Moi! Ajattelimme tehdä gradun ympäristökasvatuksesta/kestävästä kehityksestä, keksiskö joku hyvää aiheen rajausta?
Ideoita kaivataan
4
603
Vastaukset
- sisuataijotakin
olisi historiallinen näkökulma? Milloin, miten ja missä ympäristökasvatusta on annettu Suomessa? Milloin termi kestävä kehitys rantautui Suomeen, miten sen käyttöala ja merkitys on mahdollisesti muuttunut jne?
- ijafi
Hoitolasten tai koululaisten askartelumateriaalit, niiden luonnomukaisuus. Lastentarhanopettajien suhtautuminen uusiutuvaan materiaaliin.
- P&K
että olette vastailleet. Hyviä ideoita! :) Lisääkin saa laittaa, jos joku vaan keksii. :)
- Vinkkupaukku
Jos laajempana aihepiirinä ottaa graduun noin tutkitut jutut kuin ympäristökasvatus/kestävä kehitys, niin todella kannattaakin paneutua aiheen rajaukseen. Hedelmällistä olisi, jos teillä olisi noista tai noiden aiheiden yhdistämisestä jotain omakohtaista, käytännön tarpeesta kumpuavaa, kokemusta/näkemystä. Voihan täällä joku jonkun loistoidean heittää, johon tarttua, mutta kannattaa ehdottomasti tehdä perusteellista taustatyötä ja tutustua jo aiempiin tehtyihin tutkimuksiin, jotka sivuavat aiheita:
a) Onko vastaavaa tutkimusta jo tehty? Mistä näkökulmasta? Onko aiheen tarkastelu jostain toisesta näkökulmasta tarpeellista, mitä "uutta" ja arvokasta näkökulmanne voisi tuoda?
b) Kiinnostaako ja sytyttääkö esim. täällä heitetty idea todella niin paljon, että jaksatte siihen paneuta gradun verran? (toki ilmaan heitetty idea voi poikia oman jalostetumman idean)
Jos innostutte tutkimaan ja tekemään gradua oman pohjatiedon (vähänkään) ulkopuolelta, varatkaa reilusti aikaa aiheeseen tutustumiseen. Jos päädytte tekemään laadullista tutkimusta, niin tutkimusongelmat kyllä rajautuvat ja tutkimuskysymykset tarkentuvat prosessin myötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892