mitä explorer.exe on?

se on työpöytä, mutta mitä muuta se tekee ja ajaa?? välillä hyppää yli 50% cpu käytön ilman syytä :(
7394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tiedostomanageri, varmaan tekee myös niitä esikatselukuvia.

Äänestä
  • vaikka pelkkä työpöytä olisi auki eikä MITÄÄN muuta?

    Äänestä

  • auta nyt kirjoitti:

    vaikka pelkkä työpöytä olisi auki eikä MITÄÄN muuta?

    No jos se vaikka tekee niitä esikatselukuvia taustalla tai vastaavaa? Ihan sama, kyllä se on tavallista, että ohjelmistot tekee taustalla asioita ja jos tuo on ongelma sinulle niin käytä jotain muuta.

    Äänestä

explorer.exe = windows itse...

Äänestä
  • Ei ole. Se on vain yksi Windowsin osa.

    Äänestä

Ei ole normaalia, johan tuossa kone jumittuu.
Putsaa kone haittaohjelmiata, siivoa kiintolevy ja poista turhat ohjelmat.
Googlella löytyy lisää ohjeita, esim. explorer.exe high cpu, jos enkku vääntyy

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wddwwd kirjoitti:

se on työpöytä, mutta mitä muuta se tekee ja ajaa?? välillä hyppää yli 50% cpu käytön ilman syytä :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu