vilja aamupuuro annokseen maksaa maksimissaan pari senttiä, onko kallista, jos viljan hinnan nousu olisi sata prosenttiä , tekisi vasta noin neljä senttii annos onko se hinta katossa,kysyy hän. Samoin kalja tölkkiin menevän ohran osuus on puoli senttii, ohran hinta kun tuplaantuisi se olisi yksi sentti per pullo, onko se kallista, kysyy edelleen hän.
Jos joka päivä syö aamupuuroa, niin kustannukset viljan osalta on 365*2 senttiä tulos on niinkin paljon kuin 730 senttiä eli 7€ 30 senttiä. Ei oo paljon, eli ei ruokatarpeet maksa yhtään mitään, tuottaja hinnoilla..
Jos joka päivä syö aamupuuroa, niin kustannukset viljan osalta on 365*2 senttiä tulos on niinkin paljon kuin 730 senttiä eli 7€ 30 senttiä. Ei oo paljon, eli ei ruokatarpeet maksa yhtään mitään, tuottaja hinnoilla..
Vastaukset 7
Vanhimmat
-
-
valmistaan ruokansa melkein ilmaisista maataloustuotteista. Ei tule kalliikas.
sehän olisi moukkamaista...
kalliiden konjakkien myynti lisääntynyt valtavasti, ja muutaman sentin perunakilosta maristaan. Häämästyttävää.
-
-