toisen koiran kohtaaminen hankalaa

nuppu:)

moikka.. nyt tarvittaisiin vinkkejä ihmisiltä joilla on kokemusta vastaavanlaisesta tilanteesta. Meillä on 1,5 v uros rotikka ja olen käynyt sen kanssa tottiksessa ja ottanut yksilö tunteja koulutus asioissa. meillä on tullut viimeisen parin kuukauden aikana ongelmia toisen koiran ohituksessa. aijemmin koira tuli hyvin juttuun toisten koirien kanssa mutta nykään se alkaa mahtailemaan ja nostelemaan karvojaan kun olisi tarkoitus ohittaa toinen koira. namit ja palkat ei sitä kiinnosta vaan mahtailu on tärkeämpää siinä tilanteessa. vinkkejä :)

3

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paukkku

      Meillä oli ihan vastaavanlainen tilanne, nyt vajaa kolmevuotias iso uroskoira rupesi samoihin aikoihin mahtailemaan muille, kylläkin vain uroksille. Siitä vaan sitten pannasta nykäsy joka kerran kun meinas ärähtää tai katsoikin "sillä silmällä" ohitettavia. Koira ottaa (ainakin minun molemmat) katsekontaktin minuun ja tajuaa että teki väärin. (Aluksi istutin koiran HETI kun rupes ärjymään)

      Tätä saa vieläkin kerran viikossa yleensä tehdä, jos vastaan tuleva koira on uros ja rupeaa jo etukäteen kovasti räyhäämään koirilleni. Kuitenkin heti uskoo. Koirapuistoon esim. sitä ei kuitenkaan voi viedä muiden urosten seuraan... Minua kohtaan ei koirani ole koskaan osoittanut uhmaa edes murkkuikinä, joten jos sama tilanne sulla niin ei luulis olevan iso ongelma tuo ohittamisen opettaminen.. :)

    • hanki oikeaa tietoa

      ....joita koulutetaan pelkillä namuilla. Sinun täytyy nyt viimeistään (ja kiireesti) näyttää koirallesi, että sinä olet lauman pomo, eikä se. Ei ole olemassa hyvää yksittäistä vinkkiä ohittamiseen. Se ongelma johtuu edellämainitusta johtajuudesta, ja kun sen laitat kuntoon, myös ohittamiset alkavat sujua.

      Jos sairaudessakin hoidat vain oireenmukaisesti, ei perussyy korjaannu.

      • Jebajeeeee

        Ihan vaan sulle "hanki oikeaa tietoa", onhan se helppo sanoa että laita asiat kuntoon johtajuuden kanssa, ja sitten et kerro kuitenkaan, miten! Niin, miten sinä neuvoisit? Ei tuommosesta neuvosta ole mitään hyötyä, vaan konkreettisista neuvoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      199
      15002
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10490
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      79
      9756
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9311
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      51
      9139
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6915
    7. 180
      6490
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      159
      6132
    9. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      15
      5685
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      31
      5571
    Aihe