin pinskulla pyitä metsästän ja pitäs saada ammuttua isompaakin riistaa, metso/teeri/hanhi/kettu ja sitä pyytä. Kumpi noista olisi parempi kyseiseen tarkoitukseen.
Pyytä kiväärillä
8
2942
Vastaukset
- pyypää?
Jos isompaa ammut niin isompi ase, pienempää sitten pienemmällä. ei se pienari mihinkään häviä siinä, vaikka ostatkit 222/223 kiväärikaliberisen aseen.
Mie kun metälle lähen niin lähen pyytämään jotakin. Metsot ja teeret on yhdessä paikassa ja hanhet ihan muuvalla. Pyymetälle lähetään ihan vasiten sitten sopiviin pöheikköihin vislailemaan.
Sie elät niin, että kaikkia voi sattua vastaan aina pyystä kirahviin ja samalla reissulla?- Hazell Grouse
Pyypää olet nero!
- en suosittele
pyytä ampumaan 222 tai 223 kaliiperilla, jos meinaat pataan saada jotain. Jos osut alta 50 metrin lintuun keskelle, niin se räjähtää. Nokka lentää toiseen, ja pyrstö toiseen suuntaan.
Luoti on niin nopea, että hydrostaattinen shokki räjäyttää lihat pois. Nuorempana silleen poistettiin vahinkolintuja eli varista, harakkaa ja närhiä. Oli kyllä sinällään ihan hauskaa hommaa...
Jos päähän ammut pyytä, niin sitten...- 2+10
olen ampunut yhden pyyn ja pari kyyhkystä 308:lla eikä se nyt niin isoa reikää tehnyt. kohtuullinen nopeus ja kokovaippaluoti niin sai lihaa talteen. Noissa on rintalihat tärkeimmät niin kannattaa varoa niitä ettei täräytä suoraan rintalastaan, siitä tulee silppua. 308:lla voi täräyttää vaikka keskellä mahaa niin paikalleen putoaa toisin kuin pienimmillä.
- hunters life
Ittelläni on pyylle haulikon kaverina 22 wmr. Kokovaippaluoti niin lihatkin säilyy. Ja jos siltä tuntuu niin pesään laitetaan 22 lr. En tiedä kun en ole kokeillut mutta tuntuu että 222/223 ovat ehkä liian isoja kun pyy ammutaan yleensä lähelle. Kokovaippaluoti voi tietenkin tehdä asiasta järkevän.
- ratkaisee, ei
koko- tai puolivaippa.
Ja .22 LR ja .22 WMR ovat eri kaliibereita, eikä kuteja pidä sekoittaa keskenään:
"The .22 Winchester RimFire, also called .22 WRF and identical to the .22 Remington Special, and later .22 Winchester Magnum Rimfire, also called .22 Magnum or .22 WMR, use cases different from the .22 LR. The .22 WRF and .22 WMR use a straight wall case, larger in diameter than the "normal" .22 rim fire and does not use a heeled bullet. While .22 WRF may be fired in a .22 WMR, firing a .22 S, L or LR in a .22 WMR firearm will likely result in gas leakage at the breech and may cause a potentially dangerous case rupture. Such use always will result in bullet metal fouling in the .22 WMR chamber throat and degraded accuracy with the smaller rounds."
- hunters life
Lisäämpä tohon juttuun että ase on vaihtopiippuinen. Ja totta ettei kannata sekoittaa.
- kun joskus
itse kauppiaalta kyselin kun piekkaria ostin, niin sanoi että voi ase hajota jos sekottaa kaliiperit keskenään.
Mutta näinhän ei ammattimies koskaan tee, vaan pitää aseestaan huolen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1495629Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1543680"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1273394Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m383235Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.542330- 242270
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2352235Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk941852Ehkä mä ymmärrän sua nyt
Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä51332