toinen collie

asunnon koko?

Minkäkokoisia asuntoja ihmisillä on, joilla 2 collieta? Jos asunto on 27 neliötä, niin onko se riittävä kahdelle? Hyvät ulkoilumaastot on heti vieressä, joka pv on tarjolla vapaanaoloa. Toisen koiran kanssa olisi myös tarkoitus harrastaa, mutta työpäivät olisivat tuolla kahdestaan.

7

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepsssssss

      aika pieneltä kuulostaa! vaikka koira ehkä pärjäisikin, niin kyllä collie on niin isokokoinen koira, että kaksi tuon kokoiseen kämppään, niin huhhuh. en ottais. meillä mies ei suostunut ottamaan toista karvaturria edes n. 50 neliön kämppäänkään, sen kokoisessa kaksi olisi omasta mielestäni kyllä hyvin mennyt. toinen koira otettiin vasta kun muutettiin omakotitaloon...

      • mielipidey

        Toiset ovat enemmän aktiivisia (siis koirat, ei omistajat) ja toiset selvästi rauhallisempia, eivät häsäile kotona, se on niille lepopaikka. Jos koirien kanssa vielä liikutaan ja tehdään paljon, ei siis vaan kävellä asvalttiteitä ja käydä koirapuistoissa, niin voivat olla hyvinkin tyytyväisiä. Ei se ok-talo aina takaa sitä, että koiraa aktivoitaisiin enemmän ja paremmin. Meillä on vajaa 50 nel ja 2 collieta, hyvin mahtuu.


    • riittää

      Tosin 2 koiraamme eivät ole collieita, vaan belgianpaimenkoira tervueren ja rottweiler. 2 ihmistä 2 koiraa asuu taloudessamme :-)

      Koiramme eivät sisällä muuta kuin lepää, kun taas ulkona ne pursuavat energiaa. Eivät koirat kotona tilaa juurikaan vaadi, koska niiden on tarkoitus hoitaa liikuntansa ulkosalla..

      • rgeferfrreq

        Monet terrierithän esim. häsläävät kokoajan sisälläkin. Kyllä se koti on koiralle rauhoittumispaikka, lepopaikka, missä ei riehuta vaan juurikin ladataan akkuja. Edellyttäen tietysti, että koirista huolehditaan yllämainitulla tavalla oikein.


      • pieniä koiria
        rgeferfrreq kirjoitti:

        Monet terrierithän esim. häsläävät kokoajan sisälläkin. Kyllä se koti on koiralle rauhoittumispaikka, lepopaikka, missä ei riehuta vaan juurikin ladataan akkuja. Edellyttäen tietysti, että koirista huolehditaan yllämainitulla tavalla oikein.

        Terrierit ovatkin yleensä pieniä koiria, joten kokonsa suhteen ne eivät vaadi yhtä isoa kämppää kuin vaikkapa bernhardinkoirat.


      • bvfbfrtvfrtvfvreer
        pieniä koiria kirjoitti:

        Terrierit ovatkin yleensä pieniä koiria, joten kokonsa suhteen ne eivät vaadi yhtä isoa kämppää kuin vaikkapa bernhardinkoirat.

        tai pieni, kyllä koiran rotu, luonne ja mitä sen kanssa tehdään kodin ulkopuolella vaikuttavat sen elon onnellisuuteen enemmän kuin asunnon koko.


      • Koiruudet
        bvfbfrtvfrtvfvreer kirjoitti:

        tai pieni, kyllä koiran rotu, luonne ja mitä sen kanssa tehdään kodin ulkopuolella vaikuttavat sen elon onnellisuuteen enemmän kuin asunnon koko.

        Kyllä koira sopeutuu pieneenkin asuntoon,kysymys kuuluukin sopeutuuko ihminen koirien kanssa pieneen asuntoon.
        Vaikka omistaisit kartanon ja jos koirat ei saa tapeeksi liikuntaa ym.toimintaa.on sanomattakin selvää että kaikki kärsivät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      142
      9417
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5374
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3729
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2563
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      25
      2194
    6. Kerro naisen nimi jota kaipaat

      😍
      Ikävä
      70
      1954
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      140
      1932
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      231
      1710
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1454
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      39
      1270
    Aihe