Yritän kovasti tehdä sivuja WordPress.orgilla, mutta ongelmia on.
Sivuilla (http://fi.wordpress.org/) sanotaan:
"Avaa wp-config-sample.php -tiedosto
tekstieditorissa (esimerkiksi WordPad) ja täydennä
tietokantayhteyden asetukset."
Olen ladannut nuo tiedostot koneelle ja yrittänyt avata mainitun tiedoston, mutta tulee vain ilmoitus: "Valokuvavalikoima ei voi avata tätä kuvaa tai videota. Tämä tiedostomuoto ei ole tuettu tai valokuvavalikoimasta puuttuvat uusimmat päivitykset." WordPadilla en saa tuota tiedostoa avattua. Entä, mitä ovat tietokantayhteyden asetukset?
Kun kilkkaan "Avaa /wp-admin/install.php", tulee ilmoitus: "Aikaisempi asennus havaittu
Näytät jo asentaneen WordPressin. Asentaaksesi uudestaan, tyhjää ensin tietokannan taulut." Mielestäni en ole mitään aiemmin asentanut.
Missä vika?
WordPress.org
3
731
Vastaukset
- untokuurna
Ja missäs se palvelin majailee, omalla koneellasiko?
Tarvitset tietokannan osoitteen, käyttäjätunnuksen ja salasanan jotka lisäät ko. tiedostoon ja siirrät palvelimelle. Koska kyseinen tiedosto on tekstiä, se tulee avata tekstieditorilla esim. Notepad . Windowsin muistiokin käy muttei Wordpad. Tosin kyllä se Wodpadillakin avautuu, olet ehkä yrittänyt avata väärää tiedostoa. - MitäänEiTarviOsata
Ööö.. juu. Siis tota kun lataat sen wordpress zip paketin, niin purat sen, ja kaikki sen kansion sisällä olevat tiedostot lähetät esim filezillalla sinne omalle kotisivutilallesi, eli serverille eli webhotelliin tai millä nimellä se ny sattuukin olemaan se kotisivutila ;). Sit vaan se oma ossu firefoxiin ja asennus on automaattinen, ei tarvi räpeltää mitää config.php tiedostoja millään notepad plussalla :). Sulla vaan pitää olla valmiiks tehtynä se tietokanta käyttäjätunnuksineen ja salasanoineen, joka esim c paneelissa tehdään kätevästi Mysql wizardilla.
- moiiaiaia
Mulla tulee tämmöinen teksti:
Tämä voi johtua joko virheellisestä käyttäjänimestä ja salasanasta wp-config.php-tiedostossa tai me emme voi yhdistää palvelimeen localhost. Tietokantapalvelimesi on mahdollisesti kaatunut.
* Oletko varma, että käyttäjänimi ja salasana ovat oikeita?
* Oletko varmasti syöttänyt oikein palvelimen nimen?
* Oletko varma, että palvelimesi ei ole kaatunut?
Mikäli et ole varma mitä nämä tarkoittavat, ota yhteys palveluntarjoajaasi. Mikäli tarvitset vielä lisäapua tutustu WordPressin tukifoorumeihin.
Voisiko joku suomentaa mitä tein väärin? Tein cPanelilla "kätevästi" tietokannan(?), käyttäjätunnuksen ja salasanan. Kun kirjoitan ne asennuksessa tulee tuo teksti.
Kyrsii jo koko Wordpress..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532464Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖312104Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt821703Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3071588Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle181376- 1411319
- 701137
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231018Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu111003Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.131000