Luonne (:

äjthy

Joo oli haluaisin kuulla vähän enemmän holskun luonteesta ja tälläisestä (: olen lukenut jo luonteen moneen otteeseen rotukirjasta, mutta haluaisin vielä kyllä ihan itse holskun omistajien mielipiteen rodun luonteesta. Sitten vielä haluaisin tietää mitä kaikke harrastatte koiranne kanssa (:

7

1123

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,,,,,,,,,,

      Holsku on vaativa rotu, mutta antaa sitäkin enemmän takaisin. Paljon koiran luonne riippuu myös kasvattajasta,että millaista yhdistelmää hän on hakenut. Meillä ei ole näyttelylinjainen koira, vaan nimenomaan jalostettu siten että enemmän luonteeseen keskitytty kuin ulkonäköön. Koiramme kanssa aletaan pian harrastamaan suojelusta(johon todellakin soveltuu) ja sitten innostuksen mukaan joko jäljestystä tai tokoa. Koiramme on kovapäinen, dominoiva, mutta todella fiksu ja nopeasti oppiva. Haluaa koko ajan oppia uutta, eikä soveltuisikaan vain sellaiseksi kotikoiraksi jonka kanssa käydään vain lenkillä. Vaatii siis paljon aivotyötä :) Ei missään nimessä ole hermoheikko. Tottelee vaikeitakin käskyjä vaikka minkälaista häiriötekijää olisi ympärillä.
      Mutta olen sitä mieltä, että kannattaa tarkkaan katsoa minkälaiselta kasvattajalta holskun ottaa. Ja sitä mukaan myös katsoo luonnetta, että mitä koiralle voi tarjota.

      • xxxx1

        No ehkäpä jos harrastaa suojelua niin se jälki kuuluu aika oleellisena osana siihen ja tottelevaisuus myöskin...


      • ksksöäwäwäwäwä
        xxxx1 kirjoitti:

        No ehkäpä jos harrastaa suojelua niin se jälki kuuluu aika oleellisena osana siihen ja tottelevaisuus myöskin...

        Samaa minäkin tuumin.... että eikös ensin aloitetat jäljellä ja tottiksella (ei tokolla) ja sit kun hallinta kunnossa, puruihin...


    • Una problema

      Meillä on kotikoirana pitkäkarvainen holsku. Jääräpää on ja välillä yrittää komentaa(uokaa, nukkumaan), mutta kiltti ja suloinen kuin pikku enkuli. Sosiaalinen ja iloinen. Ainoa käytösongelma on remmirähinä.

    • holskutin

      Meillä lk holsku ja tämä yksilö on aivan ihana perhekoira. Tulee lasten kanssa juttuun. Luonne on iloinen, aina valmis lähtemään ja tekemään. Nopea ja helppo oppimaan kaikkea uutta jos vain omistajalla on kärsivällisyyttä. Ongelmana on vain ohjaajapehmeys eli varmistaa että varmasti tekee oikein. Jos vaistoaa hiukankin tyytymättömyyttä, paineistuu ja menettää toimintakykyä melkoisen paljon ja alkaaa nöyristelemään. Ei siis ole rodunomaisin luonne tällä meidän yksilöllä. Olisi kiva tietää onko muilla holskuilla samaa ongelmaa, ehkä tämä on vain meidän raitapaidan oma ongelma.

    • sint.

      vaikee mennä sanomaan mitään kun ei ole alan asiantuntija ;)

    • hmmmmmmmm

      ^no miksi sitten edes kommentoit?
      Oma holskuni on pitkäkarvainen. Harrastamme tokoa, mihin soveltuukin oikein mainiosti. Tulee hyvin toimeen muiden koirien kanssa, eikä arastele ihmisiäkään. Haukkuu todella harvoi, oppii nopeasti, ja vaatii tekemistä jokapäivä, ettei turhaidu. Miinuspuolena ehdottomasti allergiat, mutta nehän eivät luonteeseen liity.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      842
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      129
      551
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      547
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    Aihe