Hei,
mitä mieltä olette, onko helmikuu Madeiralla jo vehreää mutta ei liian sateista aikaa? Madeira-club.de:n mukaan helmikuussa keskimäärin sataa aika tavalla, http://www.madeira-club.de/wetter/index.html mutta näköjään suomalaiset matkanjärjestäjät aloittavat matkat silloin.
Mitä mieltä olette asunnon vuokraamisesta Madeiralta viikon jaksoksi? Arvostaisimme rauhallista sijaintia ja auton pysäköintimahdollisuutta. Pääkadun varren hotelleja on sanottu aika meluisiksi, joten mieluumin olisimme rauhassa omissa oloissamme.=)
Madeira helmikuussa / Asunnon vuokraus
5
895
Vastaukset
Madeiralle tehdään ryhmämatkoja ympäri vuoden, myös Suomesta. Suurimmat yksittäiset matkailijoiden lähettäjämaat ovat Britannia, Irlanti ja Saksa.
Madeiran ilmasto on saaren suurien korkeuserojen vuoksi vaihteleva. Etelärannikolla sijaitseva Funchal on Madeiran vähäsateisin ja aurinkoisin alue. Funchalin keskimääräinen vuoutuinen sademäärä on noin 650 mm, eli jota kuinkin on samaa luokkaa kuin Helsingin. Keskimääräisistä sademääristä ja keskimääräisestä säästä ylipäätään on luonnollisesti poikkeuksia, mistä kulunut vuosi mm. Madeiran kohdalla on hyvä esimerkki.
Madeiran etelärannikolla on kesäkauden ulkopuolella takuulla vihreää. Kesäkuukausina saattaa siellä ruohomainen kasvillisuus vähäsateisuuden jonkin verran ruskettua. Saaren keski- ja pohjoisosissa on vihreää ympäri vuoden. Siitä pitävät huolen melkeinpä päivittäiset tihkusateet ja sumu. Ne tosin harvoin kestävät pitkään. Ilman riittäviä sateita Madeira ei olisi vihreä eivätkä kukat ilahduttaisi matkailijoita väriloistollaan. Aurinkoisina päivinä kosteuden haihtuminen on nopeaa.
Helmikuun keskimääräinen sademäärä Funchalissa on hieman alle 90 mm, keskimääräinen maksimipäivälämpötila 19 C, yön vastaava minimi vajaa 13 C. Helmikuu on viilein kuukausi Madeiralla. Päivälämpötilojen osalta päivälämpötila vastaa Helsingin kesä- ja elokuun lämpötiloja. Keskimääräiset yölämpötilat ovat Helsingissä mainittuina kuukausina ja myös heinäkuussa hieman alhaisemmat kuin Funchalissa.
Helmikuu on Madeiralla matalasesonkia. Niinpä matkailijoita on vähemmän ja siten myös liikenettä. Esim. Lidon alueelta löytyy mielestäni rauhallisia hotellihuoneita ongelmitta. Hotelleja on rakennettuja myös hieman kauemmaksi rannasta ja vain harvassa hotellissa kaikki huoneet sijaitsevat vilkasliikenteisen kadun varrella. Useimmissa hotelleissa lienee myös huolehdittu paikoitusmahdollisuudesta. Katsokaa hotellien sijaintia ja palveluita vaikka booking.comista.- Kazur
Helmikuu on tilastojen valossa huonoin kuukausi säiden puolesta Madeiralla.Paljon on kuitekin tuurista kiinni.
Funchalissa on kuitekin useinkin lämmintä ja aurinkoista, vaikka muu Madeira olisi pilvessä ja sateessa. - aina...
Sinne tehdään matkoja ympäri vuoden, jollakin matkanjärjestäjällä saattaa olla rajoittuneempi tarjonta.
Madeiralla on vehreää aina. Kukkaloisto on sen sijaan parempi loppukeväästä.
Helmikuussa voi sataa enempi/useammin tai sitten ei.
Jos on kaupunkilainen, niin ei tuo Lidon alueen liikenne kovin kauhean vilkas tai meluisa ole, ellei halua torkkua päivisin parvekkeen ovi auki.
Parkkimahdollisuus on hotellista kiinni, jossain paremmin toisessa huonommin, mutta usein niin että viimeiset kierrokselta palaavat jäävät ilman paikkoja... - Just joo
Hotelleja löytyy muualtakin kuin pääkadun varrelta, googleta Madeira quintas .
- ol8hypoy7
Olimme juuri Madeiralla viikon vuokraamassamme talossa. Tarjontaa on paljon, voitte vuokrata taloja, mökkejä tai huoneistoja. Useimmissa on mahdollisuus pysäköidä auto pihalle tai kadulle. Huomiokaa kuitenkin, että Funchalin ulkopuolella supermarketteja on vähän, joten syrjemmällä asuessa ostakaa viikon sapuskat kerralla. Suosittelisimme kuitenkin helmikuussa etelärannikkoa, esim. Calhetaa, koska pohjoisessa tai ylhäällä vuoristossa voi olla siihen aikaan aika vilakkaa.
Googletakaa esim. apartments madeira tai apartments calheta, eiköhän jotain sopivaa löydy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857445- 965384
- 2574585
- 444485
- 623247
- 492675
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222348Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292322- 492303
- 412174