Minua kiinnostaisi kuulla... Millaisella määrällä tullaan toimeen... Itselläni on päässyt pahasti karkamaan käsistä ja tulee ostettua lapsilleni liikaa vaatteita. Suurinta osaa tulee käytettyä vain pari kertaa.
Kuinka monta paitaa, housuja, mekkoja, hameita jne teidän lapsella on yhtä kokoa?
Kuinka monta paitaa, housuja, mekkoja, hameita jne teidän lapsella on yhtä kokoa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sehän riippuu paljon lapsesta ja vanhemmistakin, mitään yleispätevää määrää ei varmaan ole. Jos lapsi ei sotke paljon eikä juuri riko ja kuluta vaatteitaan, ja vanhempien mielestä samaa vaatekertaa voi pitää useamman päivän peräkkäin, ja jos vielä on kuivausrumpukin niin eihän sitä nyt kovin montaa vaatekertaa sitten oikeasti tarvitse.
Jos taas lapsi on hoidossa (eli sinnekin tarvitaan varavaatteita), ruoka tahrii hihat useamman kerran päivässä, polvet menevät puhki ja pepussa on jatkuvasti palkeenkieliä, kuivaksipettelu on kesken ja housut kastuvat välillä, äiti haluaa pitää päällä vain siistiä ja puhdasta ja pesun jälkeen vaatteet kuivuvat pitkään, niin sitten tarvitaan paljon isompi kasa.
Meillä sopivasti on joku sellainen 10-15 sisävaatekertaa. Ja sitten tietysti tarvitaan hirveä kasa kaikkea talviulkoilukampessa ym. lisäksi... Mutta sisävaatteista siis reilulla 10 setillä, joita pystyy jotenkin vähän ristiin rastiin yhdistelemään, pärjää ihan ok niin ettei kaappi pääse missään vaiheessa liian tyhjäksi. Esikoisella meillä varmaan onkin tuonverran vaatetta, mutta kakkosella sitten on vähän turhan kanssa kun on kaikki isosiskon vanhat ja on vielä siinä iässä että lahjavaatettakin tulee ja itsekin on pitänyt jotain uuttakin saada :) Isompi alkaa nyt kyllä olla siinä iässä että yksi koko mahtuu niin pitkään että vaatteet ehtivät oikeasti kuluakin, osa pitää heittää ihan pois. Huonolaatuista ei kannata ostaa. Vauvanvaatteet taas jäävät niin äkkiä pieneksi ettei käytönjälkiä juuri ehdi syntyä.
40 pitköhihaista (neulepaitoja, collegepaitoja, trikoopaitoja, huppareita, kauluspaitoja)
8 paremmat housut (farkkuja, suoria housuja)
15 collegehousut
iso kasa boxereita ja sukkia...
kaksi isoa pinollista T-paitoja en ole edes laskenut niitä...
Silti pesen joka päivä pyykkiä ja vaatteet menee joka ilta pyykkiin tai kun niihin tulee tahroja.
Lapseni ei ole päiväkodissa.