Apua haluan kovasti tietää reaaliaikaista tietoa phuketin säästä. En oikein luota noihin sääennustuksiinkaan. Olkaa kilttejä kertokaa omien kokemuksien perusteella lähipäivien sään. Olen lähdössä ensi viikolla ja huonolta näyttää :/ sadetta, ukkosta ja pilviä lupailee vain
SÄÄ
Hhhuolesstunut
151317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
phuketissa kuulemma sataa. Taalla Pattayalla ei ole tullut pisaraakaan 9 paivaan. Hyvaa uutta vuotta Lahden tasta baariin ja katsomaan ilotulitusta.
http://www.marinaphuket.com/live.php
http://phuket-weather.blogspot.com/2010/03/webcam-at-twin-palms-resort-surin-beach.html
eilen tuli kaverilta tietoo Karonilta,et kuuroja joo mut ei haittaa kuulema pätkääkään ku ovat nopeita sellaisia ja todella lämmintä:)!meilläki lähtö 3vkon pääst ni kiinnostaa kovast tuo säätila siel ;)!!oikein hyvää matkaa sulle!
Joo mutta entä tuo pilvisyys? Jos ei aurinko pilkahda pilvien välistä niin ei sekään mukavaa ole. Olisi kiva saada vähän väriä pintaan ja kyllähän kaikki sen tietää että jos aurinko ei paista niin lomafiilis menee
Vaikka taivas olisi pilvessä niin rusketut takuu varmasti jos et sitten ole sisätiloissa lomasi ajan.Lämpöä siellä aina riittää eli paleltua ei tarvi vaikka sade joskus vähän kastelisi.
Thaimaassa jopa phuketissa aurinko tarttuu ohuen pilviverhonkin takaa. Thaimaassa on hyvin tyypillistä että ohut pilviharso peittää auringon, mutta perille päästyäsi huomaat että se on vain hyvä. Thaimaan ilmasto kun tuntuu sille kuin olisit kietoutunut märkään lämpimään pyyhkeeseen. Ja aurinko tarttuu hyvin myös aurinkovarjon alla, ei kannata mennä makaamaan suoraan auringon alle iho palaa nopeasti jopa alle tunti voi olla liikaa. Älkää siis pilatko lomanne alkupäiviä polttamalla itseänne.
sää.
Soita vaikka Jannelle.
http://www.patong.fi/home.htm
eli n:roon 9953366813268097 (6 senttiä/min mpm).
Voit olla enemmän huolestunut auringon polttamista;).
soita halvemmalla 4 snt/ min mpm.
Helpotti vähän kun kuuli kannustavia sanoja, kiitos :) Täytyy vain myöntää että olen sen verran pinnallinen että aurinko ja rusketus ja lämpö ja lomafiilis ovat kaikkein tärkeimpiä matkalla. Kauheeta myöntää mutta itselläni ainakin aurinko on se joka tekee iloseksi. Enkä halua tulla kotiin valkoisena. Mutta kai siellä on edes vähän aurinko paistanut, vai onko koko ajan pilvistä : o
Noh.. ymmärrät kyllä sitten paikan päällä sen mitä täällä on yritetty tuosta aurigosta kertoa. Mieheni poltti itsensä meidän ekalla reissulla ekana päivänä, kun aurinko oli pilvessä, eikä hän siksi laittanut kunnon aurinkorasvaa. Sinä päivänä aurinko ei vilahtanutkaan pilvien takaa ja silti isäntä oli illalla punainen kuin rapu ja todella kipeä. Älkää siis tehkö sitä aliarviointi virhettä.
Kyllä se aurinko välillä näyttäytyy oikein kunnollakin, ja silloin kannattaa olla extra tarkkana, varsinkin jos olette rannalla tm. jossa meri tuuli antaa valheellisen viileyden tunteen, eikä siinä vaiheessa tajua välttämättä sitä, millaisessa grillissä oette. :)
Lähdimme joulukuun alussa 2 viikoksi Phuketiin ja olin myös etukäteen huolissani sateisista sääennusteista. Pilvisiä päiviä oli useita ja myös sadekuuroja saattoi tulla, mutta sade oli lähinnä tihkusadetta ja kuurot noin puolen tunnin pituisia. Kertaakaan ei satanut koko päivää. Yöaikaan saattoi sitten tulla rankempaa sadetta. Aurinkoisia päiviä oli myös, vaikka sääennuste olikin luvannut pilvistä ja sadetta. Eiköhän se aurinko teidänkin lomalla näyttäydy ainakin muutamana päivänä. Uima-altaalla ehtii kyllä jo yhden aurinkoisen päivän aikana saada paljon väriä pintaan. Lämminhän siellä on joka tapauksessa satoi tai paistoi. Retkiä ajatellen pilvinen päivä oli jopa parempi vaihtoehto kuin aurinkoinen päivä, koska oli miellyttävämpi olla eikä tullut huonoa oloa liiallisen auringon ja kuumuuden takia.
Sää on ollut erikoinen tänä vuonna, "sadekausi" tuntuu vaan jatkuvan. Posiviitisella asenteella vaan matkaan. Katsotte aina aamuisin millainen sää on ja päätätte sen mukaan pidättekö rantapäivän vai lähdettekö ostoksille tai vaikka Chalongiin temppeleitä katsomaan. Phuketissa löytyy onneksi paljon tekemistä myös sadepäiville.
Niin ja kannattaa muistaa myös se, että sää voi muuttuakin päivän aikana. Mekin kun lähdettiin Raya Diversin korallisaari-snorklausretkelle oli aamulla pilvinen sää, mutta kuinka ollakaan kun päästiin perille korallisaarelle, alkoi aurinko paistamaan.
Hyvää lomaa teille ja toivotaan aurinkoa :)
Itse tulin juuri kotiin Phuketin Kamala Beachiltä ja kahden viikon aikana satoi kaksi kertaa. Pilvistä oli 14 päivästä ehkä kolme. Lämmintä ja aurinkoista siellä oli vaikka sääennusteet väittivät ihan muuta! Hyvää matkaa!
Onko kelit parantuneet ?
Huonot kelit ...hiihtämiseen
Phuketissa aurinko paistaa ja on lämmin :--) Yksi päivä saattaa olla hieman sateinen mutta se sopii ostos päiväksi. Muuten sää on kirkas ja todella lämmin