rakennusluvan hakeminen

?????????

Miten on,tarvitseeko kesämökin rakennuslupa hakemukseen toimittaa uudelleen naapurien kuulemista,kun poikkeamislupaan se tehtiin,eikä kukaan vastustanut.Nyt poikkeamislupa on saatu ja pitäisi hakea rakennuslupaa.Mitä liitteitä siihen vielä tarvitaan?Tarvitseeko kesäkäyttöön tulevan mökin rakentamiseen vastaavaa mestaria.Riittääkö tuttu kirvesmies?

3

1179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vast.

      Suosittelen kysymään asiaa suoraan kaupunkisi rakennusvalvontaviraston teknisestä palvelusta. Rakennusohjeet ja säännöt vaihtelevat kaupungeittain ja kunnittain niin paljon, että ainakaan itse en uskaltaisi aloittaa projektia pelkän mututuntuma ohjeiden perusteella.

    • Arkkitehti

      Hei!
      Mikäli poikkeuslupahakemus on ollut sellainen, että siinä haetaan poikkeusta asemakaavasta vastaus on, että tarvitsee. Tämä siksi, koska asemakaavasta poikkeaminen ja rakennuslupahakemus (jossa voidaan myös hakea poikkeusta) ovat kaksi eri prosessia. Tarkasti asia selviää rakennusvalvonnasta ja suosittelen lämpimästi asian kysymistä sieltä mieluumin kuin täältä.

      Rakennuslupaan liitteeksi tarvitaan (ainakin) piirustukset (väh. asemapiirros, pohjat(t), leikkaus ja julkisivut, hakemuslomakkeet, naapureiden suostumus (voidaan tehdä virkamiestyönä), pätevät suunnittelijat, selvitys tontin omistuksesta (ja kaikkien omistajien suostumus, sekä allekirjoitus hakemuslomakkeesseen tai valtakirja).

      Tarkemmat tiedot valvonnasta.

      Rakennustyö edellyttää aina vastaavan mestarin (joka on myös sinun oikeusturvaa, jos jokin menee pieleen) valvontaa. Kirvesmies riittää jälkimmäiseen, mikäli valvonta hyväksyy hänet, hakemuksesta.

      Loppuun neuvo: jos palkkaat kaverin varmistu, että hän todella osaa ja myös todella hoitaa tehtävänsä. Mikäli homma ei toimi, joudut sinä siitä kärsimään. Omalla kohdalla en käytä tuttuja, koska siinä piilee liian suuri riski, että asiat "sovitaan" kaveriden kesken ja tosiasiassa valvonta jä tekemättä. Mahdollisesti ikävin seurauksin.

      Tsemppiä mökin rakennukseen!

    • jorpakkoon

      Täällä voit kysellä mielipiteitä asiasta kuin asiasta. Kun tarvitset tuollaisiin viranomaiskysymyksiin taatusti oikeaa tietoa niin oikea paikka kysyä on ko. rakennusviranomainen. Kun teet hänen ohjeen mukaan niin ei tule ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      47
      999
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      942
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      869
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      242
      851
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe