Apua kaivataan! Kotiteatteri TV

Jaska:::

Ostin kotiteatteripaketin. Ongelmana on se, että en saa telkkarin ääniä siirrettyä kotiteatteriin. Ei ole digiboxia, telkkarin sisäinen viritin ajaa asiaa.

Kotiteatterisoittimessa on 1 x HDMI (Out, tämä menee telkkariin), Optinen sisääntulo (tähän tulee pleikasta äänet), AUX RCA tulo ja komponenttitulo. Pleikan äänet olen saanut toimimaan optisen liitännän kautta.

Onko ratkaisu ostaa RCA-piuha, ja vetää se telkkarista soittimen AUX RCA-tuloon? En oikein muuta keksi...

Pitääkö telkkarin RCA olla RCA-lähtö vai...koska soittimessa on vain RCA tulo?

Telkkarin takaa löytyy RCA audio IN ja komponentti IN. Lisäksi pari scarttia ja telkkarin sivulla vielä toiset RCA:t. Telkkarin sivuilla olevissa RCA:ssa ei lukenut ovatko ne IN vai OUT.

Telkkarini on Philips 28" HD-ready. Ei ole optista liitäntää. Jos tarvitaan telkkarista RCA-lähtöä soittimelle, eikä niitä ole, niin onko sitten siinä tapauksessa ostettava sellainen scart-mokkula, josta saa kytkimellä valita onko tila input vai output?

Kun homma toimii, niin pitääkö telkkarista vielä jotenkin erikseen säätää, että sen kaittuimia en halua enää käyttää ja, että ääni lähtee nyt RCA:sta vai miten ne saa hiljaiseksi?

Kiitoksia kaikille neuvoista.

3

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostaa

      Et maininnut mikä on kotiteatteripakettisi tarkka malli. No ei se mitään, riittää kun siitä löytyy RCA-liitäntä. On tullut "tapeltua" parikin kertaa tämän asian kanssa, kun on ollut tilanne, ettei käytössä ole ollut erillistä/ulkoista digiboxia, ja RCA-piuha vahvistimesta -> töllöön ei ole auttanut pelkästään asiaan. Osta siis RCA/S-VHS - Scart sovitin (IN/OUT kytkimellä), mistä jo mainitsitkin. Tuollaisen saa jo alle 10 €, joten ei ole suuri summa, ja johan pelittää. :)

      Tämä mötikkä töllön SCART-liitäntään kiinni, (OUT kohta mötikästä valittuna) sitten tämän mötikän perään RCA-piuha, ja siitä sitten toinen rca-pää kiinni vahvistimen RCA-kohtiin, ja näin saat tv:n äänet kuulumaan kotiteatterin kaiuttimista. Philipsin töllön voit laittaa sitten joko "mutelle" tai volumet nollaan.

      • on väärin

        "Osta siis RCA/S-VHS - Scart sovitin"
        S-VHS on videoformaatti. Oikea sovitin on RCA/S-VIDEO - SCART -sovitin!


    • 8+17-22-14214-4

      > Pitääkö telkkarin RCA olla RCA-lähtö vai...koska soittimessa on vain RCA tulo?
      > ... ostettava sellainen scart-mokkula, josta saa kytkimellä valita onko tila input vai output?

      Oikein! Ei se homma sen vaikeampaa ole. :)

      Luulin, että kaikissa telkkareissa on RCA-liitännöin äänilähtö.

      > Telkkarini on Philips 28" HD-ready. Ei ole optista liitäntää. J

      Luulin, että kaikissa digitelkkareissa on optinen äänilähtö. Optinen liitäntä on paras tai siis olisi ollut paras.

      Mielestäni jo ostaessa pitäisi selvittää, mitä liintäntöjä tarvitaan laitteiden kytkemiseksi. Ja sitten ostaa sellaisen laitteen, jossa on tarvitttavat liitännät, oli se sitten tv tai kotiteatterivahvistin, niin ei tule ongelmia laitteiden kytkemisessä. Ongelmia tulee tietysti silloin, jos on pakko ostaa kaikkein halvinta eikä ole aikaa odottaakaan, että ne paremmat laitteet tulevat tarjoukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      36
      2917
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    3. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2284
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1978
    5. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    7. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      14
      1330
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1191
    Aihe