Kyseessä on 60-luvulla tehty hallin katto. Halli ostettu 4 vuotta sitten. Kaksi eka talvea ei mitään ongelmaa, ei tosin ollut luntakaan. Nyt toinen lumitalvi ja ongelmia. Vanha halli kun on, niin katon eristeet on huonot ja on lämpövuotoja. Paksun lumikerroksen alla lumi sulaa pellin päällä. Vesi jäätyy räystäälle ja aiheuttaa jääpadon. Padon yläpuolelle kerääntyy vettä. Pakkanen kasvattaa jääpatoa yhä pitemmälle räystäältä. Vesi tulee sisään jääpadon alta. Mitään muuta paikkaa veden pääsylle pellin alle ei ole kuin pitkittäissaumat. Onko konesaumaus tehty hutiloimalla? Pitäisikö konesaumakaton edes olla vesitiivis pystysaumoistaan? Miten korjataan?
MIKSI KONESAUMAKATTO VUOTAA?
VESIÄMPÄRIT KÄYTÖSSÄ
133070
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ilman muuta katon tekijät vastuuseen! Ja jos sattuisi , että he jo ovat siirtyneet kaukaisimmille katoille, niin perikunnat ovat edelleen vastuussa heidfän töistään. Pistä luja lujaa vasten, nyt ei auta hellittää. Tässä sinun tapauksessasi on selkeästi tekovirhe kyseessä. Ota ensimmäisenä yhteys kuluttajasuojalautakuntaan.
loiva, ja ajanoloon pelti eläessään löysyttää saumat, ja noin kapilaari ilmiö vetää vettä sisään, lisäksi aluskate on ollut tuntematon, siihen aikaan kun sitä on rakennettu. Sen voi saumata uudelleen, eli puristaa pellit yhteen, ja vintille pitää puhaltaa lisäeristys, sehän käy helposti, eikä maltaita maksakaan.
noinko se on Samarasikin saumat ajansaatossa löystyneet, harmi
peltikaton elämisestä sinäkään ymmärrä, samarasi? taitaa itelläs olla mosse?!
On tarkoitus uusia 40 v jälkeen uusi konesaumakatto kestää n 40-50 v kannattaa miettiä valmiiksi maalattua konesaumakattoa tai aaltopeltiä.
Virosta vaan terkut!
Saumat auki ja uusi massa välin, sinne mistä vuotaa. Ite käytän tervan ja pellavaõljyn seosta, mitä paksenan liitupulverilla.
Jos katto on loiva ja vuotaa siitä johtuen, niin ainoa kestävä ratkaisu on bitumikermikatto. Paikoissa joissa tehdään tasakattoja (esimerkiksi kerrostalot), niin ainoastaan sillä voidaan tehdä pitävä katto. Yksinkertaisessa peruskatossa se tulee kyllä kalliimmaksi, mutta monimuotoisessa se helpottaa tiettyjä asioita ja hinta lähestyy samaa.
ettei ole kunnolla saumassa. Pyydä ammattilainen tarkistamaan saumat.
Kannattaa laittaa eristykset kuntoon.
No johan ihme. Missäs nyt piiloiloo ne pellisepät jotka vannoskelevat konesaumakaton kestävän
100-150 vuotta. Vain pitäisikö maalaamisen yhteydessä lisäsi aukoa saumat, laittaa uudet mönjät ja saumata uudelleen aina määrävuosin. Onko 10 vuotta sopiva väli????????
Konesaumakattoa liian loivalle kaadolle,ne ovat huopa ja kermikattojen heiniä.
Ajan kanssa jopa tavallinen peltikatto pitää juurista ja jiireistä paremmin kuin konesauma. Miksikö,Juuri tämän kapilaari-ilmiön vuoksi, kun kaksi peltiä litistetään tiiviisti yhteen,lämpötilaeroista johtuva liikkuminen löysyttää saumoja ja sitä ei voi hallita pidemmän päälle. Pelti ei kestä useita aukaisuja ja massojen levittämisiä väleihin,se haurastuu ja ratkeaa vanhemmiten. Tavallisessa peltikatossa ei tuota kapilaari-ilmiötä tapahdu. Tosin ruuvattavissa katoissa tulee varmaankin ajan kanssa ruuvien kanssa ongelmia,on jo niitäkin vuotoja nähty kun pelti elää.
En edes suostu tekemään konesaumakattoa jossa on sisäjiirejä jos kaltevuus ei ole vähintään 1/2,5 juuri tämän kapilaarivuodon vuoksi,sanokoon RT-kortti mitä hyvänsä. jiirittömissä katoissa menee pienempikin kaato,mutta niissäkin läpiviennit pitäisi sijoittaaa harjalle.
Loivemmat ovat huopa ja kermikattojen heiniä
tällaista tervettä järkeä/arkirealismia, rakentamisen osaamista tarvitaan. Oikea materiaali oikeaan paikkaan. Pätee muussakin kuin vesikatto rakentamisessa.
Olemme kuulleet ammatti-peltisepän puhuvan.
juttua tulee.
Siis pellit litistyy yhteen ja lämpötilaeroista johtuva liikkuminen löystyttää saumat. Piipun juurissa?
Enpä ole vastaavaan ilmiöön koskaan törmännyt saumakatolla.
Joskin tämä taitaa olla tätä samaa huopamiehen provosarjaa, mitä tämä palsta on täynnä jo muutenkin.
huopa = kermi. Huopamies kyllä tietäisi tämän joten eiköhän tuo ollut peltisepän vuodatus.