Olen huomannut tämän ennenkin mutta nyt maalla mokkulalla 3G:n ulkopuolella asia korostuu suuresti. Seurantasivuilla olen yrittänyt aikaani kuluttaa, esmerkiksi Opera -selaimen Turbo tekee nettailusta täällä korvessa siedettävää ja esimerkiksi flightradar24 sivustoa ihan mukavasti käyttelee ja se on .com päätteinen. Mutta esimerkiksi marinetraffic.com on ihan tuskaa ei tuu mitään ja se on .aspx päätteinen.
.com, maatunnuspäätteet ja mitä näitä on toimii kivasti mutta usein nopeallakin yhteydellä .aspx päätteiset sivut hidastelevat, takkuavat ja jumivat usein ja hitaalla yhteydellä ei näytä toimivan paskaakaan vaikka on uusin Opera ja Turbo päällä. Mitä hiton kuraa nuo .aspx:t ovat?
.com, maatunnuspäätteet ja mitä näitä on toimii kivasti mutta usein nopeallakin yhteydellä .aspx päätteiset sivut hidastelevat, takkuavat ja jumivat usein ja hitaalla yhteydellä ei näytä toimivan paskaakaan vaikka on uusin Opera ja Turbo päällä. Mitä hiton kuraa nuo .aspx:t ovat?
Vastaukset 20
Vanhimmat
http://en.wikipedia.org/wiki/ASP.NET
Missä Microsoft siellä ongelma. On se kumma että tuo yhtiö ei saa aikaan kuin hidastelevaa paskaa.
Ja tuo kokemuksen syvällä rintaäänellä?
MS on ottanut suuria edistysaskeleita 7:n, IE9:n ja MSE:n kanssa. Suunta näyttää kääntyneen oikeaan. EMET on uusi mielenkiintoinen juttu tietoturvapuolella.
näyttää tavallisesta tallaajasta mutta rupeappa ylläpitämään vaikka exchange-palvelinta. VOI P*RKELE! Uusimpaan versioon päivityskin on täyttä tuskaa. Edellisen version ja uusimman tietokannat ovat erilaiset eli uutta rautaa rajalle. Ja lisenssikustannukset vuodessa ovat tähtitieteelliset ja toiminta heikkoa.
Noin voi olla jos vertailu tehdään Microsoftin omiin vanhempiin versioihin mutta nuo Microsoftin softat eivät kestä lainkaan vertailua kilpaileviin tuotteisiin! Microsoft on jumittunut eiliseen, sekä tietoturvassa että käytettävyydessä.
Ja mitä tietoturvaan tulee niin Microsoft ei ole sillä saralla saanut yhtään mitään parannusta aikaan, vieläkin Windows kaipaa yksinkertaisimpiakin viruksia ja matoja vastaan virustorjuntaohjelmiston vaikka eletään jo 2010 -lukua... vaivaa ja rahan menoa käyttäjille. Kaikki muut käyttöjärjestelmät tulevat toimeen pelkällä palomuurilla eikä siihenkään tarvitse käyttäjän itse koskea.
Windows on auttamattoman vanhanaikainen ja vaikeakäyttöinen eikä lainkaan internetaikaan soveltuva heikon tietoturvan vuoksi.
Mitäköhän vuotta itse elät?
Et näköjään ole tutustunut win 7:an. Käytettävyys on 6-0 seiskalle verrattaessa vaikka Ubuntuun. Tietoturva alkaa olla kohdallaan, toki tyhmiä käyttäjiä riittää asentamaan vaikka mitä haittoja. Windowsit eivät kaipaa mitään virustutkia. Palomuurin tietenkin, ei siihen tarvitse koskea.
Vielä tuosta vaikeakäyttöisyydestä, mahtaisiko johtua itsestäsi!
Valitettavasti virukset ja haittaohjelmat uivat Windowskoneeseen ihan käyttäjän tietämättä vaikka vain surfailisi netissä ellei koneella ole virustorjuntaohjelmistoa, siinä ei käyttäjältä kummempia toimia tarvita.
W7 ei käytettävyydessä eroa mitenkään aiemmista, se on vain Vistan päivitys. Ubuntun helppouteen Windowsissa on vielä matkaa eikä se edes ole mahdollista Windowsin vanhanaikaisen rakenteen vuoksi.
Jos ei asentele mitään uusia ohjelmia netistä niin silloin virustorjunta on täysin turha.
Palomuuri on valmiina ja se toimii säätämättä aivan hyvin.
Vaikeakäyttöinen.. sanoo ties mikä linuks trolli. Tähän on turha vastata, jokainen joka on käyttänyt Windowsia tietää miten asia on verrattuna johonkin kryptiseen aina ja jokapaikassa säädettävään linuksiin verrattuna.
Tuo käytettävyysväite on täyttä potaskaa. Windows 7 on kyllä huomattava parannus aiempiin Windowseihin verrattuna, mutta häviää edelleen käytettävyydessä esimerkiksi Ubuntulle. Windowsissa lähes kaikki on pakko tehdä vaikeimman kautta.. Sama tosin vaivaa osittain KDE:täkin.
Tässä vertailu, jossa muutamien yleisten toimintojen toteutusta verrataan eri käyttisten kesken. Windows 7 ottaa turpaan oikein kunnolla:
http://g33q.co.za/2010/06/01/usability-comparison-five-pc-operating-systems-compared/
Laitappa taas huviksesi joku linkki mistä saa viruksen ihan itsekseen.
Lupaan mennä, laitan kuvakaappauksen tänne.
Keksikää linuks trollit vaihteeksi jotain uutta, tuo "virukset kömpivät itsekseen" on jo liian wanhaa paskanjauhantaa.
http://www.dynamicbusiness.com/articles/articles-news/norton-reveals-100-most-dangerous-websites4168.html
http://www.aijaa.com/v.php?i=7229362.png
Ei jaksa loppuja, laita joku hyvä. Lupaan käyttää IE:tä niinkuin tässäkin.
Tätä samaa listaa on ennenkin yritetty. Joskus myös koetin kymmenkuntaa ekaa ilman muuta turvaa kuin muuri. Eipä vaan hyppinyt haitat koneelle, eikä muuten itsekseen hypikään muutenkaan. Olen pari vuotta kysellyt ossun perään, josta saastuminen itsekseen tapahtuisi. Yhtään ei ole tullut.
No niin, ossua peliin ja todistakaa väitteenne?
Et kai ole tosissasi. Klikkausten määrällä muutamassa tehtävässä jaetaan käytettävyyspalkinnot?
Eihän tuota edes loppuun jaksanut lukea. Esim. liittyminen langattomaan verkkoon on kyllä minulla ainakin automatisoitu. Samoin langalliseen. Jne.
"Jos ei asentele mitään uusia ohjelmia netistä niin silloin virustorjunta on täysin turha."
No mistäs muualta niitä ohjelmia asennetaan Windowsiin, kun sen mukana ei tule juuri mitään ja pakettivarasto puuttuu?
.
Kyllä ohjelmia voi rauhassa asentaa, kunhan tiedät latauspaikan luotettavuuden.
Ohjelmien puhtauden voi selvittää myös monella muulla tavalla, vaikka pimeältä puolelta ne hakisikin. Luotettavammin kuin tutkilla on mahdollista.
Tutkat ovat välinpitämättömille ihmisille apuna, jotka eivät pidä järjestelmäänsä ja ohjelmiaan ajan tasalla. Ja asentavat vaikka ilmaisten hymiöiden tai muiden takia jotain epämääräistä.
jonkun linux-hörhön sivuston "vertailuun"
Joskus itsekkin ihmetellyt että mikä ihmeen aspx mutta nyt sitten sekin selvisi, vaikka tuskinpa meikäläiselle tästä tiedosta mitään hyötyä on.
Enivei, oliskohan syynä opera kun IE8:lla ja Seamonkeylla ei ole mitään ongelmia, molemmat sivut
http://www.flightradar24.com/
ja
http://marinetraffic.com/ais/fi/default.aspx
toimivat niin nopeasti kuin 1 Mbit/s antaa myöden ja muutenkin aspx ei ole aiheuttanut muuallakaan ongelmia näillä selaimilla.
Hyvin toimivat Operallakin.