Ostin hiljattain Shoei XR-1100 kypärän ensikypäräkseni, halvalla kun satuin saamaan ja olin sattunut motoliikkeessä mallia jo kokeilemaan, ja se tuntui aika napakalta. Vasta kypärän saavuttua huomasin kuitenkin että leukasuojasta kun ottaa kiinni ja vetää alaspäin, pystyn helposti leuallani koskemaan leukasuojaan, ja tämä pisti vähän mietityttämään että onko kypärä kuitenkaan se oikea minulle. Eli onko tämä ihan tavallista? Normaaliasennossa leuan ja kypärän väliin mahtuu kaksi sormea, ja jos leukasuojaa painan taaksepäin naamaa kohti, en kovin helposti saa leukasuojaa koskettua leuallani.
Vois vaan kuvitella että jos naamalleen sattuu mahdollisessa onnettomuudessa laskeutumaan, niin voi leukaan tulla osumaa, josta sitten voi tietty aiheutua aivotärähdysten ja leukamurtumien lisäksi parhaassa tapauksessa kaularankavammoja ja sitä kautta halvaannus tai kuolema, eikä tämän takia mielestäni oo ihan vähäpätöinen asia. Joku tietty sanoo että jos liikaa murhetii niin kannattaa moottoripyörät jättää muille, ja näinhän se tietty osiltaan onkin, mutta varusteissa en silti haluaisi alkaa tinkimään.
Kypärän istuvuus
EpätietoinenX
1
685
Vastaukset
- EpätietoinenX
Kai tähän joku osaa jotain sanoa? Kypäräänhän saa eri paksuisia poskipaloja ja pehmusteita, joilla voi istuvuutta säätää. Vai liekö ihan väärän mallinen kypärä minulle, täytynee käydä paremmin vielä liikkeessä kokeilemassa kypäriä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651586
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40537Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;187426- 26419