Ympäristörikos?

Saako ihminen käyttää omaa maataan ihan miten lystää?!
Ennenvanhaan oli vielä JOKU vastuu naapurien hyvinvoinnista, miten on 2000-luvulla?

Tässä raportti:

http://www.saunalahti.fi/~jtlchr/HevonPee/
4331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tässä oli nyt tämä lantakumpu ilmeisesti suurin ongelma:) eikai se nyt ihan pysyvästi siihen ole jäämässä? Eipä sille paljon voi tehdä ellei siitä nyt sitten ole kohtuutonta haittaa...laki eräistä naapurussuhteista määrittelee joitakin tämmöisiä haittoja.. kuten haju.. mutta jos tuo kasa ei haisekkaan niin tiedä sitten.

Onhan näitä jemmareita muuallakin, ketkä keräävät pihalleen kaiken mahdollisen.. jopa omakotitalo tontille saadaan mahtumaan 10 romuautoa :)

Äänestä

ei saa, ympäristöviranomaiset voivat puuttua. Tuskinpa kyseessä on varsinainen ympäristörikos mutta maiseman pilaaminenkin voi jo sinällään olla kiellettyä.

Äänestä

No jos tuosta jotain rikollista pitäisi löytää, niin varmaan se löytyisi tuolta talon pihasta, eli ehkä siellä on syyllistytty tähän tuottamukselliseen ympäristön turmelemiseen, kun romut ovat edelleen kartanolla, eikä niitä ole hävitetty asianmukaisesti, mutta en ole oikein siitäkään varma, kuva on sen verran epäselvä.

Käsittääkseni tuo lantakasa taitaa olla näitä EU:n vaatimia välivarastoja, koska navetantausta on ilmeiseti täynnä, ja kun routaiselle maalle ei saa levittää lantaa, niin se pitää säilyttää siihen asti kuin maa sulanut jolloin sen voi levittää pellolle. En muista nyt ihan tarkkaan pitikö siellä alla olla muovi tai pitääkö sen peittää jos sitä pidetään kovin myöhään kesään, mutta ei tuossa nyt mitään kummempaa lainvastaista voi havaita.

Kyllä tuo tienvarsikin minusta näyttää kuvan perusteella varsin siistiltä ja tavanomaiselta, eikä mitenkään poikkea niistä vaatimuksista mitä voidaan vaatia tuotantokäytössä olevalle maaseudulle, eli kun kysymys ei olekkaan mistään asuinalueesta vaan maaseudusta, niin arviointiin on sovellettava myös maaseudun kriteerejä.

En malta olla kysymättä, eli oletko kaupungista kotoisin ja asunutkin siellä koko elämäsi kun noin yksi lantakasa vei mielenrauhasi.

Äänestä

Oletko varma, että se kasa on lantaa. Minusta se näyttää ennemminkin kuiviketurve kasalta. Ainakin siinä on käytetty turvetta kuivikkeena erityisen runsaasti, eikä sellainen lanta kyllä erityisesti haise.

Tämä on ihan siisti paikka. Ei sen ainakaan sinua pitäisi haitata jos et ilman optisia apuvälineitä sitä kunnolla näe.

Kun keittiötä suunnitellaan niin puhutaan laskutilasta. Samanlaista tarvitaan maataloudessakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JTL-69 kirjoitti:

Saako ihminen käyttää omaa maataan ihan miten lystää?!
Ennenvanhaan oli vielä JOKU vastuu naapurien hyvinvoinnista, miten on 2000-luvulla?

Tässä raportti:

http://www.saunalahti.fi/~jtlchr/HevonPee/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu