yamaha xj 650 vm. 82

kertokaahan kaikki tietävät ihmiset jos kokemusta ko. jammusta. itse ostin viime kesänä tuollaisen ja ihan siisti pyörä ikäisekseen mutta ongelmana on kaasuun hirttäminen vaihdetta vaihtaessa. eli kun vaihtaa vaihdetta ja pistää kytkimen pohjaan niin silloin kaasu hirttää sinne n. 5tonniin ja kun kytkimen nostaa ylös niin sillon palaa normaaliksi. kun tyhjäkäynnin laittaa pois kokonaan niin sitten ei hirtä juuri ollenkaan mutta jos yhtään säätää tyhjäkäyntiä isommalle niin heti alkaa hirttämään samassa tilanteessa. ei siis olla keretty katsomaan tulppia tms. paitsi kaasuvaijeri vaihdettiin uuteen kun arveltiin jos siinä olisi ollut vika. ei muuttunut miksikään tilanne sillä vaijerin vaihdolla.

kertokee viksut missä on vika? toivottavasti ei iso sellainen...
142411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mikä XJ 650 sinulla on?

Yleisesti puhuen: Ensi vaikutelmana tuntuu kaasuttajaryhmän synkronointi ongelmalta. Eli kaasuttajat eivät ole samoissa säädöissä keskenään.

Äänestä

Moi, Mulla on sama pyörä ja saman tyyppinen vika. Kylmänä kaikki pelaa, mutta kesäkuumalla koneen lämmetessä tyhjäkäynti nousee ja vaihtamisen välillä eivät kierrokset laske. Vein aikani pyörää huoltoihin kunnes sain kuulla uskottavan diagnoosin. Kaasareiden läpimenevä ohjaussauva vuotaa tiivisteistään ja antaa koneen lämmetessä kuluman takia ohivirtausta = kierroksen jäävät päälle. Korjaus ei ehkä onnistu koska väljyyttä ei voi poistaa tehokkaasti. Pitänee kai vaihtaa kaasari (mistä ?). Jos löydät jostain hyvän kohtuu hintaisen kaasarin niin laita tänne tieto vinkiksi.

Äänestä
  • Oletko ottanut yhteyttä ammattitaitoiseen sorvauspajaan? Läpiviennit sorvataan avarammiksi ja pinnoitetaan alkuperäiseen mittaan tiiviiksi holkeilla. Ei ehkä läpäise museokatsastusta, mutta toimii. Myös läpivientisauvasta voi sorvari tehdä uuden ja paksumman kopion. Joskus voi auttaa myös sauvan sähkökemiallinen metallipinnoitus, Tämä lisää sauvan läpimittaa kenties juuri kuluman verran. Varsin käytetty keino mobilistipiireissä väljiksi kuluneiden muttereiden uudistamisessa.

    Äänestä

  • joo mulla paljastu viaksi vuotava kaasuläppä. Eli ei voi korjata. Ja kuulemma tuon vuosiluvun ja mallin kaasarit on ollu susia jo alusta lähtien. Purkaamoilta voi kysellä kaasareita ja amerikasta saa tilattua uudet kaasarit 300-400€. sellainen firma kun motomaster pystyy tilaamaan kaasareita amerikasta. pistin pyörän myyntiin kun en itse enää jaksa kuntoon laittaa enkä tuhlata rahaa siihen.. pitää nyt sit ajella 1200 banditilla...:)

    Äänestä

Aika hölmöä tytöltä ostaa 30v vanha mopo,vielä ymmärtää noita ropaaja omistajia joilla sama peli vuosia ollut,mutta mutta ....siperia opettaa.

Äänestä
  • Tyttöä en hauku. Tuon ikäiset moottoripyörät sentään näyttävät ja erityisesti kuullostavat moottoripyöriltä! On siinä aivan eri saundi kuin 2010-luvun elektronisesti ohjatuissa 4-pyttyisissä. Vanha pyörä antaa aivan eri ajofiiliksetkin kuin uusi.

    Äänestä

kai tuohon nyt käy muutkin kaasuttimet ?

Äänestä
  • Toki kaasuttimia voi yrittää käyttää muistakin vehkeistä. Varmasti onnistuisikin. Ongelmaksi muodostuu se että niitä kaasuttajia on neljä yhden sijaan. Haasteeksi muodostuu se että pitää valita sopivat imukurkut, suuttimet, vaijerit, ilmanputsarit. Siinä vierähtää mukavasti koko kesä testaillessa.

    Äänestä

Vai on "jytäjammussa" peräti NELJÄ kaasaria nykyään?

Äänestä
  • XJ on neljällä kaasarilla ja XS on kahdella jotta silleen..ja jälkimmäinen täristää ja ensimmäinen ei täristä.

    Äänestä

juu kaasarien synkronointi ei ole oikeen säädetty, itellä samanlainen pyörä ja oli sama vika, vaan kun sain synkrot kohdilleen niin kyllä pistää sievästi eikä jää huutamaan. tv. Amppi

Äänestä

Vähän samanlainen tilanne ollut 700 maximin (jo alkujaan porattu 650) kanssa. Synkkaamalla sai toimimaan ettei huutanut kierroksia mutta käyntiin lähteminen on tuskallisen vaikeaa. Kokemusta moisesta?

Tarkemmin siis hankaa, hankaa, ja sitten lähtee hiljakseen jölköttelemään (kaasua pidettävä vähän auki vaikka siis ryyppykin päällä), lopulta jaksaa pyöriä tyhjäkäyntiäkin jotenkin mutta kun ajamaan lähtee tuntuu että tukehtuu. Ensimmäisen tuskallisen (kuulostaa kun kolmella kävis) yli 8000rpm kiihdytyksen jälkeen lähtee pyörimään paremmin. Tuota oli koko viime kesä.

Nyt kyllä tilattu jo xj900;n mikunit ameriikasta, saa nähdä toimiiko niillä muuten paremmin. Alkuperäiset siis HITACHI HSC33 Constant Velocityt

Äänestä

tere jammut, mihet tai naiset.tytöt pojat.

jammut pitää yhtä viimeiseen pyörään asti, semmoisia jammut ovat.
kun tulee ongelmia

Äänestä

terve jammut, miten saadaa koneen yläpää hiljaseksi, pikkaisen naputta
hallitsen pyörää yahama xj 650 vm 81, tarviiko ammattisäätäjää joka tietää
mitä tekee,itten en osaa tehdä sellaista hommaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


apuva tytölle... kirjoitti:

kertokaahan kaikki tietävät ihmiset jos kokemusta ko. jammusta. itse ostin viime kesänä tuollaisen ja ihan siisti pyörä ikäisekseen mutta ongelmana on kaasuun hirttäminen vaihdetta vaihtaessa. eli kun vaihtaa vaihdetta ja pistää kytkimen pohjaan niin silloin kaasu hirttää sinne n. 5tonniin ja kun kytkimen nostaa ylös niin sillon palaa normaaliksi. kun tyhjäkäynnin laittaa pois kokonaan niin sitten ei hirtä juuri ollenkaan mutta jos yhtään säätää tyhjäkäyntiä isommalle niin heti alkaa hirttämään samassa tilanteessa. ei siis olla keretty katsomaan tulppia tms. paitsi kaasuvaijeri vaihdettiin uuteen kun arveltiin jos siinä olisi ollut vika. ei muuttunut miksikään tilanne sillä vaijerin vaihdolla.

kertokee viksut missä on vika? toivottavasti ei iso sellainen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu