Deira vai Bur Dubai?

Jedae

Kummasta kannattaa ennemin varata hotelli?
Kumpi on sijainniltaan parempi?
Kummassa on paremmat kulkuyteydet?
Kummassa on enemmin esim shoppailtavaa, ravintoloita?

6

4401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äölkjhgölkj

      kumpikin ns. vanhan kaupungin puolella, en suosittele.. paljon arabeja, nuhruista, sotkuista.

      • Jadae

        Mitä aluetta suosittelisit?


      • dubaihin helmikuussa
        Jadae kirjoitti:

        Mitä aluetta suosittelisit?

        Hei Jadae!
        Olen ollut useasti Bur dubain puolella, pari kertaa deiran puolella ja pari kertaa jumeirah beachilla majoittuneena. Hotellin sijaintiin vaikuttaa omalla kohdallani myös se onko esim. lapsi mukana:)
        Itse varaisin (siis jos ei lapsi mukana) hotellin Bur Dubain puolelta, vaikka onkin ns. vanhaa aluetta:) Bur Dubaista pääsee kätevästi metrolla kauempana oleviin ostoskeskuksiin sekä lähistöltä löytyy muutamia kivoja pienempiä kauppoja sekä esim. bur juman ostari. Myös City centeriin pääsee kätevästi metrolla. Toki Deiran puoleltakin pääsee, mutta ainakaan vuosi sitten deiran puolen metro ei vielä toiminut, tämän hetkistä tilannetta en osaa sanoa.
        Jos taasen lapsia on matkalla mukana niin sitten varaisin ehdottomasti jonkin rantahotellin jumeirah beachilta.. Riippuu siis suuresti matkaseurueesta:)
        Oletko menossa matkatoimiston pakettimatkalla, vaiko omatoimimatkalle?
        Jos on muuta kysyttävää niin vastailen mielelläni heti kun ehdin:)
        Dubai on yksi lemppari lomakohteeni ja sinne onkin sen vuoksi tullut niin monesti matkattua vaikka ikää on itsellä 26v.


    • .......

      Itse varaisin noista kahdesta mieluummin Bur Dubaista. Sijainniltaan on keskeisempi ja ehkä siinä mielessä paremmat kulkuyhteydet. Ovat ns. vanhaa Dubaita ja paljon nähtävää ja tekemistä, paljon myös edullisia kadunvarsiravintoloita ja kävellen pystyy kävelemään koko Deiran ja Bur Dubain alueella ja Bur Dubaista pääsee Deiraan helposti vaikka abra-vesitaksilla, maksaa 0,20 euroa yhteen suuntaan. Deiran kuuluisa kultasouk on kävelymatkan päässä abra-asemalta. Dubai Marina on uudempaa aluetta, mutta siellä ei ole paljoa mitään loppujen lopuksi ja on aika kaukana kaikesta. Pieni Marina Walk -kävelykatu, jonka varrella ravintoloita ja kauppoja, mutta ei mitään sellaista, että edes tietäisi olevansa Dubaissa. Marinasta löytyy myös Marina Mall -ostoskeskus, muttei ole kummoinen. Marinaan on varmaan kiva mennä jos menee hienoon rantahotelliin, jossa hyvät uima-allasalueet, mutta juuri mitään nähtävää siellä ei ole, ellei nähtävyydeksi laske vieri viereen rakennettuja pilvenpiirtäjiä. Omasta mielestäni Dubain vanha keskusta on paljon mielekkäämpää aluetta, joka puolelle pääsee kävellen ja etäisyydet ovat lyhyitä. esimerkiksi suureen Dubai Mall -ostoskeskukseen on paljon lyhyempi matka kuin Marinasta. Marinan ranta on myös huono, täynnä ihmisiä ja ei ollenkaan palveluja. Paljon parempia rantoja ovat Al Mamzarin ranta ja Jumeirahin rannat, joissa on paremmat palvelut (pukukopit, kioskeja, suihkut).

      Hyvä ja keskeinen alue on myös Jumeirah. Siis pelkällä tuolla nimellä, Dubaissa on lukuisia muita alueita, jotka alkavat Jumeirah, mutta perään tulee joku muu sana (esim. Jumeirah Village, Jumeirah Lake Towers, Jumeirah Beach Residence) ja näillä ei ole mitään tekemistä alkuperäisen Jumeirahin kanssa. Jumeirahissa onr ranta lähellä, mutta joka paikkaan on silti lyhyt matka. Bur Dubaihin muutaman kilometrin kävelymatka tai lyhyt bussimatka/metromatka. Samoin Dubai Malliin lyhyehkö matka.

      • sacresan

        Myös minä suosin Bur Dubaita samoin perustein kuin yllä mainitutkin. Jos haluaa Deiran puolelle niin hotelli olisi hyvä sijaita lähellä Deira City Centreä, joka iso ostoskeskus. Siinä on myös metroasema vieressä ja metrollahan pääsee muihin must-paikkoihin. Tuolta pääsee myös bussilla moniin paikkoihin mm. Bur Dubain puolelle sekä Al Mamzar Beach parkin rannalle. Tuossa City Centren lähellä on todella paljon hotelleja ja huoneistohotelleja. Sieltä ei myöskään ole mahdoton matka kävellä creekin rantaa pitkin kultasoukeille. Matkalla näkee kuinka vanhoja, puisia, isoja laivoja puretaan ja lastataan. Tavaraa tuovat ja vievät laidasta laitaan (vessapaperia, wv-pönttöjä, hanoja, lautoja, maaleja, riisiä).


      • mirkku kakkonen
        sacresan kirjoitti:

        Myös minä suosin Bur Dubaita samoin perustein kuin yllä mainitutkin. Jos haluaa Deiran puolelle niin hotelli olisi hyvä sijaita lähellä Deira City Centreä, joka iso ostoskeskus. Siinä on myös metroasema vieressä ja metrollahan pääsee muihin must-paikkoihin. Tuolta pääsee myös bussilla moniin paikkoihin mm. Bur Dubain puolelle sekä Al Mamzar Beach parkin rannalle. Tuossa City Centren lähellä on todella paljon hotelleja ja huoneistohotelleja. Sieltä ei myöskään ole mahdoton matka kävellä creekin rantaa pitkin kultasoukeille. Matkalla näkee kuinka vanhoja, puisia, isoja laivoja puretaan ja lastataan. Tavaraa tuovat ja vievät laidasta laitaan (vessapaperia, wv-pönttöjä, hanoja, lautoja, maaleja, riisiä).

        pari viikkoa sitten palasin dubaista ja samaa mieltä että bur dubai-deiran puolelle pääsee halutessaan venetaksilla.
        Metrosta mainittakoon tärkeä seikka että siellä pelkästä purkan jauhamisesta saa n20e sakot,siis syödä ei saa yhtään mitään eikä juoda mikäli metrossa ajelee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      43
      10613
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10155
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6344
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4973
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4763
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      118
      4091
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3439
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3155
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3104
    Aihe