Minä päästin pari viikkoo sitte kissa heti aamusta pihalle ja päivemmällä huutelin syömään mutta ei kuulunu ... keskiyöllä kävin vielä kerraan huutamassa ja se juoksi metsästä sisälle . viimeviikolla ei oikeen maistunu ruoka ja maha alko vähä pömpöttään en oikee eläinlääkäriinkää oo päässy . katselin kuvia niin niissää raskaana olevilla kissoilla eka maha alko roikkumaan ja sitte pyöristyyn ?? se on n. 8 kuukautta vanha olisko sillä ollu juoksu vai mikä ?? mä en vaan tiedä ?! ollaan menossa leikkaamaan se nyt joulun jälkeen, että pentuja ei olis kyllä ekana toiveena :(
Mitä mieltä olette ??
Mitä mieltä olette ??
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ensimmäisenä merkkinä, ennen kuin maha edes kasvaa tms. on että noin kolme viikkoa astumisesta nisät kasvavat ja alkavat punoittaa. Voi hyvin olla, että kissalla on jo juoksu tuossa iässä ollut. Ja jos on ollut ja on päässyt ulos on myös todennäköistä että on tiine.
Mut ei hätää, nyt vaan pian leikkuulle niin mahdolliset pennut abortoidaan samalla. Lisää vahinkopentuja tässä maailmassa ei valitettavasti juuri kaivata. Mutta jos päätätte kuitenkin pitää pennut, hoitakaa ne hyvin. Silloin niille on helpompi löytää kotikin. Hoitokulut ovat kyllä aika isot, mutta kannattaa pyytää niistä osa pennun hintana. Ihan siksi, että ilmaiseksi annetut pennut usein joutuvat huonoon kotiin hetken mielijohteesta otettuina. Kun ilmaiseksi saa, niin sitten ei ole niin väliä hoitaakaan kunnolla, joidekin ihmisten mielestä kissa on arvoton otus.
niin minäkin ajattelin että jos ne vie eläinlääkäriin ja rokottaa ja silleen niin niille vois paremmin löytyä sitte kotikin :)
Olen samaa mieltä että jotkut ihmiset eivät arvosta kissoja ollenkaan vaikka ne ovat aivan ihania ja niistä on paljon hyötyä vaikka maatilalla !
Kiitos vastauksesta :)
Pakko nyt ihan periaatteen vuoksi kysyä että minkä takia sä oot laskenut sen kissan pihalle tarkotuksella jos et halua pentuja?? Kai nyt jokainen kissan omistaja sen tietää että narttu kissan ekat juoksut tulee 7-9 kuukauden iässä!
Mun mielestä toi on todella vastuutonta käytöstä! Jos sulla on nyt yhtään sydäntä niin vie se kissa eläinlääkäriin jossa todetaan onko se tiineenä röntgen kuvilla. Ja kun nyt suurella todennäköisyydellä on tiineenä niiin hoida ne pennut kunnialla kun oot omalla typeryydelläs ne aiheuttanut.
Ja pakko nyt huomauttaa että muista että tiineenä olevalla kissalla voi tulla tulehduksia, merkkailua ym kissalle täysin normaaleja oireita. Eli älä syytä niistä kissaa vaan itseäsi jos tämmöisiä tulee!
Eikä kissan tiineyttä pysty keskeyttämään kun ensimmäisen 3 päivän aikana.
Kissat on hei ulkoeläimiä kissat enemmän kärsii jos ne ei saa olla ulkona!!!! paitsi ne sisäkissarodut. onko se vastuuntunnotonta jos ihminen päästää kissansa ulos ?! miksi siitä syytettäisiin kissaa jos sille tulee jotain oireita ?!!?
Et täällä jaksetaan aina kinastella siitä onko kissan parempi ulkona vai sisällä!!
Sanonpa oman mielipiteeni joka on että kissa on ehdottoman ulkokissa!
Sen kuuluu saalistaa ja kulkea , haistella ja olla yökin kesäaikaan ulkona.
Vaaroja on paljon mutta kissan nyt vaan on luoja luonut tällaiseksi.
Talvella lepäilee sisällä ja katselee ikkunasta mutta jestas kun kevät koittaa niin jo ulkovietti tulee ja sitten mennään.
Tosiaankin rotukissat asia erikseenn , ne sisäkissoja.
Minä ainakin rakastan kissaani niin paljon että kun näen kuinka paljon se nauttii vapaana luonnopssa kulkemisesta niin annan mennä.
Miksi rotukissat ovat asia erikseen, ja ne ovat sisäkissoja? En ymmärrä.
että kissan kuuluu olla ulkona, niin ei pidä ihmetellä jos se leikkaamattomana tulee tiineeksi. Siitähän noissa kritiikeissä oli kyse, että ei pidä laskea kissaa ulos leikkamattomana jos EI HALUA pentuja kuten aloittaja itse kirjoittaa.
Eikä ne rotukissat ole sen enempää sisäkissoja kuin maatiaisetkaan, ainoa ero on siinä ettei omistajat halua 700 euron kissaa laskea vapaaksi pihalle katoamaan, varastettavaksi, rääkättäväksi jne. Ehkä karvattomat ja ohuemmalla karvalla varustetut rotukissat ovat enemmän sisäkissoja. Minun mielestä kaikki kissat kuuluu sisälle turvaan. On se luoja luonut monta muutakin eläintä ulkoeläjiksi, ihminen on vaan muuttanut ne.
Ihmettelen suuresti sitä että pidetäänkö rotukissaa oikeasti niin paljon suuremmassa arvossa, vain sen takia että se on kallis!
Sanon aina vitsillä kissoilleni että ne oli kyllä paras 50e sijoitus mitä olen ikinä tehnyt. Kissani ovat maatiaisia, kotikissoja jotka kesäisin käyvät valjaissa ulkona. Onnellisilta ne näyttävät kotonakin, kun ei ole muuhun tottuneetkaan. Ja minä huolehdin "halvoista kissoistani", enkä päästä niitä kaduille juoksentelemaan, että joku juntti voisi niitä kivittää. En ikinä antaisi itselleni anteeksi sitä jos kissani pihalle päästäisin ja niille jotain kävisi siellä, oli ne sitten niitä ilmaisia kissoja tai 1000 euron kissoja. Kotikissa EI kuulu Suomen luontoon.
No tartuttiinpas syöttiin ja alettiin kinastella kuuluuko sen kissan olla ulkona vai sisällä!
Hauska palsta , niin ennalta arvattavissa!
Ja sitten noista rotukissoistakin tuli kuumaa kommenttia!
Jokainen voi olla mitä mieltä vaan ja kertoa sen , niin minäkin tein ja eihän se kellekään toiselle kuulu miten kukakin kissaansa ulkoiluttaa/pitää sisällä/antaa olla vapaasti ulkona.
Iloista alkavaa vuotta kaikille kissoille ja ihmisille , ulkona ja sisällä:)
kinastella? Ehkä kannattaisi lukea uudestaan saamasi vastaukset, jos sitten ymmärtäisit niiden sisällön.
"kissan nyt vaan on luoja luonut tällaiseksi" Tähän kommentoitiin, että luoja on luonut monta muutakin eläintä ulkoeläjiksi. Siis tuolla kumottiin vain kirjoittamasi väite.
Eikä nuo rotukissakommentit kyllä mitenkään "kuumia" olleet, niissähän vain todettiin, ettei omistaja päästä niitä vapaasti ulkoilemaan koska ne maksaa niin paljon. Muutenhan ne ei eroa maatiaisista tai kotikissoista mitenkään, no tietysti papereiden verran, mutta sillä ei ole merkitystä taas vapaaseen ulkoiluun.
Ennalta-arvattavaa tässä ei ole mikään muu kuin sinun yrityksesi, joka ei taaskaan tuottanut toivottua tulosta ;)
kyseessä niinkään erilainen arvostus sen kalliin hinnan vuoksi, vai vain pelkästään se, ettei haluta menettää rahaa. Selvästihän sen näkee siitä, ettei niitä rotukissoja ulkoile vapaina, vaan ne jotka vapaina ovat, ovat maatiaisia tai kotikissoja.
Ei kaikki ilmaisen tai halvan kissan omistajat tietysti ajattele niin, että sen voi päästää vapaaksi ulos. Nykyään jo ilahduttavan moni ei-rotukissan omistaja pitää kissansa sisäkissana. Mutta niin se kuitenkin on, että kalliisti ostettua ei lasketa ulos kun siinä menetetään satoja euroja jos se katoaa. Ilmaisen kohdalla ei välitetä kun sen voi aina korvata uudella ilmaisella. Eivät kaikki, mutta hyvin iso osa ajattelee näin.
Tämä ei koske vain kissoja, vaan ihan kaikkea, myös tavaraa. Sen näkee siitä, että mistä on joutunut maksamaan pidetään huolta, jos se on jonkun muun maksama, ei sillä ole niin väliä. Jos esim. oppilas joutuu itse maksamaan vaikka koulukirjat, he pitää niitä paremmin kuin jos ne olisi koulun puolesta ilmaisia. Jos työn vuoksi joutuu ostamaan itse vaikka työkaluja, pidetään niitä paremmin kuin jos ne olisi työn puolesta ilmaisia.
Oikeasti kissaihminen ei välitä kissan hinnasta, vaan hoitaa sen hyvin ja pitää sisäkissana, oli se maksanut tai ei.
Mistä olet saanut päähäsi kaikkien rotukissojen olevan sisäkissoja?
Ei siinä kumottu yhtään mitään. Esitettiin vain mutuna pelkkiä olettamuksia. Rotukissoja kyllä päästetään ulkoilemaan vapaana, mutta uskoakseni aika vähän. Rotukissoja kun on vain pienenpieni osa Suomen kissakannasta ja ostajat yleensä eivät niitä suurimpia eläintenystäviä ole. Valitettavan monelle kissa on joko näyttelykapine tai tapa hankkia rahaa pennuttamalla niitä
lukemaan ja vasta sitten kommentoisit.
Väite joka kumottiin, oli se että luoja on luonut kissan sellaiseksi eli siis ulkoeläimeksi. Se kumottiin sillä, että luoja on luonut muitakin eläimiä (siis kaikki eläimet) ulkoeläimiksi. Silti ne vaan nykyään on sisäelukoina ihmisen toimesta. Tällä tarkoitetaan tietysti niitä eläimiä jotka ihminen on ottanut omaa tarkoitustaan varten lähelle itseään. Siis mm. tuotantoeläimet ja lemmikit, ne on kaikki luoja luonut vapaiksi alkujaan. Tuolla argumentilla ei siis voi kissaa erotella erilaiseksi ja perustella sen vapautta. Koira on yhtälailla ollut vapaa aikojen alussa kun on ollut ensin susi ja siitä kehittynyt koiraksi. Tämän faktan miten "luoja" on luonut tai miten elämä ylipäätään on aikojen saatossa kehittynyt voit helposti tarkistaa sitten kun opit lukemaan.
Mitä tulee rotukissoihin ja niiden vapaaseen liikkumiseen, on se todellakin erittäin harvinaista. Pitää muistaa se, ettei mikään asia maailmassa ole niin 100 %, ettei siitä olisi poikkeuksia. Vaikka rotukissoja onkin suhteessa vähän verrattuna maatiaisiin, on se vapaa ulkoilu prosenteissakin laskettuna minimaalinen. Eihän kukaan ole väittänyt sitäkään, että kaikki maatiaiset liikkuvat vapaina, valveutuneet omistajat pitävät nekin nykyään sisälemmikkeinä.
Et ilmiselvästi tiedä, ettei suurin osa rotukissoista käy näyttelyissä tai ole siitoskäytössä. Suurin osa pennuista menee ihan vaan lemmikeiksi, sellaisille ihmisille jotka haluaa hyvin hoidetun kissan. Yrityksesi riidanhaastamiseen ei noilla heitoilla onnistu, joten ei kannata edes kokeilla;)