Minkäkokoisia asuntoja ihmisillä on, joilla 2 collieta? Jos asunto on 27 neliötä, niin onko se riittävä kahdelle? Hyvät ulkoilumaastot on heti vieressä, joka pv on tarjolla vapaanaoloa. Toisen koiran kanssa olisi myös tarkoitus harrastaa, mutta työpäivät olisivat tuolla kahdestaan.
toinen collie
7
364
Vastaukset
- jepsssssss
aika pieneltä kuulostaa! vaikka koira ehkä pärjäisikin, niin kyllä collie on niin isokokoinen koira, että kaksi tuon kokoiseen kämppään, niin huhhuh. en ottais. meillä mies ei suostunut ottamaan toista karvaturria edes n. 50 neliön kämppäänkään, sen kokoisessa kaksi olisi omasta mielestäni kyllä hyvin mennyt. toinen koira otettiin vasta kun muutettiin omakotitaloon...
- mielipidey
Toiset ovat enemmän aktiivisia (siis koirat, ei omistajat) ja toiset selvästi rauhallisempia, eivät häsäile kotona, se on niille lepopaikka. Jos koirien kanssa vielä liikutaan ja tehdään paljon, ei siis vaan kävellä asvalttiteitä ja käydä koirapuistoissa, niin voivat olla hyvinkin tyytyväisiä. Ei se ok-talo aina takaa sitä, että koiraa aktivoitaisiin enemmän ja paremmin. Meillä on vajaa 50 nel ja 2 collieta, hyvin mahtuu.
- riittää
Tosin 2 koiraamme eivät ole collieita, vaan belgianpaimenkoira tervueren ja rottweiler. 2 ihmistä 2 koiraa asuu taloudessamme :-)
Koiramme eivät sisällä muuta kuin lepää, kun taas ulkona ne pursuavat energiaa. Eivät koirat kotona tilaa juurikaan vaadi, koska niiden on tarkoitus hoitaa liikuntansa ulkosalla..- rgeferfrreq
Monet terrierithän esim. häsläävät kokoajan sisälläkin. Kyllä se koti on koiralle rauhoittumispaikka, lepopaikka, missä ei riehuta vaan juurikin ladataan akkuja. Edellyttäen tietysti, että koirista huolehditaan yllämainitulla tavalla oikein.
- pieniä koiria
rgeferfrreq kirjoitti:
Monet terrierithän esim. häsläävät kokoajan sisälläkin. Kyllä se koti on koiralle rauhoittumispaikka, lepopaikka, missä ei riehuta vaan juurikin ladataan akkuja. Edellyttäen tietysti, että koirista huolehditaan yllämainitulla tavalla oikein.
Terrierit ovatkin yleensä pieniä koiria, joten kokonsa suhteen ne eivät vaadi yhtä isoa kämppää kuin vaikkapa bernhardinkoirat.
- bvfbfrtvfrtvfvreer
pieniä koiria kirjoitti:
Terrierit ovatkin yleensä pieniä koiria, joten kokonsa suhteen ne eivät vaadi yhtä isoa kämppää kuin vaikkapa bernhardinkoirat.
tai pieni, kyllä koiran rotu, luonne ja mitä sen kanssa tehdään kodin ulkopuolella vaikuttavat sen elon onnellisuuteen enemmän kuin asunnon koko.
- Koiruudet
bvfbfrtvfrtvfvreer kirjoitti:
tai pieni, kyllä koiran rotu, luonne ja mitä sen kanssa tehdään kodin ulkopuolella vaikuttavat sen elon onnellisuuteen enemmän kuin asunnon koko.
Kyllä koira sopeutuu pieneenkin asuntoon,kysymys kuuluukin sopeutuuko ihminen koirien kanssa pieneen asuntoon.
Vaikka omistaisit kartanon ja jos koirat ei saa tapeeksi liikuntaa ym.toimintaa.on sanomattakin selvää että kaikki kärsivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1493690Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki963602Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423143Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182501- 1812162
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251367- 951211
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241051Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt69998Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt114967