meillä on nyt 6kk poika jolle on puhjennut hienosti kaksi hammasta alas... minkälainen on teidän ilta hampaiden pesu rutiini??? meillä iltasin syödään puuroa... sitte vähän vielä leikitään ja sitten velliä ja omaan sänkyyn nukkumaan... mihin väliin kannattaisi hampaiden pesu laittaa???
hampaiden pesu
äippä.21
10423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Meillä on hampaat pesty aina viimeisen ruokailun jälkeen illalla ts. tässä tapauksessa se olisi tuo velli. Meillä se viimeinen ruokailu oli ensimmäisten hampaiden ilmestymisen aikaan maito ja ikää reilu 6kk tuolloin.
Hampaat pestään viimeisen syönnin jälkeen. Meillä on ensin puuro, sitten tissiä ja hampaiden pesu. Sitten omaan sänkyyn nukkumaan. Poika 9 kk.
meillä ei vielä ole hampaita tiedossa mutta kysyisin vain kun tuli yhtäkkiä tätä luettuani mieleen että millä pesette hampaat? siis onko jtn hammastahnaa vauvoille vai pelkällä vedellä? nuori äiti kun olen niin tyhmänä kyselen :)
itse ainaki ihan vedellä... oon saanu sen kuvan että vasta vuoden ikäisenä alkaa tahnaa käyttää... oikaskaa jos olen väärässä!! :D
Meillä pestään hampaat vedellä ennen iltapalaa. Tehdään samalla kun muutkin iltapesut. Poika syö vielä yöllä joten sillä ei ole merkitystä peseekö ennen vai jälkeen ruoan. Ja aamulla pestään taas. Tahnaa kun lapsi osaa sylkeä. Voi toki aikaisemmin sellaista tahnaa joka sisältää 500 ppm fluoria.
Meille sanottiin neuvolassa, että tahnaa sitten, kun on poskihampaat. Eli me pestään vedellä viimeisin syönnin (tissi) jälkeen. Ei syö enää yöllä. Sitten aamulla pestään aamupuuron jälkeen.
Käytiin 7kk ikäisenä hammashygienistin luona ja sanoi että nykysuositus on että heti 6kk iästä eteenpäin harjata hampaat kerran päivässä. (Ei tietenkään tahnan kanssa jos niitä hampaita ei ole, mutta voihan harjaan alkaa jo tutustua:)
Markkinoilla on vain 2 hammastahnaa jotka sopivat vauvoille jossa siis on vain 500ppm fluoria.
http://www.apteekki.com/shop/product_details.php?p=106
Prismoissa olen myös nähnyt tätä.
ohjeita että tahnaa vasta kun poskihampaat puhkeaa tai osaa sylkeä.Kysykäähän nyt neuvolasta uusimmat suositukset eli tahnaa heti kun eka hammas puhkeaa.Ja itse olen tahnan ostanut ihan lähikaupasta,luki että 0-6 vuotiaille.
Kysykää mieluummin hampaiden asiantuntijoilta kun neuvolasta joka tuskin on asiaan perehtynyt. Fluori nieltynä isoina annoksina myrkkyä.
hammaslääkärissä sanottiin samaa kuin neuvolassa.