uudet pelit ei pyöri

Pavilion s3330 AMD Athlon 64 X2 5000 (2.6GHz), 2048MB, Radeon HD 2400 Pro, Vista Premium Joku slim

Elikä tälläinen muutaman vuoden vanha pakettikone .

Black opsi ja just cause tokkii pahasti joten Mw2 pyörii kyl..

Ahistaako tossa toi näytön ohjain vai mikä?
Saako tuota vielä uusilla osilla päivitettyy niin että sais vielä noi pelit toimiin kunnolla..

Poikansa isä
10356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Täältä voi tutkia miten näytönohjain suoriutuu suhteessa muihin:

http://www.tomshardware.com/charts/graphics-cards,1.html

Jos näytönohjaimen suorituskyky on listojen häntäpäässä, uusi näytönohjain auttaa.

Jos prosessoria on varaa ylikellottaa 0.5 Ghz tai enemmän, sekin auttaa vistaa toimimaan grafiikkaosastolla selvästi nopeammin.

Äänestä

Mikä tahansa näytönohjain on tuota parempi, ittellä on toi sama vanhassa linuxnuhapumpussa ja nippanappa sillä kattoo 720p 'teräväpiirtoelokuvia'. Windowsissa ei näe edes niitä. Ostin joskus halvimman mahdollisen atin kortin koneeseen ja tuo se oli silloin. Toi on toivottavasti pci-e -versio kortista jotta saat koneeseen muutamalla kympillä kortin jolla jo noita haluamias pelejä pelaa, jos se on agp-versio niin menee emon vaihtamiseks myös eli koko koneen päivitys on edessä.

Äänestä
  • Mitenkäs ei muka jaksa pyörittää 720p -leffoja? Heitäppä joku esimerkkitiedosto jonka voi ladata, meinaan kun kyllä minun heikkotehosemmalla Ubuntu-koneella pyörii teräväpiirtoleffat VLC:llä mainiosti. Näytönohjain on integroitu wanha paska joka tuskin open source -ajureillakaan tekee mitään kummempaa hd -videon eteen, prossu on toki tuplaydin.

    Äänestä

Uusi kone vaan. Näytönohjaimen lisäksi kun käyttöjärjestelmä menee reilun vuoden päästä vanhaksi ja Windows 7 64-bit Professional tulee halvemmaksi ostaa esiasennettuna.

Äänestä

Näytönohjain on se tärkein komponentti uusien pelien puolesta. Tuosta tomshardwaren listasta näet suuntaa paremmista näytönohjaimista. Osta uusi kukkarollesi sopiva näytönohjain.

Äänestä

Näytönohjain on heikkotehoinen suhteessa muihin komponentteihin.

Black Opsia varten kone ei muutenkaan taida täyttää edes pelin valmistajan asettamia minimivaatimuksia eli prossukin olisi alitehoinen. Riippuen koneen emolevystä siihen voi saada päivitettyä neliydinprossun joka toisi koneen tähän päivään prossutehojen puolesta, näytönohjaimen päivitettävyyteen vaikuttaa sitten virtalähde, olettaen että näyttis on nyt PCI-Express -väylässä kuten varmaan onkin.

Äänestä
  • Processor upgrade information
    Motherboard supports the following processor upgrades:
    Athlon 64 X2 with Dual Core technology up to 65 Watt
    Athlon 64 up to 65 Watt
    Sempron up to 65 Watt

    Äänestä

  • old_profile_26342 kirjoitti:

    Processor upgrade information
    Motherboard supports the following processor upgrades:
    Athlon 64 X2 with Dual Core technology up to 65 Watt
    Athlon 64 up to 65 Watt
    Sempron up to 65 Watt

    Juu hienoa että jaksoit Googlata, onnittelut sinulle tästä hienosta työstä mitä teet tämän foorumin hyväksi.

    Äänestä

Ei tuosta saa rakennettua pelikonetta. Virtalähde on vain 160 W ja näytönohjaimeksi käy vain low-profile ilman lisävirtaliitintä (=hidas).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apuvaaaaaaaaaaaa kirjoitti:

Pavilion s3330 AMD Athlon 64 X2 5000 (2.6GHz), 2048MB, Radeon HD 2400 Pro, Vista Premium Joku slim

Elikä tälläinen muutaman vuoden vanha pakettikone .

Black opsi ja just cause tokkii pahasti joten Mw2 pyörii kyl..

Ahistaako tossa toi näytön ohjain vai mikä?
Saako tuota vielä uusilla osilla päivitettyy niin että sais vielä noi pelit toimiin kunnolla..

Poikansa isä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu