kaunein kotiseutu on

psrv

Puumala

60

1606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laplaand

      Lappi kauneinta on! :)

      • vaan ehdottomasti

        Lapua.


      • vaan ehdottomasti kirjoitti:

        Lapua.

        Mikä siinä LÄTTÄNÄMAISEMASSA on kaunista?


    • Ehdottomasti Haapaveden KORKATTIVUORI on kauneinta Pohjanmaata.

      • matkailijaaa

        ei ole kotiseutu, mutta Turun saaristossa on uskomattoman kaunista ja ihmiset rehellisiä.


      • huono kokemus
        matkailijaaa kirjoitti:

        ei ole kotiseutu, mutta Turun saaristossa on uskomattoman kaunista ja ihmiset rehellisiä.

        no Mossalasta ei ole rehellisiä kokemuksia!


    • puumala:)

      totta haastat

    • kultturiperintö

      Lapualla vanha linja-autoasema, patruunatehtaan ruokalarakennus ja puukoulu.

    • kyllä se on ilman

      mittään vastaväitteitä se kiven-seutu siitä kun meijän aitan takkaa vasemalle,
      kuhan käyt niin oot sammoo mieltä

    • Luontoimmeiset

      Ristijärvi Kainuussa.
      Mm. Ristijärven Laahtasella rauhallinen kalastuspaikka, Hiisijärven hiekat, ym. luonnon rauhaa.

    • reissaaja..

      Tunnelmalliset maisemat, puhdas luonto??
      Noi seikat saavat minut kauas pois.
      Jyväskylä on mahtava kaupunki, jossa mukavat ihmiset.

    • huoh..

      no ei ainakaan savonlinnassa ne hauskat ihmiset -.-
      varmaan se kun kesällä on aurinkoinen keli ja ruoho on vihreää ja torin lähettyvillä kaunista. Ja Olavinlinnan seutukin ihan nättiä kesällä. Paljon järviä ja vettä, ikäni asunu täällä ni joku Seinäjoen keskusta tuntuu ihan kummalliselta kun missään vettä.

      • Pogosta2

        SE on Pohjois-Karjalassa, ILOMANTSI !


    • klekki

      Kemi ehdottomasti, niin puhdas ja raikas ilma ja luonto.

      • Kuhmossa vieraillut

        Kyllä Kuhmossakin on kaunista, keskustassa kirkon seutu , Pajakkakoski, kirjasto ja Tuupalan museo. .Hyvä kauniita paikkoja ja luonnonrauhaa on eri puolilla erämaakaupunkia.Tervemenoa sinne !


      • Reissannut.
        Kuhmossa vieraillut kirjoitti:

        Kyllä Kuhmossakin on kaunista, keskustassa kirkon seutu , Pajakkakoski, kirjasto ja Tuupalan museo. .Hyvä kauniita paikkoja ja luonnonrauhaa on eri puolilla erämaakaupunkia.Tervemenoa sinne !

        Kyllä mielestäni koko ITÄ-SUOMI on kaikkein kauneinta paikkaa Suomessa !! On paljon järviä ja muutenkin kaunista !!!!Esim.Punkaharju !


      • mm

        kemissä haisee ihan kauheelta.


      • Tuppukylän kasvatti
        Reissannut. kirjoitti:

        Kyllä mielestäni koko ITÄ-SUOMI on kaikkein kauneinta paikkaa Suomessa !! On paljon järviä ja muutenkin kaunista !!!!Esim.Punkaharju !

        Samaa mieltä, olen muuttamassa sinne Keskisuomesta ja haistatan paskat tälle seudulle..nimittäin Ilomantsiin. Mukavia ihmisiä ja perinteitä vaalivia, Joensuun lähellä ja itäinen Suomi on aina kiehtonut.


    • heinäkenkä224

      Ehdottomasti Käsivarren Lappi Suomen komeimpine tuntureineen !!!

      • hyökkäysvalmis

        Kaupunki e-savosta, koska siellä on niin paljon hautuumaita jossa paikalliset makaa kuolleina. Täällä elävät ihmiset on jotai muuta, kun ihmisiä, sen näkee niiden silmistä. Ne ei ole ihmisiä eikä eläimiä, vaan jotai muuta.


      • huihuihui
        hyökkäysvalmis kirjoitti:

        Kaupunki e-savosta, koska siellä on niin paljon hautuumaita jossa paikalliset makaa kuolleina. Täällä elävät ihmiset on jotai muuta, kun ihmisiä, sen näkee niiden silmistä. Ne ei ole ihmisiä eikä eläimiä, vaan jotai muuta.

        Kerran tapasin yhden näistä demoneista, ja kun katsoin sen paidankauluksesta roikkuvaa lappua, niin siinä luki "Made in Mars"


    • 1

      Kuhmo, Lentuankosken ja Pajakkakosken maisemat huikaisevat.

    • mitä muuta

      kemi-tornio siellä on tehtaiden savupiippuja, suomen suurimmat joet ja ruotsi lähellä

    • kakkonen

      Jyväskylässä luonto kaunista järvet....ihanaa

    • 235235

      työvoimatoimisto

    • LP

      Lappi on ehdottomasti Suomen kauneinta aluetta, ainakin ihmiselle joka asuu kaukana pohjoisesta. Kuinka ne tunturit ja maisemat vetoavatkin kaupunki-ihmiseen, joka on koko elämänsä asunut betonin keskellä!

      • Miljardeja

        Lapissa olisi tilaa Suomen pohjoisimmalle kaupungille esim. Inarissa, mutta tunturikaupungin arkkitehtuurissa toivoisin, että ympäristön luonto harmoniassa...aiheena:"Mikään kaupunki ei jää huomaamatta, jos se on rakennettu korkealle vuorelle...".


    • ...........-

      kyllä se on lappi sano kuka mitä tahansa

    • Audimies.

      Keuruu.
      Vappuna "Kraananeuvos" valitaan.
      Äitienpäivänä valittaisiin äitien tekijä?
      Nimike voisi olla "Kyläkukko" , "tai vielä parempi "Kyläkäki"
      Mitä mieltä ideasta?

    • Jumatsuikka

      Algarve !! Alakarvia ! Keuruu....... HELGE !

    • iughiöugö

      Suomessa on kaunista aina kesäisin. Talvella on kylmä. Syksyllä ja alku keväästä on noita v***n risukkoa, eli suurin osa vuodesta on niin älyttömän rumaa.

      • jaav

        Heinävesi..kappale kauneinta Suomea sanoo jo sanontakin. Luonto on talvella ja kesällä todella kaunis. Puusto rikas ja maisemat vaihtelevat, mäkiset. Ihmiset rauhallisia ja ystävällisiä. Ollaan Karjalan rajamailla, mutta Savossa.
        Vesistöt on hienoja ja Heinäveden reitti onkin kuuluisa, Kuopiosta Savonlinnaan, kannattaa kokeilla. Koukunpolvi on hieno elämys, laiva kääntyy melkein 100 astetta. Reitti on paikoitellen hyvin kapea.
        heinävesi on ollut jo 1928 maailmannäyttelyssä esillä.

        menkää kesälomareissulle, todetkaa itse.


    • Asiantuuuuntija???

      Meillä keuruulla on asiantuntija ja arvostamani henkilö.
      Hän on Jouko Pihlainen, joka pitää palstaa paikallisledessä.
      Ehdotukseni on:
      -mikä on käenpesä?
      -miksi on etiologiassa niin röyhkeä epäsosiaalinen lintu?
      -ja ennen kaikkea mikksi ja mikä on sen tulevaisuudenennuste???
      Kiitokset Jouko tästä ja aikaisemmista luontojutuistasi!!!
      (Luen mielenkiinnolla ne paikallislehdessä SUUR-Keurruusa)

    • Mummo!!!

      lauloi isälle Viipurissa kai
      ja isä kotona kun kevät tuli:
      "Käki kukkuu kuusikossa ja KESÄ taas on"
      Suomen kesä hienointa!!!!

    • nieminen.olli

      kappale kauneinta suomea itämeren helmi se on helsinki

    • miuamau86

      tunteeko kukaan kummitusluomanmetsätietä:)?

    • Jumalan henki...

      Kauni on koko Suomi, maapallollinen sijainti silmiä salpaava...kaltevuus etelästä pohjoiseen...vuodenajat maiseman koristuksena, suolaista ja makeaa vettä...paikkakunnan henki on myös asukkaista riippuvainen, miten huolehtivat ympäristöstään tai sanoittavat sitä...

      • Ihana maa

        Korjaan kirjoitusvirheen...kaunis maa on koko Suomi...


      • moi112
        Ihana maa kirjoitti:

        Korjaan kirjoitusvirheen...kaunis maa on koko Suomi...

        tunnetko kummitusluomanmetsätietä?


    • Tsaari1

      Ehdottomasti TAIPALSAARI

    • Graniittikalastaja

      Taivassalon kunta on varmasti kauneinta Etelä Suomea Turun kaupunkin kanssa.

    • Iha minä vaa

      Odottakaas ku näätte se paikan mist tää murre o kotosi.

    • vaarasuomi

      Mielenkiintoista, itse en voi nimetä kotiseutuani (Kymenlaakso) kauneimmaksi, mutta onhan täälläkin polveilevaa maastoa. Savo, Kainuu ja Lappi ovat luontonsa puolesta kyllä sitä kauneinta Suomea minulle.

    • Reissutyyppi

      Lappi se on kyllä aivan varmasti. Jos ette koskaan käyneet tehkää pieni reissu ihmeessä.

    • Myyntimies virtanen

      Aina kun ajelen pitkin Tornionlaaksoa erityisesti välillä Pello-Karunki, niin enpä malta olla ajattelematta kuinka kaunis maisema se on. Kyseessä on varmasti eräs Suomen kauneimmista autotieosuuksita ellei kaunein. Samaa on sanonut moni muukin kuski, monet heistä ammatikseen mm. rekkaa ympäri Suomea ajavia.

      Kaikenlisäksi välin Tornio-Pello voi halutessaan ajaa ulkomaillakin, Ruotsin puolta ajaen. Jolloin voi ihailla Suomi-neidon maisemia valtakunnan rajan takaa.

      Lisäbonuksena kyseisellä tieosuudella on todella kauniita pysähdys- ja levähdyspaikkoja. Kukkolankoski, Vuennonkoski, Matkakoski, Aavasaksa, Ruotsin puolella joku toinen kukkula jonka nimeä en muista, Korpikoski jne. Loputtomasti hienoja pysähdyspaikkoija, joissa ihailla maisemia, rentouttaa kuskin stressiä ja tehdä vaikka reipas happihyppely. Eräs sellainen on mm. Everstin piilo niminen pysähdyspaikka. Siinä on eteläsuomalaisillekin vähän uutta historiaa. Yllätyin kun loviisalaiseversti oli sodanaikana ollut niissä maisemissa.

      Tekisi mieli nähdä joskus nuo maisemat lentokoneesta käsin. Ilmeisesti ne eivät ole hassumpia ilmasta käsin nähtynäkään. Kun 30 vuotta Suomea yläilmoista katsellut ja kuvannut sotilaslentäjä Hannu Vallakselta kysyttiin, että onko jokin maisema Suomesta jäänyt erityisesti mieleen uran ajoilta, niin hän vastasi pitkän miettimisen jälkeen että "Tornionjoen laakson pohjan jokihietikot ovat upea näky yläilmoista käsin".

    • ''' NAURAA '''

      Seinäjoki

      Ihana näky taustapeilissä

    • oulun-ukko

      pohojois pohojan maa oulu-muhos-liminka täälä on hiano luonto rikkaat maisemat ihanat ihmiset omalla persoonallaan lapisa ja norjasa ja myös ruotissa on tultu käytyä rollossa assuu sukulaisia

    • Ehdottomasti Teisko, silloinhan ollaan myös ulkomailla, jos vanha uskomus on edelleen voimissaan.

    • tämätämä
    • kyns

      Ihode, siellä on tuo kaikki otsikossa mainittu. Kaikki morjenstavat kylällä toisilleen, vaikkeivat tuntisi toisiaan, maisemat ovat kauniin vihreitä ja maalaismaisia. Ja kaljasjärvi, siellä vasta kaunista on!

    • Lappi ja Kemijärvi on hienoa seutua maisemallisesti. Katsokaapa Googlesta hakusanoilla Kemijärvi, kakkosasukas, Taivaan Tulet jne..

      • leeviuuus

        Evijärvi..nevat


    • silmät nurin.

      kyl maar seon inarin kyläkauppa kuukkeli,nähkääs näin elämäni naisen kun hän osti lakupussin karkinnälkäänsä sellaanen pieni tummatukkainen sirrisilmä,osti myös kaasupullon huoltikselta.

    • cuiwasieni
    • isänmaa pilalla

      Suomessa on hyvä nykyään, että täältä pääsee pois kuuntelemasta persujen marinaa ja vollotusta.

    • Tyylin Lyyli

      Kyllä se kaunein paikka on Kontiolahen ranta, ehottomasti......

    • Seppovaan03

      Lahti - Suomen chigago! :)

      Alla linkki esim. Itsenäisyyspäivän sotilasparaati lahdessa 100vuotis juhlavuotena...

      Löysin tuollaisen tubesta :)

    • kiihtelys

      Kauneinta suomea on Pohjois-karjala esim.Kiihtelysvaara,Kontiolahti.Pyhäselkä ,Joensuu,Ilomantsi,Tohmajärvi.......

    • Säde_Leena

      Heh-heh.. nää pitäis kaikki olla jossain www.lomasuomi.fi tyyppisessä sivustossa ja kun ihmiset miettivät kesälomamatkojansa, voisivat käydä lukemassa että mitä paikalliset asukkaat suosittelevat ja ovat mieltä omista kylistään ja mitä taas naapurikunnat ovat mieltä naapurikunnistaan. etc.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      270
      2282
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1001
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      960
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      42
      854
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      677
    Aihe