Mikä radiolaite hyvä hinta/laatusuhteeltaan aloittelijalle? Kanavia varmaan tulisi olla enemmän kuin neljä jos jatkossa lentää vaativammilla laitteilla? Virran loppumisen hälytin varmaan tarpeellinen?
Radiolaite
10
1542
Vastaukset
- mkldsanfksnkglnALÖ
Esim tuo http://www.verticalhobby.com/kauppa/flysky-8-9-ch-24-ghz-th9x-accst-telemetry-p-2165.html
- eri kuorissa
Onkohan se sama kuin tämä:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=8992
Eri hinta - kdnbakfmadkfmkafkl
eri kuorissa kirjoitti:
Onkohan se sama kuin tämä:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=8992
Eri hintaEi välttämättä.
Käytettynä kannataa kysyä vaikka lennu.netistä - PPM?
kdnbakfmadkfmkafkl kirjoitti:
Ei välttämättä.
Käytettynä kannataa kysyä vaikka lennu.netistäSe ensin mainittu radio:
http://www.helireviews.com/fly-sky-fs-th9x-9ch-transmitter/
"One major problem is that when you are using PPM the 8 Channels means there is a lack of a failsafe option. This might prove a problem if you are flying very fast or dangerous models. But for smaller helicopters and aircraft I don’t see this being a big consideration.
Positives
Affordable
Easy to Program
Module Flexibility
Negatives
No Failsafe
Only 8 Model Memories
Quality Control Issues
As I said earlier, the Fly Sky FS-TH9X is available under various brands, Imax, Turnigy, Eurgle etc. Hobby King ‘s Turnigy 9X is now in its 3rd revision and at under $70 I highly recommend you check it out."
Huomaa viimeinen kappale.
- Harrastanut yli 20v.
http://www.silshop.fi/shop/index.php?act=viewProd&productId=1596
2,4Ghz taajuudella toimii, joten ei tarvitse taajuuksia kysellä vaikka joku toinen olisi yhtäaikaa lennättämässä toisilla 2,4Ghz radioilla. Radio osaa itse etsiä vapaan taajuuden..- 55 USD / 279 ege
Eikös Futabakin ole kiinalainen ja tuo 55 USD maksava Turnigy 9X 9Ch myöskin 2,4 Ghz?
- Radio heikki
2,4 GHz radioissa on tämä hyvä puoli, että taajuuksista ei tarvitse huolehtia, kuten näissä 35 MHz, 40 MHz ja 27Mhz.
Lennätys on turvallisempaa, koska ei haittaa, eikä tarvitse pelätä, jos joku toinen käyttää samaa taajuutta jossain vaikka kilometrin päässä.
2,4 GHz radioilla voi siis ohjata lennokkeja, laivoja, autoja ja kaikenlaisia rc-ohjattavia laitteita.
Helikopterilennätykseen suositellaan näitä 2,4 GHz radioita, koska tämä taajuus pitäsi olla täysin häiriövapaa.
Lisäksi helikopteriin suosittelevat digitaalisia servoja normaalien servojen sijaan paremman toimintavarmuuden vuoksi.
Helikopterin lennätyksessä ei toivo mitään häiriöitä tai servojen toiminta häiriöitä lennätyksen turvallisuuden kannalta.
Nämä 2,4 GHz radiot, joita täällä on tullut esille, vaikuttavat ihan aloittelijoiden vaatimuksiin soveltuvilta.
Tietenkin joku voi haluta useampia toimintoja ja ohjelmoitavuutta radioon, jolloin radio tietenkin maksaa enemmän.
Kyllä näillä perusradioilla pärjää aika pitkälle lennokkien lennätyksessä.
Jos hankkii kalliin ja liian monimutkaisen ohjelmoitavan radion, niin radion ominaisuuksia ei pääse hyödyntämään, jos ohjelmointi on liian vaikeaa.
- Futaba 6 EX..
Futaba 6 EX (A). A-malli on tarkoitettu lennokeille. 6 kanavaa ja vastaanotin 7 kanavaa.
Maksoi muistaakseni 180 € (lähetin vastaanotin) Kärkkäisellä.
Hemmetin hieno ja tarkka ohjaustuntuma. Sivuperäsintä on helppo käyttää kaasuun vaikuttamatta. Olen kokeillut ohjaimia joissa näin ei ole, vaan niissä tikku tahtoo liikkua pystysuunnassakin.
Miksaukset ja monipuoliset säädöt ja muistipaikat löytyy.
Osta ehdottomasti 2.4 GHz laitteisto niin ei tule yllätyksiä lennätyksen aikana. Terve oon tilaamassa hobbykingistä Piper j-3 cub:ia ja siinä lukee Plug-In-Fly
Eli mitä tuo tuommoinen tarkoittaa onkose että ei tarvii ostaa mitää radiota tai muuta vastaavaa eli siis sisältää koko paketin sanokaa ammattilaiset tai tilaajat.- RC-pitotti1
Kuukelikääntäjä sanoo että:
This is an easy to assemble, plug and play model, that will have you out and flying in next to no time. All that you will require to complete the model is a 800~1200mAh 3s Lipoly battery and your own Transmitter and Receiver (Tx/Rx). All the general hardware (push rods, horns, screws etc) are included to get your model underway. The HobbyKing J3 Cub features scale engine detail, pilot, a bungee style landing gear and scale cub wheels.
Tämä on helppo koota, plug and play malli, joka on sinut ulos ja lentää tuokiossa. Kaikki mitä tarvitaan täydentämään malli on 800 ~ 1200mAh 3s LiPoly akku ja oman lähetin ja vastaanotin (Tx / Rx). Kaikki yleiset laitteiston (työntötangot, sarvet, ruuvit jne.) ovat mukana saat malliin käynnissä.HobbyKing J3 Cub on mittakaavassa moottorin yksityiskohta, lentäjä, benji tyyli laskuteline ja mittakaava poikanen pyörät.
Käännös vaikuttai tarvetta omien radioitten ja akun lisäämisselle. Tavallisesti nuo pakettiradiot (RTF) ovat minimikalustoo ettei niillä jatkossa ole tulevaisuutta. Ainakin myyjän inressejä miettiessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1712586Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222244kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001065Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!150927- 67868
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä388867- 55752
- 97720
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure47674Euroviisuhuitelua
En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka33671