Katumuspiikki vai sekarotuiset pennut?

Hei, meillä kävi vahinko ja 5-vuotias saksanseisoja/karjalankarhukoira narttumme saa lkuultavimmin pentuja ajokoira/berninpaimenkoira kanssa, paitsi, jos kokeilisimme katumuspiikkiä. Onko piikistä kokemusta, annetaanko sitä edes (lääkehoito lienee todella kallis olen ymmärtänyt?) ja millä todennäköisyydellä narttu saa kohtutulehduksen? Entä isot HYVIN sekarotuiset pennut, jos hinta on pieni, ostaako niitä kukaan ja onko niille mahdollisuutta löytää hyvä koti?
Nyt kun virhe pääsi tapahtumaan, pitää vain miettiä, mitä tehdä. En halua vaarantaa emän terveyttä synnytyksellä, jos se on siihen liian vanha, enkä toisaalta halua vaarantaa sen terveyttä piikillä ja en halua joutua lopettamaan pentuja sen vuoksi, ettei kukaan huoli niitä!:(
6723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on asiantuntija ja osaa kertoa sinulle riskit ja hinnat.

Emää ei siis ole pennutuksen varalta madotettu ja ruokittu asianmukaisesti ennen tiineyttä, koska se oli vahinko? Emä ei siis ole parhaassa kunnossa ruokkimaan pentujaan, osaat ehkä ajatella mitä se tarkoittaa. Mieti noita rotuja, joita on pennuissa, ottaisitko moisen yhdistelmän itse? Millaiset luonteet on odotettavissa, millaisiin perheisiin sellaiset koirat sopisivat vai myisitkö mihin tahansa. Jos koira päätyy väärään peheeseen, jossa siitä kuvitellaan muuta kuin mitä se taustansa vuoksi on, niin koirahan siinä tulee kärsimään, kun ihmiset eivät jaksakkaan sitä.

Miten voi olla mahdollista, että juoskuinen narttu päästään VAHNIGOSSA ASTUMAAN? Näitä minä en voi koskaan tajuta, selittäistkö miten se teillä kävi?

Äänestä

Juoksuinen narttu koiramme oli eristyksissä toisessa huoneessa,perheen uroksen kanssa eri huoneissa,itse perhe lähti kauppaan ruoka ostoksille (äiti,isä ja kaksi pienintä lasta).
Kaikki ei mennyt suunnitellusti oli ruuhkaa,eikä pankkikortit toimineet joten aikaa meni odotettua kauemmin.
Niinpä perheen tokaluokalla oleva poika oli ehtinyt tulla koulusta kotiin ja päästänyt nartun pois eristyksistä (moikkaamaan kuka tuli kotiin ja leikkimään) Kun muu perhe tuli kotiin istui poika tietokoneella ja koirat oli sit tämän ajan "leikkineet" keskenään...nyt pohdin kerkesikö jotain tapahtua,narttu oli hyvin antava,uros reilu vuodenvanha.Molemmat samaa rotua,tosin uros ei ollut paras mahdollinen :( narttu taas jalostus kelpoinen :`(

Minä ihan liian herkkä tälläsiin teurastus juttuihin.

Syy on minun,minun olisi pitänyt luottaa että mies osaa ostaa kaikki tarvittavan ja jäädä kotiin vahtiin sitä en kiellä.

Nyt haluaisin kuitenkin tietää varmaksi onko vahinko tapahtunut.
Näkyykö se nartun käytöksessä?
Mielestäni nartun juoksut jotenkin lopahti ihmee nopeesti tällä kertaa...
Koiralla paksu turkki vaikee arvioida onko se lihonut vai ei.
Tosin se on ruvennut käyttäytymään oudosti :(

Koira on kyllä hyvässä kunnossa syö hyvää ruokaa ja liikkuu reippaasti aina.

Pidetään nyt peukut pystyssä ettei ole mitään vahinkoa käynyt.

Äänestä
  • Jos se käyttäytyy erikoisesti vrt aiempaan käytökseen, kyllä se sitten liene tiine.

    Nartulle ei tarvitse antaa piikkiä. Kun pennut syntyvät, ne voi lopettaa napakasti painavalla kalikalla tms. päähän sellaisin ottein, henki menee kertaheitolla. Tämän voi itse tehdä. Joskus pidetään järkevänä 1 pentu jättää, jotta emä ei etsiä pentuja ja tule levottomaksi. 1 vahinkopennun saa nyt sitäpaitsi helposti koditettua ja jopa ok omistajalle, enempi ei ole syytä jättää. Näin ei ole pakko sekoittaa nartun hormonitoimintaa piikeillä jotka eivät ole edes varmoja toiminnaltaan.

    Turha sitten inhimillistää miten on kamala tappaa. Kun on narttu, se pitää osata, koska voi käydä niin vahinkoja kuin aiotuissakin tiineyksissä ja syntymissä tapahtumia, milloin on pakko lopettaa osata ja viitsiä.

    Jos kokee olevansa liian herkkä, eikä kykene, ei pidä ottaa narttua sellaisiin asioihin, missä miettii ja tietää onko jalostuskelpoinen ... eläinten kasvatus ei ole jänishousun kukkahatun homma. Jos sinulla ei ole sisua, kehitä sitä.

    Äänestä

On kyllä vähän liian erikoisia rotuja samassa pennussa jos tollasia pentuja syntyy... ensinnäkin, siinä on metsästyskoiraa, mutta myös seurakoiraa, joten se ei ole hyvä metsällä eikä taas välttämättä pysy pihassa. Hyvin hyvin erilaisia rotuja, ja jos vanhempia ei oo tutkittu, saattaa pennut olla aivan sairaita, vaikkei ulkoisesti näkyisikään mitään. Voivoi... Kyllähän pennut kaupaksi voi mennä, mutta itse en ottaisi tollaista mixiä, ei se sopisi oikein mihinkään :p

Äänestä
  • As puhuu varmasti kokemuksesta. Tosi asiantuntevaa tekstiä!

    Äänestä

Kyllä haastavillekin "yhdistelmille" löytyy osaavia ottajia, mutta tulevia omistajia valitessa tulee olla tarkka...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksityperys kirjoitti:

Hei, meillä kävi vahinko ja 5-vuotias saksanseisoja/karjalankarhukoira narttumme saa lkuultavimmin pentuja ajokoira/berninpaimenkoira kanssa, paitsi, jos kokeilisimme katumuspiikkiä. Onko piikistä kokemusta, annetaanko sitä edes (lääkehoito lienee todella kallis olen ymmärtänyt?) ja millä todennäköisyydellä narttu saa kohtutulehduksen? Entä isot HYVIN sekarotuiset pennut, jos hinta on pieni, ostaako niitä kukaan ja onko niille mahdollisuutta löytää hyvä koti?
Nyt kun virhe pääsi tapahtumaan, pitää vain miettiä, mitä tehdä. En halua vaarantaa emän terveyttä synnytyksellä, jos se on siihen liian vanha, enkä toisaalta halua vaarantaa sen terveyttä piikillä ja en halua joutua lopettamaan pentuja sen vuoksi, ettei kukaan huoli niitä!:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu