Sattuipa tossa sellainen juttu kun meillä on uusi golf ja se seiso tossa 3pvä joulupyhinä ja eilen aamulla yritin autoon niin eipä kuskin ovi auvennu,vänkärin ovesta sisään ja töihin.Illalla tutkin ovea niin lokasuojan ja oven välissä oli tiukkaa jäätä ja pirusti,otin lämmittimen ja varovasti lämmitin siitä oven ja lokasuojan raosta,pikkuhiljaa ovi aukes ja sain jäät pois sieltä.Ala sanaran alapuolella oli sellainen pehmeä myrkinkokoinen eriste joka esti lumen ja veden menon alasasti,onko muilla ollu samoja vikoja????Harmittaa vaan kun ovi vähän väänty sieltä alhaalta ja lähti maali..
vw -10
mtmtmtm
7382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
:D No teilläpäs on omituinen Golffi kun ihan paikallaan ollessa kerää jäätä ovenväliin...ja vielä reippaalla pakkasella.
Niin joo eikä se nyt hetkessä tullu,oli vaan sisätilalämmitin päällä niin se lumi jääty sinne,lumi oli kertynyt sinne hiton kumin tai mikä pehmuste lieneen taakse.
Ainoa auto missä olen nähnyt taipuneen oven etukulman on tuossa naapurustossa oleva 90-luvun lopun Nissan Almera, nätisti irvistää pelti. Kannattaa käyttää harjaa aina joskus jos sinne kerran lunta kertyy, edellisessä autossa (IV korimallin Golf) piti olla tuota vikaa mutta ei sitä sitten koskaan kohdalle sattunut, vaikka en ollut erityisen huolellinen sen kanssa.
Ei sitten toimi tuo vaahtomuovinpalanen joita "korjauksena" on laitettu. Tuossa aiheesta kiivas keskustelu. On noita kaiketi takuuseekin korjailtu. Aihetta käsitelty saksan Auto Bildissä, keskustelussa linkki. On kuvia tuollekin kaverille joka on nähnyt vaan Almeran vääntyneen oven :)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8829941
Googleta "golf ovet vääntyy"
Alentaa olennaisesti vaihtoarvoa, mikä ei ole muutenkaan kaksinen.
Alhaalta,kynnyskotelosta lähti maali,mutta on tuskallisen vaikea paikkamaalata. Pitää yrittää laittaa sprayvaseliinia,niin ei ruostu.
Kyseinen vika löytyy ainakin jo IV golfista. Ihmeellistä kyllä että se on mahdonta ottaa huomioon suunnittelussa. Kannattaa peittää auto reippaan kokoisella autopeitteellä. Naarmujahan siitä saattaa tulla, mutta omasta mielestä mutkalle vääntyneet ja maalin irtoilu ovista on isompi ongelma. Ilman peitettäkin pärjää, mutta joutuu olla tarkkana lumen harjaamisen kanssa ja unohtaa sisätilanlämmittimen käyttö.