Pätkii muutamien kymmenien sekunnin rytmissä. Mites muilla?
Sonera adsl
8+11
21844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei soneraan kannata luottaa. Mulla oli reilu puol vuotta sitten soneran liittymä. Se saatto katkasta yhteyden ykskaks ja pahimmillaan meni vuorokausi ennen kuin tuli takasin. Väittivät kiven kovaan että heillä näkyy yhteyden olevan ok eli vika on käyttäjän puolella. Mitään neuvoa eivät antaneet miten voisi yrittää korjata. Ammattitaidottomuus paistoi läpi. Viimein kesän lopulla irtisanoin liittymän. Jouduin monta kertaa sanomaan "asiakaspalvelu" naiselle etten koskaan enää tule ottamaan soneran liittymää. Se kun yritti tuputtaa sitä myöhemmin otettavaksi. Kerroin ettei milloinkaan muulloin ei ole ollut niin paljon ongelmia kuin soneran aikana. Lopulta jouduin sanomaan sen verran napakasti ettei minua tulevaisuudessakaan kiinnosta että se nainen suuttui minulle ja löi luurin korvaan.
Jos haluat surffailla netissä rauhallisin mielin, suosittelisin harkitsemaan jotain toista liittymää.
Surkeaa. Lisäksi asiakaspalvelunumero maksullinen. Langalla roikkuminen maksaa ja kestää. Muutaman päivän yrittänyt päästä tekniseen tukeen ei vain onnistu.
Soitappa myyntipuolelle niin palvelu toimii.....
Mulla on Soneran kaapeliliittymä joka pätkii melko usein.Vikailmoitus tehty monesti, mutta kuulemma vikaa ei ole.Soneran asiakaspalvelu on peestä kun pitää keskustella jonkun automaatin kanssa ennen kuin pääsee puhumaan oikealle ihmiselle.Puhelinlasku kyllä kasvaa tälläisessä palvelussa.
Ah, sonera lähti täältä eikä takaisin tule, luokatonta asiakaspalvelua, samalla rahalla saa muilta nopeamman liittymät.
Minulla on ollut Soneran ADSL täällä Lappeenrannassa 5 vuotta.
Yhtään vikaa ei ole ollut eikä kertaakaan pätkinyt.
Sen verran verkoista ja käyttäjistä tiedän, että yleisin syy on käyttäjän verkkolaitteiden asennuksissa ja PC:ssä.
Kaapeliverkossa oleva yhteys voi pätkiä myös taloyhtiön sisäverkon huonouden vuoksi.
"Sen verran verkoista ja käyttäjistä tiedän, että yleisin syy on käyttäjän verkkolaitteiden asennuksissa ja PC:ssä."
Nii nii. Eli jos modeemi tippuu linjalta ja nousee linjalle 10s välein on vika verkkolaitteiden asennuksissa tai PC:ssä???????????
Mulla toiminu soneran adsl kans tosi hyvin. Mites vanha modeemi sulla on? Kokeiles piruuttas päivittää jos on kovin vanha. Niissäkin shiteissä ku on eroja. Itselläni ollut telewelliä ja zyxelliä ja hyvin toimii.
Mun ei oo tarvinnu kyl noihin asetuksiin puuttuu eli kyl noi yleisimmät toimii hyvin soneran kans mut sitä modeemin softaa kannattaa päivittää. Jos tuntuu et omassa laitteistossa ei oo vikaa ni marssi telerinkiin ja pidä kovaa ääntä.
"Sen verran verkoista ja käyttäjistä tiedän, että yleisin syy on käyttäjän verkkolaitteiden asennuksissa ja PC:ssä."
"Nii nii. Eli jos modeemi tippuu linjalta ja nousee linjalle 10s välein on vika verkkolaitteiden asennuksissa tai PC:ssä"
Haista paska sinä mitään tiedä! Minä tiedän sen, että Soneralla on paha alueellinen vika, mikä on aiheuttanut tuota pätkimistä viimeiset puoli vuotta. Viimeisen viikon verran on Soneran netin käyttö ollut yhtä vittua. Vika on DHCP:ssä! Vika toimii niin, että aina kun Ip:n pitäisi uusiutua, huhuilee DHCP tyhjyyteen. Et lopettakaa äidin pikkumussukat se se paskan jauhaminen!
"Mulla toiminu soneran adsl kans tosi hyvin. Mites vanha modeemi sulla on? Kokeiles piruuttas päivittää jos on kovin vanha"
Kuulepa sinäkin, vika ei koske puhelinverkossa toimivaa vanhaa ADSL:ää, vaan valokuitukaapelissa olevia nopeita verkkoja. Et voitte ihan rauhassa unohtaa nuo ehdotuksenne, sillä vika on TODELLA Soneralla, eikä siitä näytä tulevan loppua. Soneran verkko tosin on hyvä ja toimiva kun tuo vika on saatu korjattua.
Elkää viittiä vikistä, Sonera pelittää ihan hyvin. Vuosia ollut, eikä ole valittamista, jotta taitaa olla tapa mollata.
Kyllä toimii, sanoo soneran mies.
Viestin lähettämiseen oli kuitenkin käyttänyt KYMPin liittymää.
sulla modeemissa vika tai liian pitkä rj11 kaapeli
Eipä langattomassa verkossa ole rj11 kaapelia ja toistaiseksi verkko on toiminut taas täysin moitteetta. Ja niin kuin sanoin vika on Soneranlla ja on ns. alueellinen vika, joka ei koske kuin tiettyä osaa Lpr:sta. Et menkääpä nyt mesomaan sinne apua aloittelijoille palstalle, se on hyvä paikka kaltaisillenne idiooteille koska siellä voi arvailla mitä sylki suuhun tuo :)
Kahden vuoden sopimus soneran kanssa umpeutuu huhtikuussa. Eilen soitto asiakaspalveluun, tarkoituksena vahvistaa sopimuksen lopetus.
"Emme pysty vastaanottamaan irtisanomista näin ajoissa. Jos tieto syötetään näin aikaisin, se ei välttämättä mene tietokantaa. Soittakaa viikkoa ennen sopimuksen päättymistä"
Jaahans, ryssät käy avaruudessa, mutta Suomessa soneralla ei tällainen juttu onnistu...
"No, onkos tässä sopimuksessa jotain irtisanomisaikaa, ettei vahingossa sopimus jatkukin?"
"Joo on, kaksi viikkoa."
Ja juuri edellisessä lauseessa neuvoi soittamaan viikkoa ennen sopimuksen loppumista.
Todellista asiakaspalvelua.
vastasin ketjun alotusviestiin ja siinä oli puhe adsl liittymästä vitun vatipää idiootti ,et opettele lukemaan
Ja minä kirjoitin soneran laajakaistan (ADSL) irtisanomisesta.
"vastasin ketjun alotusviestiin ja siinä oli puhe adsl liittymästä vitun vatipää idiootti ,et opettele lukemaan"
Niin varmaankin vastasit, mutta minulla on ihan perusteltu syy olettaa, että ketjun aloittaja sotkee keskenään ADSL ja kaapeliliittymän. Niin tosin tekee varmaa 75% netin käyttäjistä.
Pätkii päivittäin täälläkin. Ihan naurettavaa että maksetaan nettiyhteydestä ja sitten se pätkii niin perkeleesti. Tämä sopimus kun loppuu niin vaihdan Soneran johonkin muuhun.
onneks toimii ni ei tarvii tapella tällä palstalla kuin 5-vuotiaat kakarat hiekkalaatikolla.. jos ei netti toimi niin valittakaa soneralle älkääkä täällä huudelko! jos ei toimi niin asialle kannattaa tehdä jotain eikä vaan huudella
No sekö on sinun ongelmasi ettei ole ongelmia ja siksi huutelet täällä? Kerropa esimerkki mitä voisi tehdä? Soittaa Soneran robotille? Vai? Minusta on ihan hyvä jos jollain operaattorilla on ongelmia, että niitä tuodaan julki. Se voi olla paljon tehokkaampi tapa toimia kuin mikään muu. Sen lisäksi päästään kartoittamaan ongelman laajuutta, sillä operaattori ei siitä todellista tietoa anna. Siis kaikki joilla on ollut tällaisia ongelmia joita ketjussa on kuvailtu, ei muuta kuin viestiä tänne.
pahasti muillakin kuin Soneralla. Itselläni on Elisan ADSL ja ihan sama homma.