Joku kysyi jo tällaista täällä itsestään, joten minäkin haluan vastauksen siihen, mikä koirarotu minua kuvastaa.
Olen tällainen:
-olen suuri ja roteva
-tykkään uimisesta ja sukeltelusta
-olen reipas ulkoilija, mutta kotona sisällä laiska ja rauhallinen
-hiukseni ovat ruskehtavat, paksut, kiharaiset ja melko pitkät
-olen melko kova, itsepäinen ja huono oppimaan asioita jotka minua eivät kiinnosta
-tykkään etsiä ja seurailla luonnon eläimiä
-minulla on poikkeuksellisen tarkka hajuaisti
-olen iloinen kenen tahansa tulemisesta kylääni
-en viihdy yksikseni
-en ole kovin siisti, vaan ennemmin epäsiisti
-tykkään enemmän talvesta kuin kesästä
Mikä koirarotu on mielestänne eniten minun laiseni ?
Kiitos jos vastaisitte :-)
Mikä koirarotu minä olen ? :-)
10
462
Vastaukset
- kultsin omistaj.
Sanoisin että noutaja, joista ehkä eniten punaisen sävyinen kultainennoutaja tai maksan värinen labradorinnoutaja. Ne eivät kyllä ole vaikeasti koulutettavia, (olen melko kova, itsepäinen ja huono oppimaan asioita jotka minua eivät kiinnosta) mutta muuten kuulostaa tuollaisilta roduilta... :)
- koirakuisk.
Aika hankala sanoa yhtä, mihin kävisvät noi kaikki. :)
Sanon että bordeauxindogin, suursnautserin ja newfoundlandinkoiran yhdistelmä.
Tein netissä pari koiratestiä ja sain omaksi tulokseksi bokserin ja dalmatialaisen, hehe. - nöhviläinen
new foundlanti sillä kuvasit suoraan minun nöffini, oletko kenties hänelle sukua, pikkuserkku tai jotain sellaista
- salt&pepper77
joko leonberginkoira, newfoundlandinkoira tai landseer...tai näiden edellä mainittujen sekoitus:)
Siis Saukkokoira sopisi mielestäni aika hyvin.
- luuhuuli88
Saukkokoira ! Omituinen rotu, mutta vaikuttaa aikas osuvalta :-D Taisit opastaa minut juuri oikean rodun jäljille. Tutkiskelin tietoa rodusta netin kautta sekä kirjoista kirjastossa.
Tutkiskelin myös muiden ehdottelemia rotuja, jotka olivat myös aika osuvia rotutietojen perusteella :-)
Kyllä bordeauxindoggi, suursnautseri, kultainennoutaja (varsinkin!), labradorinnoutaja, chesapeakelahdennoutaja (varsinkin!), newfoundlandinkoira, bokseri, dalmatiankoira, leonberginkoira ja landseer vaikuttivat minua kuvaavan jo paljon, mutta kaikista eniten ehkä saukkokoira :-)
Kiitos kaikille vastauksistanne ! Taisin löytää teidän avuin minua kuvastavia koirarotuja monia, mutta saukkokoira vaikuttaapi minulta tietojen perusteella eniten :-) luuhuuli88 kirjoitti:
Saukkokoira ! Omituinen rotu, mutta vaikuttaa aikas osuvalta :-D Taisit opastaa minut juuri oikean rodun jäljille. Tutkiskelin tietoa rodusta netin kautta sekä kirjoista kirjastossa.
Tutkiskelin myös muiden ehdottelemia rotuja, jotka olivat myös aika osuvia rotutietojen perusteella :-)
Kyllä bordeauxindoggi, suursnautseri, kultainennoutaja (varsinkin!), labradorinnoutaja, chesapeakelahdennoutaja (varsinkin!), newfoundlandinkoira, bokseri, dalmatiankoira, leonberginkoira ja landseer vaikuttivat minua kuvaavan jo paljon, mutta kaikista eniten ehkä saukkokoira :-)
Kiitos kaikille vastauksistanne ! Taisin löytää teidän avuin minua kuvastavia koirarotuja monia, mutta saukkokoira vaikuttaapi minulta tietojen perusteella eniten :-)Saukkokoira on aivan mainoi.
Itselläni ollut niitä neljä. Sekä yksi pentue.- luuhuuli88
Sheehoguen kirjoitti:
Saukkokoira on aivan mainoi.
Itselläni ollut niitä neljä. Sekä yksi pentue.Kiitos tiedosta ! Vaikuttaa lupaalta rodulta. Minun laiseni suuresti, joten ehkä myös minulle sopiva. Jospa joskus sellainen kannattaisi itselleni hankkia :-)
- fdghjkl
luuhuuli88 kirjoitti:
Kiitos tiedosta ! Vaikuttaa lupaalta rodulta. Minun laiseni suuresti, joten ehkä myös minulle sopiva. Jospa joskus sellainen kannattaisi itselleni hankkia :-)
Tämä oli mukava ja uusi tapa hakea rotuansa. :)
Toivottavasti saukkokoira on se mitä haet..hyvältähän se vaikuttaa. Itse ehdotin chesapeakelahdennoutaja ja mukavaa että sekin hieman osui.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425831Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714565Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464332SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564111SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873710Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613235SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502423Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?342315Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422069En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81144