Millä periaatteella toimivat nuo kuormitusmittarit ja mitä ne lopulta akun kunnosta kertoo?
Miten niitä käytetään?
Akun kunnon testaus
5
3387
Vastaukset
- Auto Masentaja 2
Niillä melkein oikosuljetaan akku eli puretaan sitä suurella virralla, jolloin jännitteen laskusta voi päätellä akun kapasiteetin jollakin tapaa. En muista tarkemmin, on lähes 50 vuotta kun sellaisen laitteen näin; käyttänyt en ole koskaan enkä nähnyt korjaamollakaan sellaista käytettävän.
Akun kapasiteettia (Ah-määrää) niillä kuitenkin arvioidaan. - 26
Kun mittaat ominaispainot ja kaikissa kennoissa on sama luku niin akku on terve. Siinä näkyy samalla akun varaustilakin.
- Auto Masentaja 2
Näin on.
- Dieselasentaja
Kuormitusmittarilla kuormitetaan täyteen ladattua akkua huonelämpötilassa kolmekertaisella akun AH määrällä 15 sekunnin ajan ja luetaan akun napajännite kun kuormitus on vielä päällä, siis 15 sek kuormituksen aloittamisesta
Jos jännite on yli 9.6 V akku pääosin ok.
Ja jos alle 9.6 V on tehtävä kolmen minuutin latauskoe ja siitä eteenpäin mutta se on jo toinen juttu.
Nykyään on myytävänä jos jonkinlaista hilavitkutinta muka akun kuormitukseen ja kunnon testaukseen.
Käytännössä ne on leikkikaluja esim akun todellisiin kurmitusmittareihin nähden .
Akun kunnon kokonaistarkistus on laajempi ja isompi juttu. - I=U/R
Kyllähän tuollaisen akkutesterin saa ostettua melko edullisesti. Eri asia on hankkiiko se hintansa yksittäisessä käytössä. Laitteella kuormitetaan akkua vastusten avulla samalla tapaa kuin käynnistinmoottori sitä kuormittaa. Huono akku, jonka jännite tippuu nopeasti selviää sillä helposti. Akun Ah-määrä on otettava huomioon mittauksessa ja samoin kuormituksen pituus. Oikein käytettynä luotettava testausväline, mutta halpislaitteet eivät sitä tietenkään aina ole.
Käyttö: Testattavan akun napoihin kiinnitetään mittalaitteen kaapelit. Akku oikosuljetaan vastuksen kautta ja napajännitteen pienenemistä seurataan näytöstä.
Esimerkki: (Täyteen ladattu akku)
Akku 60Ah , purkausvirraksi valitaan 3*60 = 180 A, joka säädetään säätövastuksen avulla em. suuruiseksi.
Akkua kuormitetaan 5-15 sekuntia em. virralla. Tulos: 6 V akussa napajännite >4,8 V, 12 V akussa napajännite >9,6 V. Jos napajännite putoaa pienemmäksi on akku huono.
Mittalaitteissa on tietenkin eroja, em. esimerkistä saa kuitenkin kuvan mittaustapahtumasta !
Nykyisten ajoneuvoakkujen käyttöikä vaihtelee melko paljon. Henkilöautojen akut ovat edullisia uusia, mutta isoilla akuilla on hintaa sadoissa euroissa, joskin ne kestävät yleensä hiukan pitempään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643225Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422447
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa992180- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271800- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851405- 391290
- 811132