Minulla on ongelma. Olen pitkään halunnut koiraa, mutta vanhempani eivät anna hankkia sellaista... Joten miten voisin olla koirien seurassa hankkimatta sellaista?? Olen nimittäin huomannut, että monet koirat pitävät minusta. Joten olisiko teillä ideoita, mitä voisin tehdä??
Ongelma...
6
329
Vastaukset
- 9
Rupea vaikka koirien taluttajaksi. Mukavaa ajan vietettä, josta saa myös palkkaa... :)
Tai sitten hoida koiria, kun omistajat ovat töissä, mutta muista hoitaa koulusi vastuullisesti!! :) - kerhojen
dogsitter-kurssit.
- kjugu
Kiitos hyvistä vinkeistä! Olen ajatellut ennenkin tuota koirien talutusta. Onneksi sanoitte myös tuosta dogsitter- kerhosta, koska en ole ennen kuullut sellaisesta ja voisi kiinnostaa minua myös.
- drrrrrrrrrrr
joo siis tää koirantaluttaja juttu on aika hyvä ehdotus, ajattelin itsekin ehdottaa (: ja voithan sinä hoitaa jonkun toisen koiraa ? ennen kuin minä sain yorkkini pari vuotta sitten, tutun koira oli meillä pari yötäkin ja aina joskus meillä. sain sitten hoitaa sitä yms. käyttää ulkona (: olen pienestä asti touhunnut koirien kanssa, enkä kyllä koskaan toivonut saavani omaa koiraa !
- myöhäinen
Varmaan liian myöhään tulee tää vastaus, mutta tulkoon! Tuli vaan mieleen että sattuuko sulla asuun esim. jossain naapurissa jotakin vanhempaa ihmistä jolla on koira? Tälläselle talutuksesta vois olla paljon apua, ja ehkä voisit hänen koiran kanssa sitten alkaa harrastamaankin jotakin. Esimerkiksi käydä tottelevaisuuskoulutuksessa, agilityssä tms. Jos vanhempasi sen verran joustaisivat että saisit heiltä kyydit, ja koira olisi varmasti onnellinen kun saisi virikkeitä! Itse vaan muistan että nuorena käytiin paljon touhuamassa koirien kanssa, niin että itsellä oli oma koira mukana ja kaveri lainasi naapurissa asuvalta mummolta koiraa.. :)
- kjugu
Kyllä tässä minun lähelläni asuu pari vanhempaa ihmistä, mutta ne ovat kaikki niin reippaita, että haluavat itse käydä taluttamassa koiriaan lenkin yhteydessä.
Yksi mummo kyllä asuu samalla paikkakunnalla, mutta hän asuu 10 kilometrin päässä meiltä, niin en viitsisi lähteä sinne kävelemään.
Muuten on tosi hyvä idea :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633716Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552855Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841