Suositelkaapa jotain hyviä kotimaisia dekkareita jotka ovat realistisia ja kuvaavat realistisesti poliisien työtä ja rikoksia. Ei mitään hollywood hömppää ja teräsmiehiä päähenkilöinä!
Etenkin kiinnostaisi saada tuntumaan siihen , millaista se poliisien arki on.
Realistisia kotimaisia dekkareita?
6
719
Vastaukset
- ????
Haataja P-E, Joensuu M-Y, Jokinen S, Numminen J, Juhani R, Sandberg T, Sipilä J. Siinä ovat vanhat tekijät, ja sitten on koko liuta uusia , joiden nimiä en ole enää pystynyt painamaan mieleeni. Noita pitää kyllä lukea ilmestymisjärjestyksessä.
Juhani ja Sandberg ovat vielä aukkoja sivistyksessäni, mutta nuo muut allekirjoitan.
Sipilä kyllä kulkee välillä hiukan rajoilla. Pidän Sipilän kirjoista ja poliisityön kuvaus on uskottavaa ja realistisen tuntuista, mutta tarinat ovat ehkä hieman liian toiminnallisia ja ruudinkäryisiä ollakseen ihan täysin uskottavia. Mutta kyllä Sipilänkin kuvaamat tapahtumat voisivat sinällään olla mahdollisia.
Ja tuo Marko Kilpi kannattaa myös lisätä listalle. Ameriikan ihmeistä suosittelen tarttumaan Joseph Wambaughin kirjoihin ja Laurie Lynn Drummondin romaaniin Kaikkea mitä sanot, voidaan käyttää sinua vastaan.
- Takkutukka*
kuvausta ja arkea pitävät sisällään myös Marko Kilven kirjoittamat dekkarit.
- sus,sinatkoon
Juonet ovat kuitenkin niin epäuskottavia, että ihan hävettää. Ei siinä merkkaa mittään jos aormenjälkijauheet levitetään oikein.
Niinpä. Dekkari kun tarvitsee tarinan, jossa on ihan oikea juoni. Sen vuoksi dekkareista ei täysin realistisia saadakaan, sillä todellisuudessa suomalaisten henkirikosten motiivit ovat varsin mitättömiä, jopa olemattomia ryyppyremmeissä sattuneita riitoja.
Ja se vuosien takainen taksimurha... Sillekään ei koskaan löydetty mitään motiivia, vaikka syyllinen saatiinkin kiinni. Jos kirjailija kirjoittaisi selliasesta rikoksesta dekkarin, hänen tarinaansa pidettäisiin epäuskottavana.
- nfito
Mitä suomalaisia yksityisetsiviä kirjoissa seikkailee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 783037
- 751271
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1611157Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401020Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103951Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.309925- 43819
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124815Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78805- 91783