panta vai valjaa pomeranianille

ninini6

Moi, haluisin vaa kysyy et sopiiko panta vai valjaat pommille.
sanokaa myös huonoja ja hyviä puolia molemmista (pannasta ja valjaista)
Kiitos jo etukäteen!!!

8

2191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninini6

      kukaan tiedä?!
      Sanokaa vaa rohkeesti kokemuksia!

    • valjaskoira

      mun mielestä valjaat on parempi vaihtoehto. Kannattaa käydä ihan vaikka eläinkaupassa koiran kanssa sovittamassa että tulee oikean kokoiset jolloin ei valjaat paina rintalastaa taikka ole liian suuret ettei koira pääse luikertamaan irti.
      Ja valjaat on siitä myös hyvät kun ne tulee aina ottaneeksi pois kun tulee sisälle koiran kanssa toisinkun panta saattaa jäädä kaulaan jolloin sen alla olevat karvat takkuuntuvat.

      • kleinin omistaja

        Kyllä panta on parempi noin pienelle kaulalle.


      • ninini6
        kleinin omistaja kirjoitti:

        Kyllä panta on parempi noin pienelle kaulalle.

        mutta kumpikohan sitten kuluttaa enemmä karvaa tai hankaa ihoa eikös pommeilla ole hieno turkki niin en haluaisi sen "pilaantuvan" tai takkuuntuvan ). kun ei minulla ennen ole koiraa ollut niin en tiedä.


      • ninini6
        ninini6 kirjoitti:

        mutta kumpikohan sitten kuluttaa enemmä karvaa tai hankaa ihoa eikös pommeilla ole hieno turkki niin en haluaisi sen "pilaantuvan" tai takkuuntuvan ). kun ei minulla ennen ole koiraa ollut niin en tiedä.

        otann molemmat. kävin juuri n. tunti sitten Faunatarissa (petpoint) ja siellä oli ihania kaulapantoja ja valjaita. ainakaan kaula karvat eiväät mene takkuun koko aikaa ja kyllä otan sitte sisällä ehkä useinmiten pois kaulasta. muuten varmaan koiralla on epämukavaa olla kun on kaulassa panta tai päällä valjaat. kiitos kuitenkin vastajille edelleen!!! :D


    • madde86

      Meidän koirilla (sekarotuiset tyttöset, villakoiramikseri sekä mittelimikseri) on puolikuristavat, leveät niittipannat, joia käytetään ainoastaan lenkillä.
      Hommasin kyll valjaat tuolle mittelityttöselle, mutta tuolla on niin suippo pää, että sai aina pujahdettua pois valjaista...
      Puolikuristava panta on toiminut
      - on loppunut kiskominen toisien koirien vastaantullessakin

      • ninini6

        minäkin otin koirllenipuolikuristavan pannan ja samaa merkki olevat valjaat! on ollut tosi kätevät ku ei tarvi alkaa pannankaa viittä minuuttia sähläämään ku se on kyllä ihan 2 sekunnissa hoidettu kaulaan!


    • bzzzzzzz

      Itselläni on 2.5v pomeranian uros. Alkuunsa oli käytössä panta, mutta jossakin vaiheessa alkoi rodulle ominainen röhkiminen/hengenahdistus
      (henkitorven ongelmia) ulkoillessa/vetäessä hihnassa. Ostin valjaat jonka seurauksewna röhinä väheni paljon.

      Minulla on myös panta, mutta valjaat ovat muutenkin paremmat omalle pommilleni, että niitä pääasiassa käytän.

      Tässä vielä plussat ja miinukset

      Valjaat:
      Tukevampi vaihtoehto kuin panta
      Ainakaan oma koirani ei saa niin helposti itseään irti niistä kuin pannasta
      Eivät paina henkitörvea lyttyyn jos/kun koira vetää

      - Takkuja tulee kainaloihin/ kaulaan enemmän kuin pannan kanssa (riippuu valjaiden mallista)
      - Kasvattajan mukaan vaikuttavat näyttelykoiran askellukseen huonotavasti?! (en ole mtn itse huomannut)
      -Hankalammat pukea kuin panta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      31
      11210
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      56
      8893
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5435
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      58
      2641
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      70
      2353
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      31
      1882
    Aihe