Sopiiko eos 1000 d:hen Canon zoom lens fd 70-210 ? Jos ei, löytyykö sovitetta? Sovite löytyy Olympus runkoon, mutta hinta aika rasvainen 159 euroa.
Onko tietoa?
canon camera
6401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sovitteita on olemassa, mutta ei kannata sovittaa. Ovat kalliita ja kaikki automatiikka menetetään. Sovite on itseasiassa 1,26x telejatke.
http://cgi.ebay.ie/PIXCO-Macro-Canon-FD-Lens-Canon-EF-Mount-Adapter-/270683517565?pt=UK_Photography_CameraLenses_Lens_caps_hoods_adaptors_ET&hash=item3f05feb27d
http://cgi.ebay.ie/Canon-FD-Lens-Canon-EOS-EF-60D-450D-5D-40D-1D-1000D-/270635137306?pt=UK_Photography_CameraLenses_Lens_caps_hoods_adaptors_ET&hash=item3f031c791a
Tässä on linssi joka mahdollistaa äärettömään tarkennuksen. Linssitön käy vain makroiluun.
Vanhojen FD lasien sovitus harvemmin kannattaa. Jo jotain sovittelua haluaa kokeilla, niin M42 sovitteet ovat halvempia ja myös kierrekiinitteisiä voi löytyä hyviäkin edullisesti.
Periaatteessa mm. kaikki idän ihmeet ovat erillisellä sovitteella. Zenitar esimerkiksi on mielenkiintoinen laajakulma.
http://www.rugift.com/
Löytyiskö tälläisiä sovitteita täältä suomesta? Kiitos vastauksista.
http://www.teknofokus.fi/Foto/renkaat/rengasfoto.htm
Teknofokuksella on mm noita sovitteita. Tarkasta ennakkoon, että sovite on tyyppiä jolla voi tarkentaa äärettömään!