Reumakin huostaanoton syy?

Hesari kertoo tänään, että "kaikilla kunnilla ei ole resursseja kuntoutukseen".
Sitä se kokoomuslainen terveydenhoitopolitiikka teettää...

Kuulin juuri yh-äidistä, jonka 10-vuotiaalla pojalla on todettu reuma, joten eikö pitäisi alkaa jo huostaanotto häämöttämään. ONHAN SE NYT IHAN HIRVEÄN KELVOTON SELLAINEN VANHEMPI, jonka lapsella on reuma!

Näin monien muiden sairauksien kohdalla perheen kohtelu etenee. Kun yhteiskunta ei velvollisuuksiaan hoida, niin asia siirretään lasten"suojeluun", vaikka sillä ei pitäisi olla mitään tekemistä perheen sairauksien kanssa. Kyllä ne sairaudet vielä parikymmentä vuotta sitten kuuluivat terveydenhoidolle, ja niin muissa maissa kuuluvat vieläkin - paitsi Suomessa.
9402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jo AINAKIN kuusi vuotta sitten Syöpäliitto älähti siitä, että vanhemman syöpää käytettiin syynä huostaanottoon, kai nämä samat sairaudet kelpaavat rahanahneille "syiksi" huostaan myös lasten kohdalla.

Suurin kärsimään laitettujen lapsipotilaiden ryhmä Suomessa on neurologisten oireyhtymien lapset.
Heidät saa kunnassa jättää vaille oikeaa kuntoutusta ilman mitään sanktioita kunnalle, ja heihin suunnatut laittomat huostaanotot ovat olleet arkipäivää koko huostaanottohysterian ajan.

Tässä taas oiva vinkki yksityiselle pörssiyhtiölle alkaa mainostaa lääkäreille ja sossuille myös lasten reumakuntoutusta, että huostaanotettavat eivät rahanahneilta vahingossakaan loppuisi. Pistetään vielä huostahullujen psykopaattien kuoro palstoille huutamaan, miten "typeriä vanhempia löytyy kun eivät hanki lapselleen reumakuntoutusta". Eikös kuvio tällä tavalla yleensä etene, se ei moukkia kiinnosta ollenkaan, että kunnia EI OLE REUMAKUNTOUTUSTA, kuten Hesari tänään mainitsee?

Äänestä
  • nosteleva rouva, joka sairastaa osittain myös huostahulluutta sai juuri nilkkaansa kovan kolauksen, kun hänen lapsellaan todettiin reuma. Saa nähdä, miten rouvan nokan käy, laskeeko normaalitasolle ollenkaan, lieneekö kunnassa lasten terveydenhoito edelleen terveydenhuollon hoteissa, vai onko se siirretty lasten"suojelun" vastuulle.

    Äänestä

  • Erään nokka taivaiss kirjoitti:

    nosteleva rouva, joka sairastaa osittain myös huostahulluutta sai juuri nilkkaansa kovan kolauksen, kun hänen lapsellaan todettiin reuma. Saa nähdä, miten rouvan nokan käy, laskeeko normaalitasolle ollenkaan, lieneekö kunnassa lasten terveydenhoito edelleen terveydenhuollon hoteissa, vai onko se siirretty lasten"suojelun" vastuulle.

    kehiin.

    Äänestä

Hyvin menee ei voi muuta sanoa!

Mihin tää yhteiskunta on menossa?
Älkää enää äänestäkö kokoomusta, keskustaa...ne molemmat ajaa kumminkin samaa asiaa.
Mikä ihme se on kun valtion rahoja kuluu, kun turhia huostaanottoja tehdään.
Valtion rahathan siinä kuluu.

Äänestä
  • otti puheeksi Kataisen käskystä sen eläkeiän nostamisen. Ja sanoihan Vanhanen joskus taannoin, ettei heidän suunnitelmat KUULU ulkopuolisille! Siis vihastui, kun haastattelussa haluttiin tietää tarkemmin esityksestä (en muista aihetta, mutta jäi mieleen tuo kommentti) ettei kansalaisten elämään liittyvät esitykset siis kuuluisi meille kansalaisille...

    Ei ei kokkarit ja kesk. Pöyristyttävää on meno.

    Äänestä

Anteeksi nyt vaan, ystävät hyvät, mutta en kyllä löytänyt tästä ketjusta järjen häivää. Aloituskin ihan outo.Siis otettiinko se 10 v. reumapotilas huostaan vai ei?

Äänestä
  • järjen häivää, ei voi lappaa kauhalla jos on lusikalla annettu. tv. sijaisvanhemmuus pelastaa, kakisnkertaisen yksinkertaisetki kelpaa.

    Äänestä

Noin se tapahtuu. Ihan kuin aiemmin esim psykiatria ei myöntänyt adhd:n tai aspergerin olemassaolemisia. Sitten kun niitä on ruvettu vähän enemmän diagnosoimaan, niin hoitopuoli ikäänkuin "herää", että kuinkas äiti ei ole hoidattanut lastansa...kun äiti ei uskalla mennä esittämään epäilyjään ja kun sen diagnosoinnin ei ole sanottu olevan tärkeää.

Vaikeneminen ja kieltäminen on paljon pahempaa kuin brutaali huutaminen, sen näkee kyselytunneilla. Se ääni on laitettava hiljaseksi, kun on niiden ministereiden vuoro sepustaa...heidän kommentit on niin limaisia.

Mutta kyllä vaan, reumasairas lapsi saadaan helposti näyttämään siltä kuin se olisi laiminlyöty. Ruokavaliosta huolehtiminen, kipu, masennus mikä reumasta koko perheelle syntyy ja sit se voisi hyvin huipentua siihen, ettei yh-äidin voimat riitä erityisvaativan lapsen tarpeisiin. Kun se AIKUISUUS saattaa kadota lisääntyvän stressin myötä :D Kyllä pienemmästäkin on huolia kehitelty.

Eikös reumaa muuten pidetä psykosomaattisenakin sairautena? Syömishäiriön takia on huostattu...-voi näitä tarinoita. Tositarinoita.

Äänestä

reumaa sairastava lapsipotilas joutunut lasten"suojelun" hampaisiin. Eikä varmasti ole tuossakaan kodissa kotioloissa mitään puutteita! Aivan normaali tavallinen koti kaiken kaikkiaan.

Varmaan oikeistohallitusta jää kaikkein eniten harmittamaan se, että kaikkia terveydenhoitoa tarvitsevia lapsia eivät kuitenkaan ehtineet hallituskautenaan huostaanottaa pörssiyhteiöiden rahasammoksi. Voi voi, mikä harmi hallitukselle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomen rikollisuutta kirjoitti:

Hesari kertoo tänään, että "kaikilla kunnilla ei ole resursseja kuntoutukseen".
Sitä se kokoomuslainen terveydenhoitopolitiikka teettää...

Kuulin juuri yh-äidistä, jonka 10-vuotiaalla pojalla on todettu reuma, joten eikö pitäisi alkaa jo huostaanotto häämöttämään. ONHAN SE NYT IHAN HIRVEÄN KELVOTON SELLAINEN VANHEMPI, jonka lapsella on reuma!

Näin monien muiden sairauksien kohdalla perheen kohtelu etenee. Kun yhteiskunta ei velvollisuuksiaan hoida, niin asia siirretään lasten"suojeluun", vaikka sillä ei pitäisi olla mitään tekemistä perheen sairauksien kanssa. Kyllä ne sairaudet vielä parikymmentä vuotta sitten kuuluivat terveydenhoidolle, ja niin muissa maissa kuuluvat vieläkin - paitsi Suomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu