Farmari focus mk2

Jeebu_s

Onko tässä uudemmassa focuksessa vielä samoja ruosteongelmia kuin vanhemmassa? Entä onko 115hv TI-vct koneen kestävyydessä tai huoltokustannuksissa suurta eroa normi 100hv moottoriin?

8

980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rustuu kyllä

      viel 07 ruostuu jo nyt täysiään mukaanlukien mondeot.

      • Jeebu_s

        Saisko muiltakin omistajilta kommentteja? Ostaessa kannattaa varmaan varmistua että koritarkastus leimat ovat täydelliset?


    • FMk2

      Oma 2007 vuosimallin Focus ei ainakaan vielä ole näyttänyt mitään merkkejä ruosteesta. Autoon on tehty ruostesuojaus.

    • Ti tillunlei

      Olen ajellut 05 115hv 104500 km . Moottorissa ei ongelmia. Oven saumanauha uusittiin , irtosi.
      Uutena vetonivelen suojakumi irtosi, laittoivat silikoniliimalla kiinni. Puola rupesi pätkimään uusittu.
      Ulkopohja massattu uutena.

    • takuulla ruosteessa

      Ford focus stw mk2 käyttöönotto 01/2004.

      Ovien alasaumat ruosteessa..
      Ei mene fordin mukaan takuuseen koska takuuhuoltamo (veho pitsku/ent. stokkan auto) jättänyt leimaamatta
      koritakistus sivut.
      Muita kivoja ford leimoja kyllä löytyy mutta ei yhtään korileimaa.
      Varmaan muste loppunut kyseisetä leimasimesta.
      Kuka nyt uskaltaisi antaa 12kk eteenpäin koritakuun kun tehtaalta tulee valmiiksi jo paskaa.

    • Hochmann

      2005 Focus, ruostesuojattu 2 vuoden iässä. Ei ruostetta missään.

      • Anonyymi

        pari vuotta vanhat foortit on ongelmajätettä


    • Anonyymi

      Focus Mk2 on kyllä huonompi auto kuin Mk1. Suurin ero on melutaso joka on ihan hirveä Mk2:ssa. Mk2:en dieseli (1.6) on myös hyvin virheherkkä. Osta joku muu auto mikäli mahdolista tai laita vanha mk1 kuntoon ja ajaa sillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      94
      3063
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      40
      2785
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2581
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2224
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1772
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1424
    7. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1178
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1082
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      876
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      112
      863
    Aihe