Eli laitteistoni: televisio (2 HDMI, 1 Scart), Xbox 360 Slim, digiboksi (on mukana vain tallentamisen vuoksi) ja kotiteatteri...
Teatteri kuuluu kun sillä katsoo leffaa mutta miten saan Xboxin ja television äänet myös teatterista??
Apua tarvis...
8
596
Vastaukset
- jooohh....
Tietysti kytkemällä audio-kaapeli xboxista "teatteriin", jolloin ääni siirtyy kotiteatteriin ja alkaa kuulua (kunhan kytket laitteet sitten päälle). Vai onko jotain, mitä kuuluisi tietää enemmän voidakseen vastata tähän? Esim. mikä kotiteatteri sinulla sitten on, mitkä ovat sen liitännät ja mitä liintäntöjä sinulla on xboxissa?
- Terps
Kotiteatteri on tuollainen LG:n BR/DVD soittimellinen paketti... takaa löytyy HDMI OUT, komponenttihommat (vihr,sin,pun) ja AUX (pun, valk) ja keltainen video outti.
Xboxista: HDMI, A/V, AUX, S/PDIF.
Ennen teatteriahan mulla oli vaan HDMI Xbox-telkku ja televisiotarjonta tuli seinästä diggariin josta telkkariin... tietty. Nyt sitten iskin HDMI:n telkku-teatteri väliin.
Okei, lisäämällä AUXin Xboxista teatteriin pääsen pelaamaan äänillä. Mites tv-ohjelmat sitten?
- laitemallit?
LG:llä kun on muutamakin Blu-Ray kotiteatterisetti. Kotona pötköttelee LG HB754CB valmispaketti & töllönä Sony Bravia KDL-55EX500. Tässä yhdistelmässä käytän HDMI-piuha (kuva) LG -> Sony. ja RCA-piuha (leffat /musiikki ja töllön äänet) (puna/valkopäiset piuhat) LG -> Sony.
En ole tuohon Xboxin maailmaan tutustunut, löytyykö LG:n paketista & töllöstäsi optista liitäntää? Sillä ainakin saisit töllön äänet kuulumaan valmispaketin kautta. Mikäli ei ole optista liitäntää, suosittelen ostamaan esim. RCA/S-VHS - Scart sovittimen. Tämä tv:n scart-liitäntään kiinni, ja sen "mötikän" perästä rca-piuhoilla (puna/valkopäiset) LG:n setin vastaaviin rca (puna-valkopäiset) kohtiin, näin kuuluu telkkarin äänet kotiteatterista.- Terps
LG 42LD450 televisio
LG HB405SU 5.1 kotiteatteri - Kokeillaanpas näin
Terps kirjoitti:
LG 42LD450 televisio
LG HB405SU 5.1 kotiteatteriNettisivujen http://www.lg.com/fi/tv-audio-video/kotiteatteri/LG-HB405SU.jsp mukaan kotiteatterissasi on 2 kpl optisia liittimiä. Kytke xbox toiseen niistä ja tv toiseen, mikäli tv:ssä on myös optinen äänilähtö. Xboxin kuvan vedät suoraan hdmi:llä telkkariin.
- Terps
Kokeillaanpas näin kirjoitti:
Nettisivujen http://www.lg.com/fi/tv-audio-video/kotiteatteri/LG-HB405SU.jsp mukaan kotiteatterissasi on 2 kpl optisia liittimiä. Kytke xbox toiseen niistä ja tv toiseen, mikäli tv:ssä on myös optinen äänilähtö. Xboxin kuvan vedät suoraan hdmi:llä telkkariin.
Kytkin vain Xboxin TOSLINKillä kotiteatteriin ja sitten pitikin laittaa kotiteatteri RCA:lla digiboksiin... Kaikki toimii nyt monen mutkan jälkeen.
Kiitos ohjeista!! Ja hyvää vuotta 2011!!! =D - jooohh....
Terps kirjoitti:
Kytkin vain Xboxin TOSLINKillä kotiteatteriin ja sitten pitikin laittaa kotiteatteri RCA:lla digiboksiin... Kaikki toimii nyt monen mutkan jälkeen.
Kiitos ohjeista!! Ja hyvää vuotta 2011!!! =DJa kyllähän sinä tuon olisit keksinyt itsekin. Laitteiden käyttöohjeissa on listattu
kaikki laitteiden liitännät ja niiden käyttötarkoitukset ja on kytkentäesimerkkejäkin.
Sitten googlella voi etsiä lisätietoa, jos vaikka optinen liitäntä tuntuu oudolta ja mystiseltä. - Terps
jooohh.... kirjoitti:
Ja kyllähän sinä tuon olisit keksinyt itsekin. Laitteiden käyttöohjeissa on listattu
kaikki laitteiden liitännät ja niiden käyttötarkoitukset ja on kytkentäesimerkkejäkin.
Sitten googlella voi etsiä lisätietoa, jos vaikka optinen liitäntä tuntuu oudolta ja mystiseltä.Menee vaan aika monimutkaiseksi tuollaiset kikkailut... Onneksi liikkeissä on asiantuntevaa väkeä ja teiltäki täältä sai neuvoja. Juurikin tuo digiboksi monimutkaisti asiaa hiukan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 686892
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636803Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1485456Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504503En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204099Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53680- 373258
- 283183
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris762792Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402269