Taidanpa nyt huvikseni pohtia hieman kristinuskon perusteita sellaisina kuin ne minulle ovat näyttäytyneet.
Jotkut pitävät lähimmäisenrakkauden ja moraalisesti kunnollisen elämän vaalimista olennaisena kristillisyyden osana. Kristinuskon erityisinä ominaispiirteinä näitä ei kuitenkaan kannata pohtia, koska kyseessä on yleiset hyveet, joiden ihannointiin ja toteuttamiseen ei tarvita kristinuskoa - tai yleensäkään mitään uskoa. Kristinusko kuitenkin luonnollisesti haluaa niputtaa Jumalan ja Jeesuksen inhimillisen hyvyyden kanssa. Onhan se käypää markkinointia. Ja toisaalta monet tarvitsevat kuvitteellisen isoveljen käyttäytyäkseen hyvin.
Mutta katsotaanpa kuinka selviä kuvioita kristinuskosta löytyy, jos sitä tarkastellaan sen omien yliluonnollisiin uskomuksiin nojautuvien erityispiirteiden kautta.
Siitä, millä tavalla ihminen on saanut alkunsa, on vallalla monenlaista käsitystä. Yhdet uskovat Jumalan luoneen universumin ja kaiken sen elämän, jopa kaikki Telluksen kasvi- ja eläinlajit erikseen. Ja erityisesti ihmisen, vieläpä omaksi kuvakseen. Toiset uskovat Jumalan luoneen maailmankaikkeuden fysiikan lakeineen, mutta elämän sitten kehittyneen eri suuntiin ja ihmisen olevan vain yksi evoluution tulos, ehkä kuitenkin tarkoituksellinen loppuhuipentuma, oikein luomakunnan kruunu. Ja nuoren maan kreatonistit uskovat mitä uskovat.
Ihmisen ja muunkin olevaisen tarkoitusta pohditaan kovasti. Monien mielestä tarkoitus pitää olla. Useat kristityt ajattelevat, että elämä - erityisesti ihmisten olemassaolo - on sitä varten, että Jumalalla olisi kaitsettavaa. Toisten mielestä ihminen on olemassa, jotta palvoisi Jumalaa. Useat ajattelevat rakkauden olevan niin mainio homma, että ihminen on luotu toteuttamaan sitä. Muutamille taas tarkoitukseksi riittää pelkkä maan täyttäminen. Ja tietenkin on niitäkin tylsimyksiä, joille universaalia tarkoitusta ei tarvitse olla edes olemassa. Elämän luominenhan voi olla vain Jumalan hupsu päähänpisto.
Kuoleman jälkeinen kohtalo askarruttaa monia sellaisia, jotka eivät voi hyväksyä kuolemaa lopulliseksi niitiksi tietoisuudelleen. Tämä aihealue on kristinuskon kohdalla todella sekava. Monet kristityt uskovat, että ihminen jatkaa heti fyysisen kuolemansa jälkeen omana persoonanaan elämää toisessa ulottuvuudessa, jossa aiemmin kuolleet tuttavat ovat vastaanottamassa. Toiset taas uskovat, että persoonasta karsiutuu pois paljon ominaisuuksia ja vain jokin ihana hengellisyys jatkaa olemassaoloaan. Jotkut uskovat myös, että toisessa ulottuvuudessa tarvitaan joku uudenlainen ruumis. Lisäksi on erilaisia näkemyksiä siitä milloin jatkot alkavat. Yksien mielestä pitää odottaa kunnes kaikille kuolleille yhteinen ylöstempaus tapahtuu ihmiskunnan lopullisen tuhoutumisen yhteydessä ja toisten mielestä jomma jatkuu kunkin kohdalla heti kun maallinen taivallus päättyy. On myös kristittyjä, jotka pitävät kuolemanjälkeistä elämää satuna, vaikka uskovatkin jumalallisen hengen olemassaoloon.
Kuoleman jälkeiseen elämään on kristinuskossa liitetty opit kadotuksesta ja pelastuksesta. Joidenkin mielestä pelastukseen tarvitaan rikkeetön elämä ja toisten mielestä usko. Kolmannet ajattelevat, että molempia tarvitaan ja neljännet uskovat jopa ennaltamääräämisoppiin tai Jumalan salattuihin valintakriteereihin, jolloin henkilökohtaisilla uskon- ja elämänvalinnoilla ei olisi ehkä lainkaan merkitystä.
Eihän se tietenkään mitään haittaa, että ihmisillä on erilaisia uskomuksia elämän luomiseen, tarkoituksen ja niihin enemmän tai vähemmän hauskoihin jatkoihin liittyen. On kuitenkin aika lystikästä, miten hajanaisia kuvitelmia näistä perusasioista esiintyy yhden uskontosuunnan sisällä. Vai mitä ajattelet aiheesta itse?
Huvittavaa sekavuuspohdintaa?
10
301
Vastaukset
- Kössönöm
että ihmiset luovat itse omat jumalansa ja omat toiveet ja tarpeet määrittävät sen, mikä on kunkin "totuus".
- Aimo-Kaisa
että luterilaisuus ei ole tarkkaoppinen "totuutensa" kanssa.
- Kössönöm
Aimo-Kaisa kirjoitti:
että luterilaisuus ei ole tarkkaoppinen "totuutensa" kanssa.
"Kuitenkin Jumala on olemassa ja kristityillä on hallussaan totuus; kristityillä, ei muilla."
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9567530/47460371 On varmaankin totta, että ihmiset luovat jumalansa omia tarpeita palvelemaan. Mutta millä tavalla ajattelet aloituksen tukevan sitä ajatusta? Eikös se, että kristinuskossa on monenlaisia tulkintoja perustavaa laatua olevista asioista, kerro vaain sen, ettei kristinuskossa ole selkeää sanomaa, tai sen, ettei se välity kaikille kristityille?
- Nasse.
aikanaan kristinusko ei voinut olla silloisia uskontoja heikompi tai siinä ei voinut tapahtua vähempää ja pienempiä ihmeitä.
Niputettiin luojajumalat ja tavalliset jumalat samaan nippuun, synnytettiin kirkolliskokouksen äänestyspäätöksellä pyhä henki.
Sittemmin jakauduttiin lahkoihin, kuten ev-lut - hyvä tyttö
"Eihän se tietenkään mitään haittaa, että ihmisillä on erilaisia uskomuksia elämän luomiseen, tarkoituksen ja niihin enemmän tai vähemmän hauskoihin jatkoihin liittyen. On kuitenkin aika lystikästä, miten hajanaisia kuvitelmia näistä perusasioista esiintyy yhden uskontosuunnan sisällä. Vai mitä ajattelet aiheesta itse?"
Samaa olen myös minä miettinyt. Voipi olla, että kuvitelmia perusasioista on yhtä monta kuin on kristittyä. Tylsää sekin voisi olla, jos kaikki olisivat samaa mieltä. Nautitaan näistä "hajanaisista kuvitelmista".- Raamattu sanoo
uskoville, miten meillä tulisi olla sama mieli, mutta jos meillä jossakin kohden on toinen mieli,
niin Jumala on siinäkin ilmoittava, miten asia on, kunhan vain, mihin saakka olemme ehtineetkin,
kuljemme samaa tietä.
Jokainen uskova kasvaa hengellisessä elämässään omaan tahtiinsa, sitämukaa, kuin pystyy sisäistämään
asioita, joita Jumala hänelle avaa ja Jumala sydäntemme tuntijana tietää mikä meille on tarpeellista
ja milloin ja siksi meistä kukaan ei koskaan täällä ajassa tule täysin tuntemaan Jumalaa, kuin tietämään kaikkea täydellisesti.
Kaikki lahkoissa ja seurakunnissa ei kuitenkaan ole kyse uudestisyntyneistä uskovista, vaan monet on
perustettu jonkin yksittäisen Raamatullisen opin ympärille ja ihmiset ovat alkaneet tulkita Raamattua
omallatavallaan ja ihmismielen mukaan..uskonnolliset ihmiset uskovat pelastuvansa hyvillä teoillaan,
kun taas uskovat tietävät, että ainoastaan usko Jeesukseen pelastaa ja sitten on siltäväliltä sellaisia,
jotka ovat kyllä uudestisyntyneet, mutta heidän kasvunsa uskossa on jäänyt ja he eivät ole tulleet
tuntemaan Jumalaa. - 13+5=18
Raamattu sanoo kirjoitti:
uskoville, miten meillä tulisi olla sama mieli, mutta jos meillä jossakin kohden on toinen mieli,
niin Jumala on siinäkin ilmoittava, miten asia on, kunhan vain, mihin saakka olemme ehtineetkin,
kuljemme samaa tietä.
Jokainen uskova kasvaa hengellisessä elämässään omaan tahtiinsa, sitämukaa, kuin pystyy sisäistämään
asioita, joita Jumala hänelle avaa ja Jumala sydäntemme tuntijana tietää mikä meille on tarpeellista
ja milloin ja siksi meistä kukaan ei koskaan täällä ajassa tule täysin tuntemaan Jumalaa, kuin tietämään kaikkea täydellisesti.
Kaikki lahkoissa ja seurakunnissa ei kuitenkaan ole kyse uudestisyntyneistä uskovista, vaan monet on
perustettu jonkin yksittäisen Raamatullisen opin ympärille ja ihmiset ovat alkaneet tulkita Raamattua
omallatavallaan ja ihmismielen mukaan..uskonnolliset ihmiset uskovat pelastuvansa hyvillä teoillaan,
kun taas uskovat tietävät, että ainoastaan usko Jeesukseen pelastaa ja sitten on siltäväliltä sellaisia,
jotka ovat kyllä uudestisyntyneet, mutta heidän kasvunsa uskossa on jäänyt ja he eivät ole tulleet
tuntemaan Jumalaa.A10097 unohti varmaan vahingossa listata että on sellaisia jotka tietävät raamatun perusteella mitä Jumala haluaa ja sellaisia jotka eivät tiedä ihan varmuudella. Ja jotka tietävät niin tietävät jokainen eri tavalla.
13+5=18 kirjoitti:
A10097 unohti varmaan vahingossa listata että on sellaisia jotka tietävät raamatun perusteella mitä Jumala haluaa ja sellaisia jotka eivät tiedä ihan varmuudella. Ja jotka tietävät niin tietävät jokainen eri tavalla.
Mutta ei se yritäkään olla mikään kaiken kattava lista.
- Läpeensä tyytväinen
13+5=18 kirjoitti:
A10097 unohti varmaan vahingossa listata että on sellaisia jotka tietävät raamatun perusteella mitä Jumala haluaa ja sellaisia jotka eivät tiedä ihan varmuudella. Ja jotka tietävät niin tietävät jokainen eri tavalla.
on ollut puhetta seksuaalisesta suuntautumisesta. Merkille on pantu, että joka lähtöön löytyy suhtautumista kirkon piirissä. On heteroa, susiparia, pedofiilia, transua ja homoa. On syntiä ja ei ole. Tykätään ja vihataan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t655736Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset183754Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1093617Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel573458Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti573096Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L942695SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral732558IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k192482Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi881987Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3421934
