Australiaan 3 lapsen kanssa, miten onnistuu?

Ausseihin

Sydneyyn tarkoitus mennä. Lasten iät 4, 4 ja 6 vuotta. 3 viikkoa oltaisiin reissussa. Suosittele majoitusta, miten kannattaisi lentää ettei olisi lapsille liian rankkaa? Kaikki ideat tervetulleita.

3

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just joo

      rankkaa kun lento kestää vähintään 20 tuntia ja ainakin yksi koneen vaihto....kyllä nyt ihan itse kannattaa miettiä onko tuossa nyt järkee lainkaan sillä löytyyhän tuota lomapaikkoja lähempääkin....

    • lentelijä

      Ajattele kanssamatkustajiasi. Lasten kitinä ja parkuminen menee korvatulppienkin läpi. Saatat pitää kymmeniä uupuneita ihmisiä hereillä kakruinesi. Aikuisellekin se on pitkä matka.

      Pysähtykää nyt ainakin Balilla, Singaporessa tai Hong Kongissa päiväksi tai pariksi. Lähtekää iltapäivällä tai illalla lennolle, niin että lapset ovat valmiita nukkumaan. Ota mukaan tyynyt ja pehmeät peitot kullekin lapselle, ja lämpimät, mukavat vaatteet ja sukat. Korvatulpat heillekin, ja ympärilläistuville, pliis. Jo muutamia päiviä ennen matkaa jätä pois lisäaineita sisältävät ruoat ja juota paljon puhdasta vettä, niin ehkä he ovat rauhallisempia.

      Inhoan lentää tuota väliä, jos koneessa on yskiviä ihmisiä tai kirkuvia kakaroita. Vielä pahempia kuin lihava vierustoveri.

    • matkailija-x

      Lento on todella rankka, parin päivän huili puolivälissä matkaa on hyvä idea. Viime kesänä pysähdyimme Hong Kongissa menen tullen useammaksi päiväksi. En olisi jaksanut yhtä matkaa jatkaa matkaa. 9 h/legi oli jo ihna tarpeeksi.

      Jos lento saapuu aamulla (ja muutenkin), kannattaa ottaa hotelliin yhteyttä sähköpostilla, selittää että matkassa on pieniä lapsia ja onko mahdollista saada huone hotellin heti saavuttaessa. Normaali check in-aika on esim. klo 15. Teimme näin laskeutuessamme Hong Kongiin klo 5.40 aamulla. Oli ihanaa päästä suihkuun ja nukkumaan heti klo 7.30 maissa, eikä odotella huonetta iltapäivään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      30
      2592
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1262
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      333
      1002
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      892
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      854
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      829
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      754
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      730
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      716
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      656
    Aihe