Mitä suosittelisitte, että tekisimme kun Riikassa on 10h vaihtoaikaa? Tietenkin pari tuntia menee lentokentällä oleiluun mutta silti aikaa jää paljon. Riikan kenttäkään ei taida niin iso olla että siellä menisi koko aikaa kierrellessä ja syödessä? :D
Katsoin että Spice ostoskeskukseen pääsisi kätevästi bussilla mutta tuskin siellä paria tuntia kauempaa jaksaa olla? Varsinkaan kun shoppailut haluaisin jättää sitten sinne Dubaihin päähän.
Mitä siis kannattaisi tehdä ja missä syödä että saisi mahan täyteen lentomatkan ajaksi?
Katsoin että Spice ostoskeskukseen pääsisi kätevästi bussilla mutta tuskin siellä paria tuntia kauempaa jaksaa olla? Varsinkaan kun shoppailut haluaisin jättää sitten sinne Dubaihin päähän.
Mitä siis kannattaisi tehdä ja missä syödä että saisi mahan täyteen lentomatkan ajaksi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Spicen ostoskeskuksesta löytyvät niin Lidon itsepalveluravintola kuin erinomainen Gan Bei -ravintola ja mukiinmenevä Vairaak Saules -ravintolakin. Niin ja McDonalds, jos joku haluaa roskaruokaa.
P.S. Oletan, että olette menossa kaupunkiin nimeltä Riika, ei Riikka, vai mitä? Riiassa 10 tuntia vaihtoaikaa, Riian lentokenttä... EI Riikan. ;)
ihastele hienoa arkkitehtuuria ja käy vaikka Lidossa murkinalla
Ota bussi 22 lentoaseman parkkialueen laidalta ja keskustaan vaan. Se on vajaa puoli tuntia suuntaansa.
Stockmann centrs on hyvä paikka jäädä pois. Toinen vaihtoehto on heti Daugavan ylitettyä ensimmäien pysäkki. Siitä lyhyt matka vanhaankaupunkiin. Melkein Stokkaa vastapäätä Avalon hotellin edestä sitten 22 bussilla takaisin, kun on aika.
Ellei halua paljoa kuljeksia tai sää on huono, siinä Stokkan pysäkin vieressä on iso elokuvakeskus ja pitkin päivää on näytöksiä. Stockmann centrs, keskustautatieasema sekä näiden takana oleva suuri torialue on
hyviä paikkoja "neppailla" ellei viitsi pidemmälle lähteä.
"veit hampaat suustani" eli juuri noin mekin mentiin viime syksynä. Kauppakeskuksessa oli ravintola jossa lounastimme: n. 15 eurolla kahdelle ruoat, yksi iso olut ja 2 pientä pulloa siideriä, ja ruokaa jäi vielä lautasellekin. Meidän päivälle sattui voimakkaita sadekuuroja, sen vuoksi yritettiin kulkea enempi sisätiloissa ja kauppakeskuksissa. Eccon kengät maksoivat hieman enemmän siellä kuin mitä maksoivat Suomessa 1 kk aikaisemmin.