Taiwan. Neuvoja?

Matkaaja78

Olisin menossa tammikuussa tai helmikuussa Bangkokista Taiwaniin. Eli mitä pitäs tietää ja onko hyviä vihjeitä missä kannattaa käydä? Jonkun vajaan viikon olisin ja kunhan kiertelis ympäriinsä. Tarviiko viisumia ja saako sen Bangkokista jos tarvii? Jos vaikka air-asialla sinne Taipeihin lennän onko pitkä matka lentokentältä keskustaan tai mihin sinne kannattaa mennä että saisi kohtuu hintaisen hotellin keskeiseltä paikalta? Kaikki tieto kiinnostaa!

1

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Frosty_

      Itse kävin Taiwanissa marraskuussa 2009 ja tykkäsin paikasta kovasti. Oma reissuni kesti 4 päivää mutta siinäkin ajassa kerkesin nähdä riittävästi Taipeita, Keelungin satamakaupungin ja Pinglinin maaseutukylän. Taipeissa kannattaa käydä esimerkiksi jossain temppelissä (Longshan), yö markkinoilla, Chiang Kai-shekin muistohallilla, Taipei101 -tornissa ja muuten vaan kierrellä ympäriinsä. Turisteihin ei Taiwanissa hirveästi törmää, joten mikään paikka ei ole onneksi turisteilla pilattu. Kannattaa maistella taiwanissa saatavia erikoisia ruokia kuten kuplajuomaa ja katukeittiön antimia yms. Itse en ainakaan saanut vatsatautia, joten turvallista pitäisi olla. :D

      Keelungin satamakaupunki oli myös varsin jännä paikka ja sinne pääsi suhteellisen nopeasti junalla Taipeista. Mitään erityisiä nähtävyyksiä siellä ei kait ole, mutta temppelit ovat hyviä nähtävyyksiä (yksi oli luolan sisällä, jonne mentiin hyvin kapeasta raosta luolassa), kuten myös sodan aikaiset rauniot ja yleensäkin koko kaupunki ympäristöineen.

      Jos haluaa rauhalliselle pyöräretkelle kannattaa suunnata bussilla Pingliniin katselemaan teeviljelmiä ja kauniita maisemia. Kaverini kävivät idässä Taroke-rotkolla ja kuulemma sekin oli upea paikka. Taiwanin eteläosat ovat myöskin upeaa seutua eli jos haluaa päästä vähän trooppisempaan ympäristöön kannattaa suunnata junalla etelään.

      Itse yövyin Taipei Temple Wood hostellissa ja suosittelen tätä paikkaa kaikille, jotka etsivät halpaa ja hyvää hostellia. Tosin hostelli oli vähän hankala löytää, kun ulkopuolella ei ollut mitään erityisiä vinkkejä sen sijainnista, mutta viimeistään kysymällä löytää perille.

      Taiwaniin ei tarvitse viisumia jos on siellä alle 30 päivää. Taipein lentokentältä matka keskustaan kesti jotain 20-30 minuuttia riippuen muusta liikenteestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1829
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1369
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      955
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      947
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      51
      876
    Aihe