"Kun aikansa liottaa aivojaan viinassa, johan siinä geenivirhekin syntyy ja periyttää pahapäisyyden seuraavalle sukupolvelle. Naiset voivat aiheuttaa jo syntymättömälle sikiölle pahoja kehitysvaurioita ryypätessään odotusaikana, eikä tepsivää hoitoa saada järjestymään, sillä äidin yksilön oikeudet menevät lapsen oikeuksien edelle. Jos ei inhimillistä mittaamatonta kärsimystä tai suunnatonta vääryyttä lasta kohtaan tunnusteta, yhteiskunnan pitäisi edes säästöjen nimissä pakkohoitaa nämä äidit. Odotusajan hoito ei maksa niin paljon kuin elinikäinen vammaisuus.
Geenivirheeseen on varmaan paljon tänäkin jouluna vedottu, kun poliisit selvittelevät näitä kolmiodraamoja "mies, nainen ja viina." Surullisinta on, jos lapset joutuvat katselemaan tätä ja lukemaan lehdistä, että heille periytyy sama geenivirhe. Tutkimuksissa on tietysti perääkin ja johan sen voi havainnoidakin, mutta mikähän geenivirhe aiheuttaa vaikkapa kunniamurhat ja terrorismin. Nehän liitetään uskontoihin, joissa alkoholilla ei ainakaan pitäisi olla mitään sijaa.
Suomensukuiset kansat vaelsivat tänne pohjan perille varmaankin siksi, että täällä oli hyvä harjoittaa heidän Uralin tundralla ja taigalla oppimiaan luontaisia elinkeinoja : metsästystä ja kalastusta. Tarvittiin isot "läänit" niitä varten, asutus oli harvaa ja naapuri, sekä etenkin toinen heimo koettiin uhkaksi. Ei siinä iloinen yhteisöllisyys päässyt kehittymään. Olutta opittiin panemaan, korpikuusen kyyneliä tiputtamaan ja viina oli vaurauden merkki : jäi ylimääräistä viljaa."
- - - -
Miten loistavasti kirjoitettu!
Näin kirjoitti eräs kokenut vanhempi naishenkilö, viisas ja taitava kirjoittaja!
Tosiasioita, joita löysin joulun jälkeen
1
239
Vastaukset
- maailmasta,
jossa elämme. V A R O K A A nuoret, rahanhimo teettää rikoksia,
katsokaa tältä kannalta maailmaanne,
jotta ette menisi ansaan:
"Helsingissä on tehty poikkeuksellisen laaja huumetakavarikko.
Poliisin videotallenteelta näkee selkeästi, kuinka virkavalta löytää huumepaketteja ovelasta kätköstä maan alta.
Videon alku muistuttaa takavuosien kauhuelokuva Blair Witch Projectia: Synkeän näköinen lehtimetsä, kaatuneita puita ja välillä heiluva kuva.
Ensin ketään ei näy. Sitten kuvaan ilmestyy siviiliasuinen poliisi, joka kaivaa maakasaa, joka näyttää kaatuneen puun juurakolta.
Mies tunkee kätensä syvälle maahan ja nostaa sieltä kolme suurta pakettia.
Seuraavaksi hän siirtyy uudelle kätkölle. Jälleen maan kätköistä paljastuu suuria määriä huumepaketteja sekä lapio, jonka rikolliset ovat sinne jättäneet.
Videopätkässä näytetään myös kolmas kätkö.
Kaiken kaikkiaan poliisi ja tulli löysivät ulkomailta johdetun amfetamiinin
salakuljetus- ja levitystapauksen yhetydessä yli 20 kiloa huumetta eri puolilta Helsinkiä."
I-S
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään915194Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen533336Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,732705Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621368Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041288Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?241219Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121096- 461040
- 411036
Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2311017