Suositelkaapa jotain hyviä kotimaisia dekkareita jotka ovat realistisia ja kuvaavat realistisesti poliisien työtä ja rikoksia. Ei mitään hollywood hömppää ja teräsmiehiä päähenkilöinä!
Etenkin kiinnostaisi saada tuntumaan siihen , millaista se poliisien arki on.
Realistisia kotimaisia dekkareita?
6
705
Vastaukset
- ????
Haataja P-E, Joensuu M-Y, Jokinen S, Numminen J, Juhani R, Sandberg T, Sipilä J. Siinä ovat vanhat tekijät, ja sitten on koko liuta uusia , joiden nimiä en ole enää pystynyt painamaan mieleeni. Noita pitää kyllä lukea ilmestymisjärjestyksessä.
Juhani ja Sandberg ovat vielä aukkoja sivistyksessäni, mutta nuo muut allekirjoitan.
Sipilä kyllä kulkee välillä hiukan rajoilla. Pidän Sipilän kirjoista ja poliisityön kuvaus on uskottavaa ja realistisen tuntuista, mutta tarinat ovat ehkä hieman liian toiminnallisia ja ruudinkäryisiä ollakseen ihan täysin uskottavia. Mutta kyllä Sipilänkin kuvaamat tapahtumat voisivat sinällään olla mahdollisia.
Ja tuo Marko Kilpi kannattaa myös lisätä listalle. Ameriikan ihmeistä suosittelen tarttumaan Joseph Wambaughin kirjoihin ja Laurie Lynn Drummondin romaaniin Kaikkea mitä sanot, voidaan käyttää sinua vastaan.
- Takkutukka*
kuvausta ja arkea pitävät sisällään myös Marko Kilven kirjoittamat dekkarit.
- sus,sinatkoon
Juonet ovat kuitenkin niin epäuskottavia, että ihan hävettää. Ei siinä merkkaa mittään jos aormenjälkijauheet levitetään oikein.
Niinpä. Dekkari kun tarvitsee tarinan, jossa on ihan oikea juoni. Sen vuoksi dekkareista ei täysin realistisia saadakaan, sillä todellisuudessa suomalaisten henkirikosten motiivit ovat varsin mitättömiä, jopa olemattomia ryyppyremmeissä sattuneita riitoja.
Ja se vuosien takainen taksimurha... Sillekään ei koskaan löydetty mitään motiivia, vaikka syyllinen saatiinkin kiinni. Jos kirjailija kirjoittaisi selliasesta rikoksesta dekkarin, hänen tarinaansa pidettäisiin epäuskottavana.
- nfito
Mitä suomalaisia yksityisetsiviä kirjoissa seikkailee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2353514- 623142
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I672696Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk362566Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve852165Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851919Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro201897Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401842Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.931721Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691073