Hei,
olen vasta muutamia kertoja käyttänyt piilolinssejä... ja laseja aiemmin, joskin harvoin. Minua on mietityttänyt, onko silmille haitaksi katsoa kaukotaitteisilla laseilla / linsseillä lähelle, jos on hyvä lähinäkö? Laseilla katson vain televisiota ja otan ne pois lähelle katsoessani tai lukiessani. Piilolinsseillä en taas näe tarkasti lähelle. Pitäisikö hommata moniteholinssit, jossa ei olisi plussaa ollenkaan?
Sitten toinen kysymys. Olen aina ajatellut, että näkö huononee, jos käyttää laseja/linssejä. Ilmeisesti se ei näin ole, vai mitä olette mieltä? Ja rasittuvatko /menevätkö huonommaksi silmät enemmän, jos käytän laseja vaikka tietokoneen äärellä? Vai onko se toisinpäin?
Kiitos asiallisista vastauksista.
kaukotaitteisilla linsseillä lähelle?
tietämätön3902
2
342
Vastaukset
Kärsii "pitkänäöstä" tarvitsee SUURENTAVAT lasit, kun taas kärsii "likinäöstä" tarvitsee pinentävät lasit.
- simplepimple
No voihan sen asian noinkin hankalasti vääntää. Tai noin yksinkertaisesti...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211229
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa283909- 43815
- 33611
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html140589- 38547
- 52541
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528508Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44491Kuolonkolari
Onko menehtynyt rekan ja henkilöauton kolarissa lähestymiskiellon saanut henkilö.9456