Moi ! Kuinka teillä muilla kuluu? Meillä on kyseessä 98 neliön paritalo ja suora sähkölämmitys. Vain eteisen ja kylpyhuoneen lattia ovat ns- varaavia. Autotallissa ei pidetä kuin olematon peruslämpö ja saunomme vain 1-2 kert vko:ssa. Ilmastointi on ns. lämmöntalteen ottava-kiertoilmastointi, joka on päällä koko ajan.
Loistevaloputkia tms. energiasäästölamppuja ei ole käytössä.
Mielipitietä kiitos kuunneltaisiin ?
Sähkölämmiteisen OK-talon sähkönkulutus 13oookWh/vsi ? Paljonko?
7
1072
Vastaukset 7
- Perax2
Minä pääsen tuohon ILPn ja puulämmityksen avulla. 130 m2, jossa lämpöä keräävä ja hukkaava vilpola. 2 aikuista asukkaina.
- Kallista?
n.14000kwh/v.
Vanha OKT 100m², ILP,varaava takka,puukiuas sekä suora sähkölämmitys. - Kaikki maksaa
Vuonna 2010 meni sähköä kaikkiaan 11200kwh. Kämppä on ok-talo vuosimallia 1997 ja neliöitä 150/220. Autotallissa sen verran lämpöä tarvittaessa, että plussalla pysyy. Lämmitysjärjestelmä on siis suora sähkö, mutta talossa kaksi varaavaa takkaa, joilla pääasiassa lämitys hoituu. Toki saunassa ja pesuhuoneessa on lattialämmitys aina päällä mukavuussyistä sekä kuivattamassa tiloja. Koneellinen ilmanvaihto on, mutta mallia -97 eli haaskaa lämmöt lähinnä harakoille, luulisin näin. Minusta kulutus suht alhainen, tosin kahden ihmisen talous ja kodinkoneet ja pesukone mallia 2009. Tv:t on taulutelkkareita mallia lcd ja nämä tietokoneet ovat läppäreitä. Saunassa on sähkö-sekä puulämmitteinen kiuas. Sähkömalli päällä vain pari/kolme kertaa kuukaudessa. Lämmityspuut niitä kuuluisia ilmaisia, jotka roudaan työpaikaltani. Kaikki valaisimet energialamppuja, myös pihavalot, jotka toimivat liiketunnistimen mukaan.
- höpöjeppe
Esim hehkulampun energiasta n. 95% vapautuu lämpönä ympäristöön ja siten lämittää asuntoa. Suoran sähkölämmityksen termostaatti säätää samassa suhteessa pienmälle joten energian kulutus on -0 verattuna energiasäästölamppuun, jonka hankintahinta on monin keroin kalliimpi kuin hekulampun. Ulkona energiasäästöt säästää, jos kestävät pakkasessa hajoamatta.
Joten energiasäästölamput eivät todellisuudessa säästä rahaa.
Myös ruuanlaitto ja monet sähkölaitteet lämmittävät asuntoa, joten energian säästäminen suoralämitteisessä ei ole kovin selvä kuvio, jos laskee kunkin laitteen kulutusta sellaisenaan. - fhtb
höpöjeppe kirjoitti:
Esim hehkulampun energiasta n. 95% vapautuu lämpönä ympäristöön ja siten lämittää asuntoa. Suoran sähkölämmityksen termostaatti säätää samassa suhteessa pienmälle joten energian kulutus on -0 verattuna energiasäästölamppuun, jonka hankintahinta on monin keroin kalliimpi kuin hekulampun. Ulkona energiasäästöt säästää, jos kestävät pakkasessa hajoamatta.
Joten energiasäästölamput eivät todellisuudessa säästä rahaa.
Myös ruuanlaitto ja monet sähkölaitteet lämmittävät asuntoa, joten energian säästäminen suoralämitteisessä ei ole kovin selvä kuvio, jos laskee kunkin laitteen kulutusta sellaisenaan.Ostin kun vielä sain hehkulamppuja 60w 10kpl paketin 4,95e, ja lämmittää mukavasti kämppää, kun 3kpl on päällä, nuo energialamput eivät kestä yhtään pitempään vaikka paketissa lukee 1000h, vähänväliä niitä joutuu uusimaan,
- SuoraSähkö
Meillä 134/210neliöö 2006 meni 32000kwh ilpin jälkeen 25000kwh/vuosi. Talo rak. -81 eli surkeet eristykset ei lto.ta ja korkea keittiö/ olohuone. Lämmitettäviä kuutioita liki 600. Pelkkään lämmitykseen 13000kwh/v. Sisällä lämmöt 19-21c makkareissa viileempää. Eli ihan normi lämmöt.Veden lämmitys muu sähkö vie 4 henkiseltä perheeltä 12000kwh. Meilläkin tulisijoja 2kpl.ta mutta ei kannata polttaa ostopuilla kun ei ole omaa mettää mistä kaataa.
kaksinkertaisia kulutuslukujakin olen kuullut. Uudehkossa talossa tosin käyttövedenkulutus ja saunomiset muodostavat kulutuksesta aika suuren osan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty491566Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä3541325Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto351110Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s3481067- 621061
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine137949Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33831Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte202771- 42639
- 62638