kuvat päällekkäin?

bababalksg

http://behance.vo.llnwd.net/profiles5/97107/projects/299131/971071252147318.jpg eli siis että kaks eri kuvaa on tuolleen päälleikkäin? itse yritin tehdä että laitan kuvat eri layereille ja sitten sitä peittävyyttä ja siinä vieressä olevaa juttua mistä saa erilaisia tyylejö miten kuva tulee mutta ei nyt kovin hyvälle kun kuvan reunat jäävät...
http://behance.vo.llnwd.net/profiles5/97107/projects/661459/ad99067a780e827b416289acdf857d29.jpg miten tuollainen sitten taas tehdään? minusta tuntuu että kovin yksinkertaisesti mutta en vain saa hyvää lopputulosta:(

4

776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 320000

      Kyllä nuo kaikki saa tehtyä läpinäkyvyydellä leikkimällä.

      Ja jos haluaa eri tasoista läpinäkyvyyttä eri kohtaan kuvaa, laita päälimmäiselle kuvalle maski(Mask), jolla voit määrittää läpinäkyvyyttä. Eli maskissa musta vastaa täysin läpinäkyvää ja valkoinen täysin näkyvää. Ja kaikki harmaan sävyt mustasta valkoiseen ovat siltä väliltä.

      • SAHS,JG

        en ihan ymmärtänyt tuota maski juttua. olisiko missään sivua millä näytettäisiin?


      • SAHS,JG kirjoitti:

        en ihan ymmärtänyt tuota maski juttua. olisiko missään sivua millä näytettäisiin?

        lopputuloksen voisi saada myös, jos "syvää" tuon haamumaisemmin näkyvän tason, eli siis kuvassa on VAIN tuo tyttö, tausta leikattu veks. Maski ajaa vähän niinkuin samaa asiaa.

        Tuo toinen esimerkkikin on aika helppo tehdä. Valitaan se alue (käsi) polygonaalilassolla ja tehdään valinnasta taso, jota sitten monistetaan ja siirretään (niinkuin kuvassa) omaan paikkaansa. Kuvan reunaa kohti mentäessä on kädet vaiheittain "tummennettu", että tulee tuo toivottu vaikutelma.


    • oöjhn 09u 8åkj -knö

      Pitää syvätä kohde irti taustasta. Sitten kohdetta copypeistataan uusille leijereille. Sitten säädellään läpinäkyvyyksiä , tai mitä nyt haluaa, kaikille tasoille ja alkuperäiseen syvättyyn kohteeseen. Helpohkoa mv- kuvissa, värikuvissa sitten todella paljon mahdollisuuksia. Lisäksi kannattaa kokeilla kaikenlaisia blurrauksia ja sensellaista.

      Tuo ei kyllä sitten ole kuvankäsittelyä, enenpi ns. "muokkausta", mikä mun mielestä tarkoittaa samaa kuin kuvan pilaaminen. Lopputulokset kun tahtovat monilla olla anuksesta. Mutta ossain erikoistapauksessa, vaikkapa mainonnassa, tuollaistakin voi tietenkin käyttää. Mutta mieluummin säästeliäästi, nuo temput opetetaan kuvankäsittelyn alkeiskursseilla, eli ei niillä tee vaikutusta oikein keneenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      225
      1883
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      83
      1163
    3. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      988
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      83
      974
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      87
      837
    6. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      764
    7. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      111
      753
    8. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      92
      669
    9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      119
      660
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      22
      637
    Aihe