kuvat päällekkäin?

bababalksg

http://behance.vo.llnwd.net/profiles5/97107/projects/299131/971071252147318.jpg eli siis että kaks eri kuvaa on tuolleen päälleikkäin? itse yritin tehdä että laitan kuvat eri layereille ja sitten sitä peittävyyttä ja siinä vieressä olevaa juttua mistä saa erilaisia tyylejö miten kuva tulee mutta ei nyt kovin hyvälle kun kuvan reunat jäävät...
http://behance.vo.llnwd.net/profiles5/97107/projects/661459/ad99067a780e827b416289acdf857d29.jpg miten tuollainen sitten taas tehdään? minusta tuntuu että kovin yksinkertaisesti mutta en vain saa hyvää lopputulosta:(

4

697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 320000

      Kyllä nuo kaikki saa tehtyä läpinäkyvyydellä leikkimällä.

      Ja jos haluaa eri tasoista läpinäkyvyyttä eri kohtaan kuvaa, laita päälimmäiselle kuvalle maski(Mask), jolla voit määrittää läpinäkyvyyttä. Eli maskissa musta vastaa täysin läpinäkyvää ja valkoinen täysin näkyvää. Ja kaikki harmaan sävyt mustasta valkoiseen ovat siltä väliltä.

      • SAHS,JG

        en ihan ymmärtänyt tuota maski juttua. olisiko missään sivua millä näytettäisiin?


      • SAHS,JG kirjoitti:

        en ihan ymmärtänyt tuota maski juttua. olisiko missään sivua millä näytettäisiin?

        lopputuloksen voisi saada myös, jos "syvää" tuon haamumaisemmin näkyvän tason, eli siis kuvassa on VAIN tuo tyttö, tausta leikattu veks. Maski ajaa vähän niinkuin samaa asiaa.

        Tuo toinen esimerkkikin on aika helppo tehdä. Valitaan se alue (käsi) polygonaalilassolla ja tehdään valinnasta taso, jota sitten monistetaan ja siirretään (niinkuin kuvassa) omaan paikkaansa. Kuvan reunaa kohti mentäessä on kädet vaiheittain "tummennettu", että tulee tuo toivottu vaikutelma.


    • oöjhn 09u 8åkj -knö

      Pitää syvätä kohde irti taustasta. Sitten kohdetta copypeistataan uusille leijereille. Sitten säädellään läpinäkyvyyksiä , tai mitä nyt haluaa, kaikille tasoille ja alkuperäiseen syvättyyn kohteeseen. Helpohkoa mv- kuvissa, värikuvissa sitten todella paljon mahdollisuuksia. Lisäksi kannattaa kokeilla kaikenlaisia blurrauksia ja sensellaista.

      Tuo ei kyllä sitten ole kuvankäsittelyä, enenpi ns. "muokkausta", mikä mun mielestä tarkoittaa samaa kuin kuvan pilaaminen. Lopputulokset kun tahtovat monilla olla anuksesta. Mutta ossain erikoistapauksessa, vaikkapa mainonnassa, tuollaistakin voi tietenkin käyttää. Mutta mieluummin säästeliäästi, nuo temput opetetaan kuvankäsittelyn alkeiskursseilla, eli ei niillä tee vaikutusta oikein keneenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      39
      4867
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      157
      2702
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      105
      2239
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1754
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1726
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      27
      1525
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1475
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      82
      1464
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1438
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1401
    Aihe