Visby Peppi kesä- ja vesimaa

vis_by

Onko kukaan käynyt Visbyssä Peppimaassa? Mitä muuta siellä on kuin se peppitalo mikä on elokuvissakin ja monta vesiliukumäkeä.
Jos ei mene uimaan niin saako siellä kulumaan koko päivän lapsen kanssa?

4

1000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivä tai melkein

      Kyllä siellä päivän saa kulumaan pikkunassikat, toki omalla autolla voi ehtiä lisäksi käymään esim. tippukiviluolilla samaan päivään.
      Tuolta näkee kuvia:
      http://www.kneippbyn.se/en/startsida
      Ihan tuoretta tietoa ei itsellä ole kun käytiin 2000-luvun alkupuoliskolla "silja submarinella".

      Jos menette autolla tms. niin ohessa toinen Astrid mesta mantereelta Vimmerbyssä, siellä on myös muuta kuin Peppiä:
      http://www.alv.se/

    • mariaana aa

      Peppi-maa lopetetaan, olen lukenut ruotsalaisista lehdistä. Alue tulee muuhun käyttöön. Onhan se aikamoinen hulinamesta... hienolla paikalla. En ole kyllä Pepinmaassa ollut vaan Visbyssä ja Gotlannissa, aikuisten reissulla.

    • gotlänning

      Villa Villekulla on ole kyllä Visbyssä vaan Kneippyssä. Se kyllä lopetetaan, olen lukenut.

    • Kävin juuri siellä

      Ainakin edellisviikolla Pepillä oli täysi tohina päällä. Yövyin Kneippbyssä pyöräretkellä ja leirintäalue on todella rauhallinen moneen muuhun verrattuna.

      Kneippby on perheille suunnattu leirintäalue, jossa on Pepin lisäksi pieni huvipuisto, vesipuisto ja teniskenttiä tms. Kneippby on sen verran kaukana Visbystä, että tarvitaan joko polkupyörä tai bussi.

      Visbyhyn on tänä kesänä suoria, kohtuuhintaisia lentoja. Gotlandsflyg lentää pari kertaa viikossa Helsinki - Visby. Pyöränkin saa mukaan helpommin kuin aikaisemmin, koska kalusto on suurempaa kuin aikaisemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      202
      11952
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4768
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3770
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      108
      3131
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2772
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      10
      2575
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      2098
    8. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1549
    9. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      48
      1511
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      72
      1358
    Aihe