Heyy! Muutettiin pk-seudulta Pirkanmaalle ja lukio on vanhmpien mielestä käytävä täällä, vaikka on kova halu takaisin pääkaupunkiseudulle. Tarvitsen apua, jotta tiedän "minkähenkisiä" eri lukiot Tampereella ovat. Eli minkälaiset ihmiset hakeutuvat eri lukioihin, jos näin voi sanoa. Opo ja uudet koulu"kaverit" ovat jotain kertoneet ja itsekin olen tutkinut eri lukioita, mutta jos täältä löytyy itse lukioikäisiä jotka tietävät paremmin, niin tieto olisi enemmän kuin tarpeen!:D
KA riittää jokaiseen lukioon ainakin tällä hetkellä, nyt eniten kiinnostusta herättää Rellu, Klasu, TYK ja Sammon keskuslukio.
KA riittää jokaiseen lukioon ainakin tällä hetkellä, nyt eniten kiinnostusta herättää Rellu, Klasu, TYK ja Sammon keskuslukio.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse olen Sammon lukiossa, jonka yhteydessä toimii siis myös urheilulukio. On ihan mukava paikka. Sammolla on ehkä vähän sellanen fruittari-/pissiskoulun maine, mutta tänne mahtuu kyllä erilaisia ihmisiä (oppilaita kai n 900). Kyllä täällä ihan perus kaduntallaajia suurinosa kuitenkin on. Oppimisilampiiri on ihan jees. Kauniita naisia löytyy (ja komeita uroksia);D Keskiarvoraja on ollut yleensä 8,3-8,5. Melu yhdistyi Sampoon viime vuonna.
Muutamia kavereita on Tykissä, joka on ilmaisutaidon lukio. Välillä kavereita ärsyttääkseni kutsun sitä Tylypahkaksi:D Sieltä löytyy kyllä kaikenlaisia taiteilijaluonteita. Kuulemma täytyy näyttää "epänormaalilta" ollakseen tykissä normaali. Mutta kai sieläkin ihan ihmisiä on (ainakin omat kaverit;D). Tykki järjestää paljon bileitä.
Rellussa on IB. Rellu on tykin arkkivihollinen:D ei muuta tietoa
Klasussa on kielipainotus ja paljon naisia
Tammerkoskesta ei tietoa. joku kuvis painotus? en tunne ketään
Kalu on ollut todella suosittu viime vuosina. Se on sellanen peruslukio. KA taisi olla n 8 viimeksi. Siellä on kuulemma hyvää ruokaa. Vähän samanlainen maine kuin Sammollakin ellei jopa kovempi pissis/fruidemesta. Suht paljon kanssa urheilijoita
Hervanta, Kaarila, Hatanpää ovat noita heikompitasoisia lukioita.
Svenska samskolan om du vill tala svenska
norssista ei juuri tietoa
Steiner on steiner
taisi tulla kaikki mainittua
Hervanta on pohjat.
..on siis kuvispainotteinen (pitkä tai keskipitkä) tai "tavallinen", eli ei painotuksia. :)
En muista kuinka kauan Tammerkoski on vielä toiminnassa samassa rakennuksessa, mutta jotain muutoksia on siihen tulossa.
... hervantalaisena ois jees kun ois kunnon lukio lähellä... minkäs teet kun ei o. matkailu avartaa.