Talossa on eräässä osassa matala huonetila ja siten rakennettu vanha välikatto, ettei siinä ole mitään höyrysulkua. Eristeenä purut, niiden alla laudoitus ja siihen naulattu alta päin n. 7 cm paksu eriste-tojalevy, joka on ohuesti rapattu ja maalattu. Onko olemassa jotain esim. ruiskutettavaa massaa tai maalia, jolla voisi aikaansaada vesihöyrynkestävän sulun sisäkaton alapintaa, ettei tarvitsisi ryhtyä purkamaan ja rakentamaan sisäkattoa kokonaan uudestaa?
Tila on ollut aiemmin varastokäytössä, nyt tarkoitus muuttaa lämmitettäväksi.
Sisäkaton höyrysulku puuttuu
7
2185
Vastaukset
- vanhasta talosta
Ja sisätila on tosiaan niin matala, että mitään muovikalvo koolaus kattolevy - systeemiä ei tee mieli asentaa, koska 5 cm madalluskin olisi ehkä liikaa. Tila on noin 40 m2.
- www.jsalokangas.tk
Käsittääkseni ei ole kyllä mitään sellaista olemassa, ellet sitten jotain siveltävää vesieristettä sinne halua laittaa.
Kyse on ilmeisesti melko vanhasta talosta jos siellä on purueristys. Onko muualla talossa höyrynsulkumuovit asennettuna kattoon ja seinille??
Jos muualla talossa ei ole höyrynsulkumuoveja nykyvaatimusten mukaisesti asennettuna niin ei taida olla mitään ideaa niitä pelkästään tuohon ilmeisesti pienehköön tilaan alkaa asentelemaan. Johtuen siis siitä että jos talossa on lämmintä ja ilmanpaine on suurempi kuin ulkona, niin jostain se ilma karkaa kuitenkin jos ei sitten tuosta yhdestä katosta. Vanhoihin taloihin muutenkin väki käyttää mieluummin ilmansulkupapereita kuin mitään nykyaikaista.
Tekstissä lukee että on "välikatto" Tarkoitatko siis ylä- ja alakerran välistä välikattoa. Siinä välissä ei muutenkaan tarvitse olla höyrynsulkumuovia koska porrasaukosta ainakin ilma pakenee yläkerrokseen. Riittää pelkkä paperi joka pitää eristeen siellä ylhäällä, ellei oleva laudoitus jo hoida hommaa.
Mielestäni voisit repiä tojalevyt pois ja laittaa tilalle uretaanilevyä ja tiivistää mahdolliset seinän vierusraot urataanivaahdolla jos siis haluat "höyrysulutettua" pintaa. Ideana hommassa se että säästäisit siinä sitä huonetilaa ja uretaanilevyn eristävyys on parempi kuin villalla. Jos vielä haluat helpottaa hommaa niin valitse valitse vaikkapa spu anselmia (eristeen paksuus 30 tai 60 mm 9mm kipsilevy) http://www.spu.fi/spu_anselmi
Siinä on kipsilevy jo valmiiksi pinnassa nii ei tarvitse kuin ruuvata kattoon kiinni, tasoittaa saumat ja heittää maali pintaan noin pääpiirteittäin. - lkjhh
Lasikuitutapettia ja runsaasti lateksia. Siinä sitä sulkua.
- remontti-reiija
Puu ja puru on hygroskooppisia materiaaleja, joiden kanssa ei ole välttämätöntä käyttää höyrynsulkumuovia. Jos välttämättä jotain haluat laittaa niin pistä ilmansulkupaperi, ohut rima ja rimaan vaikka joku kiva kattopaneeli.
Ja jos se on välikatto niin siihen ei edes saa laittaa muovia.
- EiEhjänKorjausta
Kuvauksesta päätellen jo aika vanha tuo sisäkattorakenne. Onko purut päällä kuivia? Onko hometta tms. muuta ongelmaa? Jos kaikki ok niin miksi tuota lähdet muuttamaan??? Jos tarttet lisää eristettä niin eko- puhallusvillaa päälle joku 20 cm.
- kotottaja
no huh
miksei videossa esitelty miten ne valot asennetaan tohon pressuun kiinni?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun453141Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si781690- 181502
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1161157UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1101123