Kuukuppi - Isompi vai pienempi?

Ajattelin hankkia kuukupin. Aluksi olin varma, että ei-synnyttäneenä, neitsyenä tuo pienempi olisi parempi. Luin kuitenkin joltain keskustelusivustolta, että runsasmenkkaiselle tuo suurempi olisi parempi, vaikka siis ei olisi synnyttänyt ja neitsyt. Itsellä siis on runsaat menkat, joten pitäisikö siis ottaa se isompi? Moni myös kertoi, että uidessa kuppi fuskaa, mutta luuli sen kuitenkin johtuvan vain siitä, että kuppi on liian pieni. Luulen, että tuota voi myös soveltaa rankkaan ja erittäin liikuttavaan liikuntaan, eli kuppi saattaa päästellä paljon hypittäessä ja tehdessä suuria ja laajoja sekä nopeita jalkaliikkeitä ilmassa ja maassa?

Kertokaa itse kumpaan päädyitte, ja onko moni hankkinut suuremman, vaikkei ole synnyttänyt ja neitsyt? Pitääkö siis paikkansa, että niukkamenkkaiselle pienempi, runsasmenkkaiselle isompi?
6557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulla on pienempi lunette ja se kyllä päästää hyppiessä ja venyttävissä asennoissa. Menkat on kai (?) suht normaalit, mutta ihan oikeat menkat kuitenkin kun en pillereitä käytä. Kuitenkaan runsaimpina päivinä (tai ainakaan öinä) en uskalla ilman lisäsuojaa olla, mutta ihan tyytyväinen oon kuppiin muuten. Omat hankaluutensa toki siinäkin mutta myös hyviä puolia.

Synnyttänyt en ole, mutten kyllä neitsytkään.

Äänestä

on pienempi lunette. Käytin samaa jo ennen kuin sain lapsen ja samanlaisen ostin myös synnytyksen jälkeen. Menkat on niukat eikä vuotoa tule lähes koskaan 12 tunnin aikana edes alempaan mittaviivaan asti.

Koskaan ei ole tullut ohivuotoa kupin kanssa, ei urheillessa eikä muutenkaan. Ystäväni ratsastaakin kupin kanssa eikä ole ollu ongelmia (en kylläkään tiedä hänen kuppinsa kokoa).

Äänestä
  • No oho, ei ole ihmekään, jos ei tule ohivuotoa kun on NOIN niukat menkat :O Tuollaisten menkkojen (? vai käytätkö pillereitä?) kanssa kuppi onkin varmasti aivan ihanteellinen. Minäkin voin niukempina päivinä olla ihan huoletta pelkällä kupilla (ja ihanaa kun ei mikään haudo eikä kuivata) ja silti ne niukemmatkin päivät ovat paljon runsaammat kuin sinulla, paitsi tietysti ihan lopussa. Mutta nuo sinun ovat kyllä varmaan jo aika epätavallisen niukat.

    Näin vertailukohdaksi: minulla tulee runsaimmassa vaiheessa kuppi suht täyteen pari-kolmekin kertaa päivässä. Ei nyt IHAN täyteen, mutta juuri niin täyteen että kupin vielä juuri ja juuri saa suht siististi poistettua (eli yli puolenvälin). 8-9 tunnissa tulisi luultavasti jo yli. Pidemmät yhtäjaksoiset yöunet eivät siis onnistu. En kuitenkaan ole ajatellut menkkojeni olevan mitenkään erikoisen runsaat. Tuo runsas vaihe kestää max 3 ekaa päivää, sen jälkeen on jo hyvin huoletonta.

    Äänestä

  • sölasklök kirjoitti:

    No oho, ei ole ihmekään, jos ei tule ohivuotoa kun on NOIN niukat menkat :O Tuollaisten menkkojen (? vai käytätkö pillereitä?) kanssa kuppi onkin varmasti aivan ihanteellinen. Minäkin voin niukempina päivinä olla ihan huoletta pelkällä kupilla (ja ihanaa kun ei mikään haudo eikä kuivata) ja silti ne niukemmatkin päivät ovat paljon runsaammat kuin sinulla, paitsi tietysti ihan lopussa. Mutta nuo sinun ovat kyllä varmaan jo aika epätavallisen niukat.

    Näin vertailukohdaksi: minulla tulee runsaimmassa vaiheessa kuppi suht täyteen pari-kolmekin kertaa päivässä. Ei nyt IHAN täyteen, mutta juuri niin täyteen että kupin vielä juuri ja juuri saa suht siististi poistettua (eli yli puolenvälin). 8-9 tunnissa tulisi luultavasti jo yli. Pidemmät yhtäjaksoiset yöunet eivät siis onnistu. En kuitenkaan ole ajatellut menkkojeni olevan mitenkään erikoisen runsaat. Tuo runsas vaihe kestää max 3 ekaa päivää, sen jälkeen on jo hyvin huoletonta.

    päivänä vuotoa on kyllä enemmän, tulee varmaan kuppi puolilleen, mutta muuten on kyllä tosi niukat. Enkä käytä mitään hormonaalista ehkäisyä, ihan on luomumenkat. Siitäkin huolimatta ennen kuin aloin käyttämään kuppia niin tamponista tuli kyllä ohivuotoja, vaikka siinä olisi ollut vähänkin vuotoa.

    Äänestä

Mietin pitkään pienen ja ison Luneten välillä kummanko otan, olen neitsyt (enkä ole siis tietenkään synnyttänytkään :) ) mutta mulla on melko runsaat menkat. "Pakon" sanelemana päädyin isoon, toisinsanoen Ruohonjuuresta oli pienet loppu kun menin ostoksille ja päätin että ostettava on kun itseni kauppaan sain.

Olen käyttänyt useamman vuoden tampooneita ongelmitta, ja kerta OB:n superia saa vaihtaa pari ekaa päivää n. 2 tunnin välein (ja sillonkin vuotaa jo läpi siteeseen) niin ajattelin että on sen kupinkin mentävä sisälle. Oikeassa olin.

Nyt on yhdet kuppimenkat takana ja kyllä oli isompi koko oikea valinta. Ensimmäinen kerta oli vaikea, ei mennyt sisälle sillä yleisimmällä taitteleutavalla. Tajusin kuitenkin samantien vaihtaa tekniikkaa, ja heti onnistui. Eli taittelu siten että saa terävämmän kulman menemään ensin, perinteisellä sydäntaittelulla (jos nyt muistan nimen oikein) oli ainakin mulle liian leveä. Poisotto sattuu vähän, mutta täytyy vain koittaa saada taitettua mahdollisimman kapeaksi, vaikka sisältö vuotaiskin sitten yli (eli poistaminen aina pöntön päällä istuen tai suihkussa).

Harjoittelua tämä vielä on, en todellakaan luota pelkkään kuppiin, en tiedä luotanko koskaan. Mulla on kyllä sen verran runsaat ja vaihtelevat menkat, ettei koskaan etukäteen voi varmuudella tietää paljonko vuotaa ja koska side/tampooni vaihdettava eli esim toinen vuotopäivä, tuleeko yli tampoonista siteestä 1,5 tunnin päästä (näin käynyt pari kertaa) vai pitääkö 4 tuntia? Normaali vaihtoväli siis n. 2tuntia, jolloin yleensä tullut vähän siteeseenkin.

Ja mitä liikuntaan tulee, niin kävin treeneissä joissa jonkin verran juoksemista, ja ainakaan sillä kerralla ei ollut ongelmia, mutta voi olla että saattaa pettää enemmän hyppiessä tai jossain laajoissa jalkaliikkeissä.

Eli uskoisin, että jos sun menkat on oikeasti runsaammat ja tampooninkäyttö onnistuu, niin isompi koko olisi parempi. Varmuudellahan ei pysty kukaan sanomaan.

Ja vielä loppuun: aluksi olin hieman "pettynyt" koska pari kertaa kuppi tuntui vähän painavan ja kerta poistaminen sattuu vähän, enkä luotakaan siihen täysin. Tämä siis luettuani netistä hehkutusta kupin täydellisyydestä ja huomaamattomuudesta. Sitten tulin kuitenkin ajatelleeksi tampooneiden aiheuttamia ikäviä tuntemuksia sisuksissa, sekä siteiden huonoja puolia ym ja tulin siihen tulokseen että kuppi on kuitenkin paljon, paljon paremman tuntuinen, vaikka välillä oliskin jotain pieniä ikäviä tuntemuksia.

Kannattaa kokeilla.

Äänestä
  • "aluksi olin hieman "pettynyt" koska pari kertaa kuppi tuntui vähän painavan ja kerta poistaminen sattuu vähän, enkä luotakaan siihen täysin. Tämä siis luettuani netistä hehkutusta kupin täydellisyydestä ja huomaamattomuudesta."

    Joo kuppiin "hurahtaneet" ovat kyllä oma lukunsa. Minä olin suorastaan vi***untunut kupin hankittuani, kun kuppifanaatikkojen puheista olin ymmärtänyt kupin olevan suorastaa täydellinen keksintö :D Sitten kun olikin hirveitä ongelmia kupin asentamisessa ja luotettavuuskaan ei mikään täys kymppi tai edes kasi, niin otti vähän päähän. Kaikkea muuta se on kuin täydellinen, mutta on se KUITENKIN paras suoja. Mutta veikkaan kuppiin totaalisesti rakastuneiden olevan pillereitä käyttäviä tai muuten niukkamenkkaisia, joille kupin edut ovat suurimmat. Vähänkin runsaampien vuotojen kanssa on vähän eri.

    Runsaassa vaiheessa ei uskalla tosiaan pahemmin pomppia eikä venytellä tms, koska ohi tulee. Kuitenkin se on jo iso etu, kun ne häiritsevämmät menkat eivät kestä kuin tuon muutaman päivän, ja sen jälkeen voikin olla kupin kanssa melkein niin kuin ei menkkoja olisikaan (vrt kun joutuisi pitää hirveää sidettä vielä monta päivää vaikka olisikin vain vähän vuotoa). Toinen plussa on yöt: vaikka lisäsuojaa kaiken varalta pitäisinkin, on olo paljon mukavampi ja varmempi kun vuoto TODENNÄKÖISESTI kuitenkin pysyy kupissa eikä valu pitkin reisiä. Yösidettä käyttäessäni nukuin todella huonosti, kun koko ajan tuntui että jostain valuu, vaikka miten olisi itsensä vuorannut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


12+19 kirjoitti:

Ajattelin hankkia kuukupin. Aluksi olin varma, että ei-synnyttäneenä, neitsyenä tuo pienempi olisi parempi. Luin kuitenkin joltain keskustelusivustolta, että runsasmenkkaiselle tuo suurempi olisi parempi, vaikka siis ei olisi synnyttänyt ja neitsyt. Itsellä siis on runsaat menkat, joten pitäisikö siis ottaa se isompi? Moni myös kertoi, että uidessa kuppi fuskaa, mutta luuli sen kuitenkin johtuvan vain siitä, että kuppi on liian pieni. Luulen, että tuota voi myös soveltaa rankkaan ja erittäin liikuttavaan liikuntaan, eli kuppi saattaa päästellä paljon hypittäessä ja tehdessä suuria ja laajoja sekä nopeita jalkaliikkeitä ilmassa ja maassa?

Kertokaa itse kumpaan päädyitte, ja onko moni hankkinut suuremman, vaikkei ole synnyttänyt ja neitsyt? Pitääkö siis paikkansa, että niukkamenkkaiselle pienempi, runsasmenkkaiselle isompi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu